۰۲۱۸۸۹۰۹۶۰۶
۰۹۱۰۲۱۴۸۴۴۲
تهران؛ ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر، مجتمع تجارت ایرانیان، طبقه ۵، واحد ۴

آموزش تعمیر کامپیوتر | آموزش تعمیر مادربرد

Print

کلاس تعمیرات کامپیوتر شامل آموزش تعمیرات مادربرد، آموزش تعمیرات کارت گرافیک، آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیرات پاور میباشد. این قطعات اصلی ترین اجزای یک کیس را تشکیل میدهند که با خرابی هر یک کاربرد دچار اشکال میشود. قطعاتی مانند پردازنده و حافظه در صورت خرابی بهتر است تعویض شود. در کلاس آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات کارت گرافیک به مسائل زیر میپردازیم.

آموزشگاه تعمیرات کامپیوتر شامل آموزش تعمیرات مادربرد، آموزش تعمیر کارت گرافیک، آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر پاور

دستگاه BGA Machine

آموزش تعمیرات مین برد که اصلی ترین قطعه کامپیوتر میباشد و یکی از گرانترین قطعات کامپوتر محسوب میشود بیشترین خرابی را در مراکز تعمیرات نیز شامل میشود. البته اگر برق رسانی پاور کامپیوتر ایراد داشته باشد بیشترین آسیب را به مادربرد میرساند و برخی از خرابی های مادربرد نیز در اثر حرارت چیپ ها و بخش های USB دستگاه است.

برخی از سرفصل های دوره آموزش تعمیرات مادربرد ، کارت گرافیک و کارت صدا:

 

 • شناخت ابزارهای تعمیرات: اینفرارد ، پروگرامر ، انواع شابلون ، فیکسچر و . . .شابلن چیپ مادربرد
 • آشنایی با انواع مادربورد از لحاظ استرکچر و رتبه بندی در ساپورت پردازنده ها مانند: Intel , ASUS , GIGA , MSI , SOLTECK , ELITE , . . .
 • کار و شناخت با اجزای تشکیل دهنده انواع بوردهای تخصصی
 • آموزش شابلن زدن حرفه ای چیپ جنوبی مادربورد (عیب یابی چیپ جنوبی و چیپ شمالی به صورت تخصصی)
 • شناخت اجزاء تشکيل دهنده مادربورد به صورت تجربی و عملی ( نقشه خوانی مدار )
 • آموزش پروگرم کردن انواع بایوس قدیمی و جدید (BIOS) و آپديت مدلها روی مادربردهای مختلف (DIP – PLCC)
 • عیب یابی دقیق I/O و طریقه عملکرد آن روی انواع بردهادستگاه بی جی ای ماشین 
 • ولتاژ گیری صحیح بـورد Test Point
 • آموزش عیب یابی کارت گرافيک (VGA ) مدار ولتاژ روی بورد گرافیک و GPU
 • شناخت عمومی انواع مدار مودم های PCI
 • شناخت عمومی کارت های TV و ارتباط آن با چیپ مادربرد
 • آموزش پايه زدن CPU به طور صحيح
 • آموزش و کار با  CPU TESTER
 • آموزش قلقهاي حرفه اي تعميرات و اطلاعات مهم در نحوه روش تعمير
 • آمــوزش کار با کلیه تستر های موجود در بازار 
 • تشریح کامل و تخصصی مدار Poweronx
 • نحوه تعویض Zif و یا پایه های Zif

تعمیر کامپیوتر   جدول آموزشی دوره آموزش تعمیرات مادربورد و کارت گرافیک

نام دوره آموزشی

مدت زمان آموزش

شهریه کل (تومان)

تاریخ شروع دوره

شروع دوره بعدی

آموزش الکترونیک

۱۰ ساعت

۲۷۰،۰۰۰

۱۷ تیر ۹۶

۱۵ هر ماه

آموزش تعمیرات مادربرد  و

تعمیرات کارت گرافیک

۴ ساعت تئوری

۱۸ ساعت عملی

۸۶۰،۰۰۰

مدت زمان دوره ها تا زمان یادگیری کارآموز می باشد و جلسات اضافی در پایان دوره رایگان می باشد

دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر (آموزش تعمیر هارد، مادربورد ، گرافیک و آموزش تعمیر پاور) با شهریه ۱،۶۰۰،۰۰۰ تومان برگزار میشود

توضیحات برگزاری دوره آموزش تعمیر مادربرد:

 • جهت رزرو کلاسها حتما در فرم زیر ثبت نام فرمایید.
 • کلاس آموزش تعمیرات مادربرد به صورت سه نفره برگزار میشود.
 • جلسات اضافی در صورت ضرورت پایان هر دوره رایگان خواهد بود.
 • جزوه ( سرویس منوال و سایت های مرجع ) درطول دوره در اختیار کارآموز قرار می گیرد.
 • پشتیبانی در ساعات اداری شرکت تا سه ماه امکان پذیر است.
 • خوابگاه برای عزیزان شهرستانی در نظر گرفته شده است. (با معرفی نامه کامتک)
 • کارآموز میتواند با هماهنگی آموزشگاه درخواست دو جلسه کلاس در روز داشته باشد.
 • در طول دوره کارآموز میتواند با هماهنگی استاد مادربرد خراب برای تعمیر بیاورد.
 • اطلاعات بیشتر درباره آموزشگاه کامتک در بخش " تماس با ما " می باشد.

کارآموز در پایان دوره با روشهای تعمیرات مادربردها و کارت گرافیک های زیر آشنا میشود

اموزش تعمیر مادربورد گیگابایت (GIGAbyte) سرویس منوال و تعمیر مدار ، تعمیر گرافیک گیگا PCI-X ، مادربورد ایسوز ( ASUS ) تعمیر چیپ جنوبی (ریبال کردن چیپ و عیب یابی) ، تعمیر گرافیک ایسوز ، مادربورد ازراک ( Asrock  Main Board) عیب یابی و رفع عیب ، مادربورد الایت گروپ ( Elite Group ECS ) ، تعمیرات مادربورد اینتل ( Intel Main Board) ، مادربورد سوپر میکرو ( SuperMicro ) ، تعمیرات مادربورد ام اس آی ( MSI Mainboard repair training) ، عیب یابی IO ، تعویض سوکت CPU ، تعمیر چیپ گرافیک ، پروگرام بایوس مادربردهای جدید

پاورقــــــــی

دقایق ابتدایی دوره آموزشی تعمیرات مادربرد: آشنایی با اجزای تشکیل دهنده روی مادربردها و تین کلاینت ها

‌‌‌‌‌BASIC INPUT OUTPUT SYSTEM

يا ‌باياس یک IC قابل برنامه ریزی از نوع ایدوپرام می باشد که حاوی اطلاعات اولیه جهت راه اندازی کامپیوتر از قبیل شناسایی اجزاء اصلی مانند CPU,RAM و محل نگهداری تنظیمات سیستمی کاربر است. BOIS تنها کلمه ای است که مي تواند تمام درايورهايي را که در يک سيستم به عنوان واسط سخت ا​فزار سيستم و سيستم عامل کار مي کنند ، را شرح دهد. BOIS در حقيقت نرم افزار را به سخت افزار متصل مي نمايد . قسمتي از بايوس بر روی چيپ ROM مادربرد و قسمتي ديگر بر روي چيپ کارتهاي وفق دهنده قرار دارد که FIRE WARE ناميده ميشود.

بايوس در سيستم به سه صورت وجود دارد :بایوس مادربرد

 • ROM BIOS نصب شده بر روي مادر برد.
 • بايوس نصب شده بر روي کارتهاي وفق دهنده (همانند کارت ويدئويي)
 • بارگذاري شده از ديسک چون بايوس مادربرد مقدمات لازم را براي گردادننده ها و نرم افزارها ي مورد نياز فراهم ميکند ،حداکثر ا به صورت سخت افزاري که شامل يک چيپ ROM مي باشد موجود است

BIOS مادربرد : همه مادربردها شامل يک چيپ مخصوص هستند که بر روي آن نرم افزاري قرار دارد که BIOS يا ROM BIOS ناميده مي شود . اين چيپ ROM شامل برنامه هاي راه اندازي و گرداننده هايي است که که در هنگام راه اندازي سيستم مورد نياز است و يک واسطه به سخت افزار پايه سيستم است. اغلب به CMOS RAM (حافظه پاک نشدني NVRAM (Non-Volatile نيز مي گويند ، چون با 1 ميلينيوم آمپر فعال مي شود و تا هنگامي که باطري ليتيوم فعال باشد ، داده ها باقي مي مانند. BIOS مجموعه اي از برنامه هايي است که در يک يا چند چيپ ذخيره شده است ، که در طول راه اندازي سيستم اين مجموعه از برنامه ها قبل از هر برنامه اي حتي سيستم عامل بارگذاري مي شوند .

BIOS در اکثر سيستمهاي PC ها شامل چهار تابع است.POST ، حافظه ،چيپستها ،وفق دهنده ويدوئويي ، ديسک کنترلر ،گرداننده هاي ديسکي ،صفحه کليد ،و مدارات ديگر را تست مي کند.

BIOS Setup: برنامه اي است که در طول اجراي برنامه POST بافشار دادن کليد خاصي فعال مي شود و به شما اجازه مي دهد مادربرد را پيکربندي کنيد و تنظيم پارامترهايي همانند ساعت و تاريخ و پسورد و ... را انجام دهيد. BIOS: که مجموعه اي از گرداننده هايي است که واسط بين سخت افزار و سيستم عامل است .يا ‌باياس یک IC قابل برنامه ریزی از نوع ایدوپرام می باشد که حاوی اطلاعات اولیه جهت راه اندازی کامپیوتراز قبیل شناسایی اجزاء اصلی مانند CPU,RAM و محل نگهداری تنظیمات سیستمی کاربر است. BOIS تنها کلمه اي است که مي تواند تمام درايورهايي را که در يک سيستم به عنوان واسط سخت افزار سيستم و سيستم عامل کار مي کنند ، را شرح دهد. BOISدر حقيقت نرم افزار را به سخت افزار متصل مي نمايد . قسمتي از بايوس بر روي چيپ ROM مادربرد و قسمتي ديگر بر روي چيپ کارتهاي وفق دهنده قرار دارد که FIRE WARE ناميده ميشود. معماري سخت افزار و نرم افزار بايوس: البته بايوس ، نرم افزاري است که شامل گرداننده هاي مختلفي است که که رابط بين سخت افزار و سيستم عامل هستند يعني بايوس نرم افزاري است که همه آن از روي ديسک بارگذاري نمي شود بلکه قسمتي از آن ، قبلا بر روي چيپهاي موجود در سيستم يا برروي کارتهاي وفق دهنده نصب شده اند.

مبانی حافظه های RAM 

حافظه (RAM (Random Access Memory شناخته ترين نوع حافظه در دنيای کامپيوتر است . روش دستيابی به اين نوع از حافظه ها تصادفی است . چون می توان به هر سلول حافظه مستقيما" دستيابی پيدا کرد . در مقابل حافظه های RAM ، حافظه های(SAM(Serial Access Memory وجود دارند. حافظه های SAM اطلاعات را در مجموعه ای از سلول های حافظه ذخيره و صرفا" امکان دستيابی به آنها بصورت ترتيبی وجود خواهد داشت.

حافظه RAM ، يک تراشه مدار مجتمع (IC) بوده که از ميليون ها ترانزيستور و خازن تشکيل شده است .در اغلب حافظه ها با استفاده و بکارگيری يک خازن و يک ترانزيستور می توان يک سلول را ايجاد کرد. سلول فوق قادر به نگهداری يک بيت داده خواهد بود. خازن اطلاعات مربوط به بيت را که يک و يا صفر است ، در خود نگهداری خواهد کرد.عملکرد ترانزيستور مشابه يک سوييچ بوده که امکان کنترل مدارات موجود بر روی تراشه حافظه را بمنظور خواندن مقدار ذخيره شده در خازن و يا تغيير وضعيت مربوط به آن ، فراهم می نمايد.خازن مشابه يک ظرف ( سطل) بوده که قادر به نگهداری الکترون ها است .

حافظه های DRAM با ارسال يک شارژ به ستون مورد نظر باعث فعال شدن ترانزيستور در هر بيت ستون، خواهند شد.در زمان نوشتن خطوط سطر شامل وضعيتی خواهند شد که خازن می بايست به آن وضعيت تبديل گردد. در زمان خواندن Sense-amplifier ، سطح شارژ موجود در خازن را اندازه گيری می نمايد. در صورتيکه سطح فوق بيش از پنجاه درصد باشد مقدار "يک" خوانده شده و در غيراينصورت مقدار "صفر" خوانده خواهد شد

سلول های حافظه در صورتيکه از روش هائی بمنظور اخذ اطلاعات موجود در سلول ها استفاده ننمايند، بتنهائی فاقد ارزش خواهند بود. بنابراين لازم است سلول های حافظه دارای يک زيرساخت کامل حمايتی از مدارات خاص ديگر باشند.مدارات فوق عمليات زير را انجام خواهند داد :رم

 • مشخص نمودن هر سطر و ستون
 • نگهداری وضعيت بازخوانی و باز نويسی داده ها
 • خواندن و برگرداندن سيگنال از يک سلول
 • اعلام خبر به يک سلول که می بايست شارژ گردد و يا ضرورتی به شارژ وجود ندارد ( Write enable) .

RAM سر نام عبارت (Random Access Memory ) به مفهوم حافظه با دستيابي مستقيم يا دستيابي تصادفي ، محلي است که دستورالعمل ها و داده هاي برنامه در آن ذخيره ميشوند. بطوري که مستقيماً براي واحد پردازش مرکزي (CPU) قابل دستيابي باشند. RAM حافظه خواندني / نوشتني نيز ناميده ميشود. لازم به ذکر است که با قطع ناگهاني برق تمام اطلاعات اين حافظه از بين خواهد رفت .

آشنائی با کارت شبکه

کارت شبکه ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری در زمان پياده سازی يک شبکه کامپيوتری است . هر کامپيوتر موجود در شبکه ( سرويس گيرندگان و سرويس دهندگان ) ، نيازمند استفاده از يک کارت شبکه است . کارت شبکه ، ارتباط بين کامپيوتر  و  محيط انتقال ( نظير کابل ها ی مسی و يا فيبر نوری ) را فراهم می نمايد .

اکثر مادربردهای جديدی که از آنان در کامپيوترهای شخصی استفاده می گردد ، دارای يک اينترفيس شبکه ای onboard می باشند . کامپيوترهای قديمی و يا کامپيوترهای جديدی که دارای اينترفيس شبکه ای onboard نمی باشند ، در زمان اتصال به شبکه ، می بايست بر روی آنان يک کارت شبکه نصب گردد.

شکل زير يک نمونه کارت شبکه را که دارای يک پورت RJ-45 است را نشان می دهد .

 • وظايف کارت شبکه

lan card

·         برقراری ارتباط لازم بين کامپيوتر و محيط انتقال

·         تبديل داده : داده ها بر روی گذرگاه ( bus ) کامپيوتر به صورت موازی حرکت می نمايند . نحوه حرکت داده ها بر روی محيط  انتقال شبکه به صورت سريال است . ترانسيور کارت شبکه ( يک ارسال کننده و يا دريافت کننده ) ، داده ها را از حالت موازی به سريال و بالعکس تبديل می نمايد.

·         ارائه يک آدرس منحصربفرد سخت افزاری : آدرس سخت افزاری (MAC ) درون تراشه ROM موجود بر روی کارت شبکه نوشته می گردد . آدرس MAC در واقع يک زير لايه از لايه  Data Link مدل مرجع OSI می باشد . آدرس سخت افراری موجود بر روی کارت شبکه ، يک آدرس منحصربفرد را برای هر يک از کامپيوترهای  موجود در شبکه ، مشخص می نمايد .

 • انتخاب کارت شبکه

برای انتخاب يک کارت شبکه ، می بايست پارامترهای متعددی را بررسی نمود :

·         سازگاری با معماری استفاده شده در شبکه : کارت های شبکه دارای مدل های متفاوتی با توجه به معماری استفاده شده در شبکه ( اترنت ، Token ring )می باشند . اترنت ، متداولترين معماری شبکه در حال حاضر است که در شبکه هائی با ابعاد بزرگ و کوچک ، استفاده می گردد .

کارت شبکه

         سازگاری با throughput شبکه : در صورتی که يک شبکه اترنت سريع (سرعت 100Mbps ) پياده سازی شده است ، انتخاب يک کارت اترنت با سرعت 10Mbps تصميم مناسبی در اين رابطه نخواهد بود . اکثر کارت های شبکه جديد قادر به سوئيچينگ اتوماتيک بين سرعت های 10 و 100Mbps می باشند ( اترنت معمولی و اترنت سريع )

 •  بافرينگ : حافظه تراشه ها ( RAM )  بر روی کارت شبکه قرار داشته و از آن به عنوان بافر استفاده می گردد .از حافظه فوق به منظور نگهداری اطلاعاتی که در انتظار پردازش می باشند و يا اطلاعاتی که می بايست بر روی شبکه منتشر شوند ، استفاده می گردد .

·          DMA و يا Direct Memory Access ، کامپيوترهائی که از DMA حمايـت می نمايند، امکان ارسال و يا دريافت داده از حافظه را مستقيما" و بدون درگيرکردن پردازنده فراهم می نمايند .

·         Bus Mastering . کارت های شبکه می توانند بگونه ای طراحی شوند که مستقيما" بدون استفاده از پردازنده کامپيوتر و يا واسطه ای ديگر به حافظه RAM کامپيوتر دستيابی داشته باشند . ويژگی فوق به کارت های شبکه اجازه می دهد که bus را کنترل نموده و داده ئی را به حافظه RAM کاميپوتر ارسال و يا دريافت نمايند .

نسخه مناسب چاپ