آندروید را بیشتر بشناسیم

ارسال شده در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۲

آندروید (Android) نام یک سیستم عامل موبایل است که توسط شرکت گوگل توسعه داده میشود. این سیستم عامل اوپن سورس است و برپایه هسته لینوکس بنا شده است. اندروید بر خلاف سیستم عامل iOS آیفون که فقط پردازنده های ARM را پشتیبانی میکند، بر روی انواع مختلفی از پردازنده ها (ARM, MIPS, Power Architecture, x86) قابل نصب است. از سال 2008 تاکنون تلفن های همراه متعددی با استفاده از این سیستم عامل به بازار ارائه شده اند. همچنین چندین Tablet PC نیز با استفاده از این سیستم عامل به بازار ارائه شده اند.

 • آمارهایی از نرم افزارهای موجود برای اندروید

تا ماه اکتبر 2010 تعداد یکصدهزار برنامه جانبی برای این سیستم عامل نوشته شده است که سهم بزرگی در محبوبیت این سیستم عامل دارند. تا همین تاریخ تعداد برنامه های نوشته شده برای سیستم عامل آیفون 300 هزار بوده است. اما سرعت رشد سیستم عامل اندروید بسیار بالاتر از بقیه سیستم عامل ها و حتی آیفون است و البته این موضوع را نباید از یاد برد که در لحظه نگارش این مقاله ، اندروید نصف عمر آیفون را دارد.

اندروید دارای کتابخانه های برنامه نویسی قدرتمندی است که کار برنامه نویسان را بسیار ساده میکند. از جمله دیتابیس رابطه ای کوچک شده‌ی  SQLite ، توابع گرافیکی 3 بعدی openGL ، موتور مرورگر webkit (همانند مرورگر کروم) و موتور گرافیکی SGL .

 • رابطه اندروید و جاوا :

نرم افزارهای جانبی اندرویدی با استفاده از زبان جاوا نوشته میشوند و برای ارتباط با لایه های زیرین سیستم عامل میتوانند از کتابخانه های جاوایی اندروید استفاده کنند. بخش رابط کاربری سیستم عامل اندروید با زبان جاوا نوشته شده است و بسیاری از برنامه های اندروید هم با جاوا نوشته شده اند. اما این سیستم عامل ، Java Virtual machine ندارد . برای اجرای برنامه های جاوایی روی این سیستم عامل، کدهای جاوا به کدهای Dalvik تبدیل  میشوند و سپس روی  Dalvik virtual machine اجرا میشوند. (دالویک یک ماشین جازی جاوایی است که برای سیستم عامل اندروید بهینه شده است تا هم RAM و هم CPU و هم باطری کمتری  مصرف کند). برنامه های جاوایی معمولی هم که روی گوشی های دیگر اجرا میشوند با استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز ماشین مجازی جاوا مانند  j2ME MIDP Runner روی این سیستم عامل قابل اجرا هستند.

 • فرمت فایل های پشتیبانی شده:

اندروید در حالت پیشفرض فایل های mp3, aac , ogg , amr , midi , mpeg4 , wav , bmp , gif , png , jpg را پشتیبانی میکند.  اندروید  Adobe Flash را نیز پخش میکند و میتواند فایل های GIF متحرک را با حرکت پخش کند.   برای پخش فایل های جریان دار مانند صوت و ویدئو نیز میتوانید از تگ ویدئو html5 و همچنین تکنولوژی Adobe Flash Streaming استفاده کنید.در نسخه های  جدید اندروید، موتور جاوااسکریپت مرورگر کروم که سرعت بسیار بالایی در اجرای کدهای جاوا اسکریپت دارد به مرورگر اندروید متصل شده است. (در ضمن مرورگر اندروید کدهای HTML5 را پشتیبانی میکند)

 • محیط برنامه نویسی اندروید:

Android SDK شامل یک دیباگر، کتابخانه های اندروید، شبیه ساز سیستم عامل ، مستندات اندروید و فایل های نمونه و آموزشی است که به شما در ایجاد اولین برنامه هایتان کمک میکند. هم اکنون این SDK بر روی یک سیستم 32 بیتی که لینوکس ، ویندوز و یا mac OSX داشته باشد اجرا میشود. پیش نیازهای نصب این SDK عبارتند از JDK   و Apache Ant و python 2.2 . برنامه های نوشته شده برای اندروید با پسوند .apk ذخیره میشوند.

کلمات کلیدی

اندروید کیت کت ( بخش اول )

ارسال شده در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۲

در این مقاله به برخی ویژگی های مهم نسخه جدید اندروید کیت کت یا اندروید 4.4  اشاره میکنیم.

 • دسترسی راحت تر به کل حافظه :

دسترسی مستقیم به فایل های روی حافظه داخلی یا حافظه SD با استفاده از رابط کاربری گوگل می باشد.برای این کار باید مسیر زیر را طی کنید:

Setting-> Display advanced devices

و فعال کردن ان گزینه میتوانید دسترسی به حافظه داشته باشید. پس از فعال‌سازی یک بخش مربوط به حافظه داخلی، به لیست Open اضافه خواهد شد. در صورتی که دستگاه‌تان مجهز به حافظه خارجی باشد نیز می‌توانید بخش مربوط به آن را مشاهده نمایید.همچنین امکان مرتب سازی فایل‌ها بر اساس نام، آخرین زمان اصلاح فایل و سایز نیز هست و میتوانید حالت نمایش را به شکل لیست یا جدول تغییر دهید.

 • تنظیمات بخش پیامک

در اندروید کیت‌کت به راحتی میتوانید تنظیمات پیامک را به luncher دیگری تغییر دهید. همچنین میتوانید از Hangout  استفاده کنید که سیستم پیامک را یکپارچه میکند.

برای این کار مسیر زیر را طی کنید:

Setting->wireless and network

در آنجا به راحتی میتوانید تنظیمات luncher پیامک را عوض کنید و اگر عادت به مان سیستم قبلی دارید از سیستم Messageging که در نسخه های پیشین اندروید بود استفاده کنید.

 • تنظیمات جدید برای آلارم

گاهی آلارم های گذشته که باید غیرفعال می شدند و در اثر فراموشی کاربر همچنان فعال هستند در مواقعی که نباید به صدا در میایند و کاربر را دچار مشکل می کنند. به همین منظور اندروید کیت کت قابلیت اطلاع رسانی آلارم های تنظیم شده 1 ساعت پیش از آن را به کاربر می دهد. و با انتخاب گزینه در دسترس Dissmiss Now میتوانید آن آلارم را اکنون غیر فعال کنید.

 

کلمات کلیدی

تاریخچه سیستم عامل اندروید

ارسال شده در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۲
 • Andoird v1.

که در تاریخ 23 سپتامبر سال 2008 عرضه شد .

 • Android v1.1

که در 9 فبریه سال 2009 عرضه شد .

 • Android v1.5 CupCake

این ورژن به بعد سیستم عامل اندروید دارای اسم هم شد که اولین اونها کیک کوچک یا همون کیک یزدی خودمون هست.که این ورژن در تاریخ 30 آپریل 2009 عرضه شد.

 • Android v1.6 Donut

این ورژن با نام پیراشکی (یا شیرینی گرد) در تاریخ 15 سپتامبر 2009 عرضه شد.

 • Android v2.0 & v2.1 Eclair

این ورژن هم با نام اختصاری شیرینی خامه ای بود. که دارای ورژن های مختلفی بود .

ورژن 2.0 که در تاریخ 26 اکتبر 2009 عرضه شد.

ورژن 2.0.1 که در 3 دستامبر 2009 عرضه شد.

ورژن 2.1 که در تاریخ 12 ژانویه 2010 عرضه شد

 • Android v2.2.x Froyo

این ورژن هم دارای نام بود که (فکر می کنم) بهش بستی میوه ای می گفتن.

ورژن 2.2 که توی 20 می 2010 عرضه شد.

ورژن 2.2.1 که توی 18 ژانویه 2011 عرضه شد.

ورژن 2.2.2 که توی 22 ژانویه 2011 عرضه شد.

ورژن 2.2.3 که در تاریخ 21 نوامبر 2011 عرضه شد

 • Android 2.3.x GingerBread

این ورژن دارای نام نون زنجفیلی هست که خیلی ها باهاش آشنا هستن.

که ورژن اول اون یعنی 2.3 در تاریخ 6 دستامبر 2010 عرضه شده بود.

ورژن بعدی 2.3.3 بود که توی تاریخ 9 فبریه 2011 عرضه شد.

ورژن 2.3.4 که کمی بعد از 2.3.3 عرضه شد .

ورژن 2.3.5 که در تاریخ 25 ژولای 2011 عرضه شد.

ورژن 2.3.6 که در تاریخ 2 سپتامبر 2011 عرضه شد.

و ورژن 2.3.7 که تنها به صورت رسمی برای نکسوس اس عرضه شد .(مابفی که موجوده همه کاستوم رام هست

 • Android v3.x Honeycomb

این ورژن نامی جز لانه زنبور نداره !

که اولین ورژن اون یعنی ورژن 3.0 در تاریخ 22 فبریه ی 2011 عرضه شد.

ورژن 3.1 که در تاریخ 10 می 2011 عرضه شد.

ورژن 3.2 که در تاریخ 15 ژولای 2011 عرضه شد.

ورژن 3.2.1 که در تاریخ 20 سپتامبر 2011 عرضه شد/

ورژن 3.2.2 که در تاریخ 30 آگوست 2011 عرضه شد

 • Android v4.X Ice Cream sandwich

ورژن 4.0 درتاریخ 19 اکتبر 2011 با نام اختصاصی بستنی حصیری عرضه شد .

ورژن 4.0.1 که در 14 نوامبر 2011 عرضه شد.

ورژن 4.0.2 که در تاریخ 28 نوامبر 2011 جهت رفع باگ های موجود عرضه شد.

ورژن 4.0.3 که در دستامبر 2011 عرضه شد

کلمات کلیدی

تاریخچه تبلت

ارسال شده در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۲
 • تاریخچه تبلت‌ ها

ایده تبلت چندان جدید نیست و به سال ۱۹۶۸ برمی‌گردد. یک دانشمند به نام آلن کی(Alan Kay) پیشنهاد کرد با پیشرفت در فناوری‌های صفحات نمایشگر مسطح، واسط‌های کاربر، کوچک‌سازی اجزای رایانه‌ای و برخی آزمایش‌ها در زمینه فناوری WiFi می‌توان دستگاه رایانه‌ای پیشرفته‌ای ساخت.

آلن کی ایده خود را توسعه داد و پیشنهاد کرد این دستگاه می‌تواند برای اهداف کمک آموزشی مناسب باشد. سال ۱۹۷۲ او مقاله‌ای درباره این دستگاه منتشر کرد و آن را کتاب پویا(Dynabook) نامید.

یکی از تبلت‌های اولیه GRiDPad است که برای اولین بار سال ۱۹۸۹ ساخته شد. GRiDPad شامل یک صفحه لمسی خازنی تک رنگ و قلمی سیمی بود. وزن آن حدود ۲/۲ کیلوگرم می‌شد. در مقایسه با تبلت‌های امروزی GRiDPad زمخت، سنگین و عمر باتری‌اش کوتاه (حدود ۳ ساعت) بود.

به دنبال GRiDPad تبلت‌های دیگری بر پایه قلم ارائه شدند که هیچ‌کدام با اقبال عمومی رو به رو نشدند. اپل برای اولین بار با تبلت نیوتن وارد این کارزار شد.

دستگاهی که بعد از چند سال همان اندازه که تحسین شد مورد تمسخر قرار گرفت. عمده انتقادها به نیوتن در خصوص نرم‌افزار شناسایی دستنوشته آن بود.

واقعا تا زمانی که استیو جابز برای اولین بار آیپد را به جمعیت مشتاق نشان دهد، رایانه‌های لوحه‌ای محصول مناسبی برای کاربران نبود.امروزه، شرکت‌هایی مانند اپل، گوگل، مایکروسافت و HP در حال تلاش برای پیش‌بینی نیاز مصرف‌کننده به منظور طراحی نسل بعدی دستگاه‌های تبلت هستند. باید دید نسل‌های بعدی تبلت‌ها چگونه خواهند بود.

کلمات کلیدی

اپل از جیلبریکرها برای کمک به ایمن تر کردن iOS7.1 نام برد

ارسال شده در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۲

معمولا ارتباط بین اپل و جامعه جیلبریک کننده مثل ارتباط بین موش و گربه است. اپل یک نسخه جدید از سیستم عامل موبایل خود عرضه می کند، بعد جیلبریکرها حفره های امنیتی را در آن پیدا می کنند و جیلبریک را عرضه می کنند و در نهایت اپل با یک به روز رسانی جدید همه آن حفره های امنیتی را می بندد. اما به نظر می رسد اپل در تلاش است با نام بردن این جیلریکرها در پروسه پیشرفت iOS این ارتباط را متحول کند.
اپل از جیلبریکرها برای کمک به ایمن تر کردن iOS7.1 نام برد:
اگر نگاهی به صفحه توضیحات امنیتی iOS 7.1 در سایت اپل بیاندازید لیستی از تمام مشکلات امنیتی که در این نسخه رفع شده اند به همراه نام گروه و افرادی که سبب شناسایی شدن این مشکلات شدند خواهید دید. در این لیست نام گروه امنیتی گوگل کروم، چندین کاربر یوتیوب، توسعه دهندگان و حتی گروه evad3rs به چشم می خورد. مورد آخر خیلی جالب به نظر می رسد چون گروه evad3rs نام بزرگی در جامعه جیلبریکرها است و گروهی است که هم جیلبریک iOS 6 و هم iOS 7 را عرضه کرد.
البته اپل در همان صفحه اشاره کرده است که نام بردن از وب سایت ها و گروه های متفرقه در این لیست فقط به جهت اطلاع رسانی بوده است و بر خلاف شرکت های گوگل و فیسبوک و مایکروسافت، اپل برای کسانی که مشکلات امنیتی را پیدا کرده اند هیچ امتیازی در نظر نمی گیرد، پس کمی سخت است که بگوییم اپل از جیلبریکرها دل خوشی دارد.

کلمات کلیدی