منو

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل

نصب و راه اندازی

برای یک نصاب دزدگیر لازم است که اطلاعات درباره سیم کشی خودرو و دزدگیر ها بداند. روش صحیح یک نصب دزدگیر باعث میشه که اشکالی در برق خودرو بوجود نیاید.

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل
دسته‌بندی: نصب و راه اندازی

آموزش نصب دزدگیر اتومبیل

معمولا روش نصب دزدگیرها مشابه به یکدیگر است. سختی کار در این است که روی انواع خودرو بتوانیم سیم ها را پیدا کنیم و لادری را باز کنیم و بهترین جا نصب کنیم. در این مقاله شما با روش نصب دزدگیر، اصطلاحات دزدگیر و عیب یابی دزدگیر ماشین آشنا میشوید.

آموزش نصب دزگیر اتومبیل

در ابتدا اصطلاحاتی که در نقشه ها به کار می رود، گفته می شود بعد در مورد پیدا کردن جای سیم ها بر روی اتومبیل و بعد در مورد تیپ های قفل مرکزی انواع ماشین و در آخر نصب دزدگیر بر روی یک ماشین.

اصطلاحات
منبع تغذیه (باطری) : bttrey , batt=source=power
سرباطری مثبت (+) :v=positive=gostant12+
سرباطری منفی (-) : GND=negative=chassis
کاپوت = hood
صندوق عقب = trunk
صندوق عقب بازکن یا صندوق پران = trunk opener , release
شاسی فشاری = pin switch
شاسی فشاری در (-) = کلید لادربی منفی (-) = (-) door pin switch
شاسی فشاری در (+) = کلید لادربی مثبت (+) = (+) door pin switch
بعدا در مورد تفاوت این دو توضیح میدم.
فلاشر = علامت دادن : (+) parking light=hazard=light=signl
سیم = wire
برق پله اول سوئیچ = ACC
آژیر = siren
قطع کردن، غیر فعال کردن = cut=interrupt=kill=dusable (بعدا  درباره آن صحبت می کنم)
بوق = بلندگو : horn
شاسی ریست = over-ride , reset
سنسور ضربه : shock sensor
قفل مرکزی : central lock
آنتن = گیرنده یا فرستنده : Antenna , ANT
تحریک (عاملی که باعث زدن دزدگیر می شود) = Trigger
ترمز = Brake
ترمزدستی = hand Brake
پیجر = pager , beepe
خوب دوستان این اطلاعاتی که گفته شد در تمامی نقشه های فنی نصب دزدگیر بکار می رود که هر شرکتی در بین اصطلاحات (که چندتایی می باشد) یکی از آن ها را استفاده می کند.
استانداردهای رنگ بندی
قرمز = برق
سیاه = بدنه
قهوه ای = راهنما
سفید پله اول سوئیچ یا acc
زرد نازک cutoff یا پاور ویندو بعضی از مدل ها
بنفش کات اف در مجیکار راهنما
نارنجی نازک ترمز پای تحریک مثبت
آبی خط سفید تحریک + آبی – (در مجیکارکات اف)
سبز و طوسی تحریک لادربی و کاپوت
زرد و زرد سفید و نارنجی و نارنجی سفید (ضخیم سیم های قفل مرکزی)

آشنایی با برخی از عبارات رایج در حرفه نصابان دزدگیر اتومبیل

 1. کد متغیر Hopping Code
  کد فرکانس دزدگیرهای مجهز به این تکنولوژی به طور دائم در حال تغییر است. این امر از تداخل فرکانس ریموت کنترل های دیگر و یا اسکن شدن فرکانس ریموت کنترل دستگاه مورد استفاده جلوگیری می کند.
 2. صندوق پران Release Trunk
  خروجی مثبت و یا منفی برای فعال ساختن پمپ بازکننده صندوق عقب که به وسیله ریموت کنترل فعال می شود.
 3. فیوز محافظ فلاشر Circuit Fuzz Hazard Light Short
  این فیوز برای حفظ مدار دزدگیر در برابر اتصال کوتاه تعبیه می شود. در دزدگیرهای قدیمی سارقان با وارد کردن شوک الکتریکی به یکی از چراغ های راهنما می توانستند کیت دزدگیر را از کار بیاندازند، اما با ضافه شدن این فیوز در سیستم های جدید از بروز چنین اتفاقی جلوگیری می کند.
 4. حذف شوک سنسور Byp Shock Sensor
  در برخی از دزدگیرها هنگام پارک شدن اتومبیل در محل هایی که تردد وسایل نقلیه سنگین موجب تحریک شدن شوک سنسور می شود، می توان شوک سنسور را به طور موقت بوسیله ریموت کنترل از مدار دزدگیر حذف کرد.
 5. ضد سرقت Carjack Anti
  دزدگیرهای  مجهز به این ویژگی، امکان از کار انداختن موتور اتومبیل بوسیله ریموت کنترل را در مواقع ضروری برای مالک اتومبیل فراهم می سازند. برای مثال اگر سارقی به زور وارد اتومبیلی با موتور روشن شد و اقدام به ربودن آن کرد در صورت در دست بودن ریموت کنترل، مادامی که اتومبیل در محدوده برد ریموت کنترل قرار داشته باشد می توان اتومبیل را متوقف کرد و آژیر را به صدا درآورد.
 6. قفل کودک (قفل شدن درب ها همزمان با حرکت اتومبیل) Drive Lock Mode
  این سیستم همزمان با روشن شدن موتور اتومبیل به طور خودکار درب ها را قفل و همزمان با خاموش شدن موتور اتومبیل قفل درب ها را باز می کند. لازم به یادآوری است که با توجه به تنوع سیستم های دزدگیر موجود در بازار، این سیستم می تواند با خواباندان ترمز دستی و یا فشرده شدن پدال ترمز نیز عمل کند.
 7. مسلح شدن اتوماتیک دزدگیر همزمان با بسته شدن آخرین درب Last Door Arming
  دزدگیرهای مجهز به این ویژگی پس از خاموش شدن اتومبیل و بسته شدن درب ها بطور خودکار مسلح می شوند. البته قبل از مسلح شدن دستگاه دزدگیر هشداری بصورت یک تک آژیر و یا خاموش و روشن شدن چراغ ها اعلام می کند و در برخی از دزدگیرهای پیشرفته برای جلوگیری از جا ماندن سوئیچ در داخل اتومبیل می توان فقط عملکرد مسلح شدن دزدگیر بدون قفل شدن درب ها را انتخاب کرد و مورد استفاده قرار دارد.

ورودی و خروجی های دزدگیر
A- کل تریگرهایی که در دزدگیر باعث فعال شدن می باشد

 1. ضربه – شوک سنسور
 2. باز شدن درب – سیم لادربی
 3. باز شدن کاپوت یا صندوق – سیم لادربی صندوق یا کاپوت
 4. ON شدن سوئیچ – سیم (ON) دزدگیر
 5. در صورت وجود چشم التراسونیک

B- ورودی های مهم (حتما باید سیم هایشان وصل شوند)

 1. برق مثبت V12+
 2. برق منفی GND (اتصال بدنه)
 3. سیم لادربی مثبت (+) یا منفی (-)
 4. سیم شاسی کاپوت و صندوق، منفی (-)
 5. سوئیچ (سیم ON)

C- خروجی های مهم (حتما باید سیم هایشان وصل شود)

 1. آژیر (+)
 2. فلاشرها (+) که بیشتر اوقات دو سیم دارند.
 3. قفل مرکزی که بعدا بطور مفصل در مورد تیپ های آن بحث می شود.

کلا 10 سیم وصل کردنی مهم داریم
این نکته را توجه داشته باشید که در مصل کردن سیم های برق و اتصال منفی نهایت دقت را بکنید چون در صورت شل بودن و یا در جای نامناسب وصل کردن خطراتی برای راننده و یا ماشین و یا برای برد اصلی پیش می آورد که باید نهایت دقت را کرد و دلیلش را وجود قطعه ای بنام استارت کیلر یا ماشین خاموش کن می باشد (در صورتی که نصب بکنید) که اگر ماشین در حین حرکت باشد فقط یک لحظه کافی است این دو سیم (مثبت یا منفی) قطع و وصل بشود که در آن صورت ماشین در هرسرعتی که باشد در جای خود می ایستد و باعث بروز تصادف می شود. پس توصیه می شود تا جایی که می شود این قطعه را بر روی ماشین نصب نکنید.

لطفا قبل از نصب به منظور آشنا شدن یا دستگاه های مختلف ابتدا کاتالوگ دستگاه مربوطه را به منظور آشنایی بیشتر با نحوه کار و عملکرد دستگاه و در نتیجه باعث بالا رفتن سرعت کار و افزایش اعتماد مصرف کننده می شود را مطالعه فرمائید سعی کنید برای تست و ولتاژگیری از ولتمتر استفاده شود بر روی نصب اتصال زمین دقت بیشتری کنید تا بعدها دچار مشکل نشوید به مشتری توصیه کنید که سوئیچ اتومبیل را از ریموت جدا کند سعی کنید سیم کشی منظم و با سلیقه انجام شود تا اعتماد مشتری جلب شود.

برق و ACC
در دزدگیر، سیمی وجود دارد به نام ACC که جز همان 10 سیمی می باشد که باید وصل شود. این سیم از آن جهت مهم می باشد که دزدگیر متوجه می شود ماشین کی روشن و کی خاموش می باشد که روش نصب آن به این صورت است:
در اصل این باید به سیم پله اول سوئیچ متصل شود یعنی وقتی سوئیچ یک پله باز می شود خروجی سیم فوق مثبت است که ما برای پیدا کردن آن بوسیله لامپ تست اول یک پله سوئیچ را باز می کنیم و بعد یکسر لامپ تست را به بدنه و سر دیگر در سوکتی که حدس می زنیم سیم ACC در آن وجود دارد که با پیدا کردن آن لامپ تست ما روشن و با بستن کلید سوئیچ لامپ تست ما خاموش می شود. (اگر این سیم وصل نشود دزدگیر در هنگام رانندگی فعال می شود و به اصطلاح قاطی دارد) و ام در مورد وصل کردن برق V12+ دستگاه:
برای وصل کردن سیم برق باید تا جایی که امکان دارد از پشت سوئیچ بگیرد مخصوصا در تولیدات جدید (88) شرکت ها، چون من قبلا در ماشین های تولیدی سال های قبل، برق را روی سوکت می گرفتم و مشکلی نداشتم اما در ماشین های جدید وقتی برق را، از سوکت می گیرم با روشن بودن لامپ های چراغ جلو، و باز شدن درب ماشین (که در این حالت راهنما شروع به چشمک زدن می کند) نور لامپ ضعیف می شود. پس دوستان در این نوع ماشین ها دقت لازم را بکنید که البته سیستم قفل مرکزیشان هم تغییر کرده که بعدا در موردشان صحبت می کنم.

آموزش
ما برای نصب دزدگیر یکسری ابزار و دستگاه لازم داریم.

 1. اولین چیزی که یک نصاب باید بداند اطلاعاتی در مورد ماشین است که بعدا در مورد آن صحبت می کنیم مثل لادربی ها، لامپ سقف، قفل مرکزی، وضعیت ریموت کنترل ها
 2. لامپ تست (برای استفاده از این ابزار بسیار دقت بکنید مخصوصا در ماشین های کامپیوتری مثل 206 و زانتیا که بعدا نحوه استفاده از آن را ذکر می کنم)
 3. سیم چین کوچک و سیم لخت کن و چسب وایر
 4. نقشه فنی دستگاه

اولین سیم، فلاشرها (parking light) می باشد (همان که چراغ خطرها وقتی درب باز می شود و یا آژیر به صدا در می آید شروع به کار کردن می کنند)ُ این سیم بر روی کیت اصلی دوتا است که رنگ آن ها در اکثر دزدگیرها قهوه ای می باشد که در بعضی مدل ها یک سیم می باشد که از سر آن، دوتا دیود گرفته و تبدیل به دوتا سیم می کنند (حتما این دیود بر سر راه این سیم باشد که بعدا از لحاظ امنیتی اگر مدیران اجازه بدهند دلیل آن را ذکر می کنم) که اکثر دزدگیرهای چینی از این مدل می باشند.
اگر در قسمت دوم آموزش دقت کرده باشید جلو گزینه فلاشر یک علامت مثبت گذاشتم که این به معنای آن است که خروجی سیم فوق مثبت می باشد. حالا ما برای نصب این سیم بروی ماشین باید سیم چراغ راهنماها (چپ و راست) را پیدا کرده و این دو سیم را یکی برای راهنمای چپ و دیگری را برای راهنمای راست وصل کنیم.
در اینجا این سوال پیش می آید که ماشینی مثلا 405 که می خواهیم دزدگیر بروی آن نصب بکنیم چطور سیم های چراغ راهنما را پیدا بکنیم برای اینکار از لامپ تست استفاده می کنیم به این صورت که ابتدا یکی از راهنماها (چپ یا راست) میزاریم تا کار کند و یک سر لامپ تست را به بدنه و سر دیگر در سوکتی که حدس می زنیم سیم راهنما در آن هست وصل می کنیم که با راهنما زدن لامپ تست ما هم خاموش و روشن می شود و همین کار را برای سمت دیگر انجام می دهیم که بعدا از پیدا کردن سیم های مذکور، سیم های فلاشر را به این دو سیم وصل می کنیم.

کد دهی به دزدگیر ماجیکار تصویری مدل های (902-802-702-932-332)
پس از وصل نمودن مثبت و منفی اصلی دستگاه و اطمینان از وصل بودن آنتن، سه بار سوئیچ (a.c.c) را باز و بسته نموده و در نوبت سوم سوئیچ را به حالت باز قرار دهید. در این هنگام فلاشرهای اتومبیل یک بار فلاش می زند. (اگر دستگاه را روی میز کار خود می خواهید کد دهید، در نوبت سوم باز و بست سوئیچ و یا همان a.c.c با صدای به هم چسبیدن کنتاک های رله دستگاه متوجه حاضر شدن دستگاه روی برنامه پذیرش کد خواهید شد). اینک پس از شنیدن صدای کنتاک رله فلاشر دستگاه، بلافاصله دکمه 1 ریموت تصویری را یک بار فشار داده تا دستگاه یک فلاش بزند (از صدای کنتاک رله نیز می شود این را فهمید) سپس دکمه ریموت دوم را نیز فشار دهید تا همانند نوبت اول دستگاه با فلاش زدن اعلام پذیرش کد کند اینک سوئیچ را بسته و ریموت ها را آزمایش کنید. توجه کنید که تمام مراحل از ابتدا تا انتها باید در کمتر از 10 ثانیه انجام شود در مورد جدول برنامه های دزدگیر ماجیکار بعدا به طور کامل توضیح خواهیم داد  زیرا این دستگاه دارای قابلیت نرم افزاری زیادی بوده و می توان برنامه های متعددی را به آن اضافه و یا حذف نمود.

کد دهی به دزدگیرهای خانواده پی ال سی (plc)
 ترمز اتومبیل را فشار دهید و در صورتی که سیم ترمز اتومبیل را وصل نکرده اید سیم نارنجی (سیم قفل کودک دستگاه) را به مثبت مستقیم وصل کنید. یکی از درب ها را باز کنید. فلاشرهای اتومبیل (راهنما ها) شروع به فلاش زدن می کنند. سپس سه بار سوئیچ (a.c.c) را باز و بسته نموده و در بار سوم سوئیچ را به حالت باز قرار دهید. اینک یکی از دکمه های ریموت را به مدت سه ثانیه فشار داده تا صدای چند چریپ به نشانه انجام کد دهی شنیده شود. سوئیچ را بسته و ریموت را آزمایش کنید برای ریموت های بعدی نیز همین مراحل گفته شده را مجددا تکرار کنید. به دستگاه های خانواده پی ال سی تا چهار ریموت را می شود کد داد. ضمنا کد دادن به ریموت جدید باعث پاک شدن کد ریموت های قبلی نشده و کنسل نمودن کد ریموت های قبلی مستلزم مراحل دیگری است. در ضمن تمام این مراحل از ابتدا تا انتها باید در کمتر از ده ثانیه انجام شود.

کد دهی به دزدگیر استیل میت
برای کد دهی به ریموت های دزدگیر استیل میت، اعم از تصویری و معمولی این مراحل را انجام دهید.
در قسمت بالای قاب کیت اصلی دستگاه استیل میت یک سوراخ وجود دارد که اگر داخل سوراخ را مشاهده نمائید یک میکرو سوئیچ را خواهید دید. (منظور از میکروسوئیچ یک دکمه کوچک فشاری می باشد که در دکمه های همه ریموت ها هم موجود است). مثبت و منفی دستگاه را وصل نموده و سپس میکروسوئیچ گفته شده را یک ثانیه فشار داده و رها کنید و بلافاصله یکی از دکمه های ریموت دوم را یکبار فشار دهید و سپس ده ثانیه صبر کنید تا دستگاه از برنامه کد دهی خارج شده و آنگاه ریموت ها را آزمایش کنید. (توضیح اینکه حتما پس از فشار دکمه میکروسوئیچ دستگاه، سریعا یکی از دکمه های ریموت اول و پس از سه ثانیه ریموت دوم را فشار دهید). عدم دقت در مدت زمان های گفته شده در هر مرحله ممکن است باعث خارج شدن زمان کد دهی و یا کد نگرفتن یکی از ریموت ها شود. اگر تمام مراحل بالا را که بسیار ساده نیز می باشد را صحیح انجام داده باشید خواهید دید که هر دو ریموت دستگاه کد گرفته است ضمنا عمل کد دهی به ریموت را سعی کنید که در داخل اتومبیل انجام ندهید زیرا باتری اتومبیل دارای آمپر بسیار بالاست و در صورت اتصالی هنگام فشردن میکرو سوئیچ ، دستگاه معیوب می شود و بهتر این است که دستگاه را جدا کرده و در روی میز کار خود و با منبع تغذیه آمپر پایین آن را انجام دهید. در ضمن کد دهی به ریموت کنترل دزدگیر استیل میت سبب پاک شدن کدهای قبلی ریموت کنترل می شود به دستگاه استیل میت فقط دو ریموت کنترل را می شود کد داد.

کد دهی ریموت به دزدگیر جنیکس
پس از اطمینان از وصل بودن مثبت و منفی ورودی اصلی دزدگیر، یکی از درب های اتومبیل را باز نموده (اگر روی میزکار تست می کنید سیم آبی لادربی را به منفی بدهید). سپس سه بار سوئیچ (a.c.c) را باز و بسته نموده و در بار سوم آن را به حالت باز قرار دهید. اینک باید led دستگاه به صورت یکسره روشن شود آنگاه یکی از دکمه های ریموت اول را فشار دهید، led شروع به چشمک زدن می کند و پس از سه ثانیه مجددا به حالت روشن ثابت می ماند. اینک بلافاصله یکی از دکمه های ریموت کنترل دوم را فشار داده و پس از چند ثانیه چشمک زدن led، سوئیچ را ببندید و ریموت ها را آزمایش کنید. در صورتی که تمام مراحل بالا را صحیح انجام داده باشید و دستگاه و ریموت ها نیز سالم باشد بایستی ریموت ها کد گرفته باشند ضمنا تمام مراحل بالا را باید در کمتر از ده ثانیه انجام دهید.

کد دهی به دزدگیر استیل من
برای کد دهی به ریموت های دزدگیر استیل من باید کیت اصلی دزدگیر را باز کنید. در سمت چپ کیت و بالای ic پروگرام دستگاه، یک تک سوئیچ فشاری و یک led وجود دارد. پس از وصل تغذیه (برق دستگاه) تک سوئیچ فوق را فشار داده و رها کنید. led که در جنب تک سوئیچ است روشن می شود. سپس یکی از دکمه های ریموت کنترل را فشار دهید. دستگاه با چند صدای چریپ کد گرفتن ریموت را اعلام می کند. برای ریموت بعدی نیز همین مراحل گفته شده را مجددا تکرار کنید. اگر دستگاه و ریموت سالم باشند به همین راحتی ریموت کد می گیرد.

کد دهی به دزدگیرهای: سیلیکون (التیمییت، کیناس، وریور)
در داخل دستگاه های سیلیکون یک جامپر (lrn) وجود دارد (جنب ic پروگرام). پس از وصل نمودن تغذیه دستگاه یعنی مثبت و منفی اصلی دستگاه، دو پایه این جامپر را یک لحظه به هم اتصال دهید و بلافاصله یکی از دکمه های ریموت کنترل را دوبار فشار دهید. اگر دستگاه و ریموت سالم باشند و مراحل را نیز صحیح انجام داده باشید اینک دستگاه پس از چند فلاش اتمام کد دهی را اعلام می کند. توجه به این مسئله مهم است که مراحل اول تا آخر این کار باید کمتر از 10 ثانیه طول کشیده و در غیر این صورت دستگاه از حالت برنامه پذیرش کد خارج می شود. برای ریموت های بعدی نیز همین مراحل گفته شده بالا را تکرار کنید. ضمنا در دستگاه های سیلیکون مدل کیناس و وریور و همچنین بعضی مدل های التیمیت، در مجاورت جامپر کد دهی گفته شده در دستگاه، یک led نیز وجود دارد که هنگام کد دهی و موقعی که شما جامپر lrn دستگاه را اتصال دهید این led به حالت چشمک زن روشن شده و وقتی که دکمه ریموت را برای کد دهی فشار دهید led فوق پس از چند چشمک خاموش می گردد و اینگونه می شود مراحل کد دهی سیلیکون را زمان بندی کرد لازم به ذکر است که ریموت های مدل کیناسی تمام دزدگیرهای سیلیکون تا چهار ریموت کد می گیرند ولی در مدل های موشکی و ریموت مدل b هر تعداد ریموت که لازم داشته باشید را می شود به آن کد داد.

کد دهی به دزدگیر اینولز معمولی
مثبت و منفی دستگاه را وصل نموده و 4 بار سوئیچ (a.c.c) را باز و بسته کنید. led دستگاه اینک یکبار فلاش زده و اعلام آمادگی پذیرش کد می کند، سپس یکی از دکمه های ریموت را یکبار فشار داده تا led دستگاه با چند چشمک اتمام عمل پذیرش کد را اعلام کند. برای ریموت دوم نیز همین مراحل را از ابتدا تا انتها انجام داده و سپس دستگاه را تست کنید چنانچه مراحل را درست انجام داده باشید و دستگاه و ریموت ها نیز سالم بوده باشد، بایستی ریموت ها کار کند. ضمنا تمام مراحل را باید کمتر از 8 ثانیه انجام دهید.

کد دهی به دزدگیر کینگزگان (kings gun)
مثبت و منفی اصلی دستگاه را وصل نموده اگر چنانچه می خواهید روی اتومبیل ریموت های دستگاه را کد دهید، مطمئن شودید که هیچ دربی باز نیست (لادربی ها وصل نباشد). اینک 5 بار سوئیچ (a.c.c) را باز و بسته نمائید، در نوبت پنجم آژیر دستگاه به نشانه آمادگی جهت کدپذیری یک صدای چریپ بلند می زند، سپس یکی از دکمه های ریموت را فشار دهید، چنانچه دستگاه و ریموت ها سالم باشند و شما هم مراحل گفته شده را صحیح انجام داده باشید، پس از فشار دادن دکمه ریموت، آژیر دستگاه یک صدای چریپ به نشانه گرفتن کد ریسموت میزند. اگر فقط یک ریموت را می خواهید کد دهید سوئیچ را بسته و ریموت را آزمایش کنید ولی چنانچه دو ریموت را می خواهید کد دهید پس از اینکه ریموت اول را کد دادید بلافاصله یک بار دکمه های ریموت دوم را نیز فشار دهید، باز هم همانند نوبت اول آژیر دستگاه یک صدای چریپ دیگر به نشانه کدپذیری ریموت به دستگاه میزند. لازم به ذکر است که با هر بار کد دهی به دستگاه کینگزگان، کد ریموت های قبلی پاک شده و فقط ریموت های جدید کد دهی شده، قابل استفاده می باشد.

کد دهی به دزدگیر پاورلینگ
ترمز را فشار داده (چنانچه سیم ترمز را وصل نکرده بودید سیم نارنجی را به مثبت وصل کنید). سپس 4 بار سوئیچ (a.c.c) را باز و بسته نمائید. در صورت صحیح انجام دادن این مراحل و سالم بودن دستگاه شما در نوبت چهارم باز شدن سوئیچ (a.c.c) اینک led دستگاه چشمک میزند. اینک با فشار هر دکمه از ریموت کنترل و روشن و خاموش گشتن led دستگاه اتمام کدگیری را اعلام می کند.

کد دهی به دزدگیر استیل میت های تصویری مدل 3000 و 5000 و سخنگو و 1000 متری
کد دهی به این نوع کیت های استیل میت کمی متفاوت با استیل میت های قدیمی می باشد. بدین صورت که پس از وصل نمودن سیم مثبت و منفی دستگاه تک سوئیچ فشاری در بغل کیت قرار داشته و برای آن روی قاب دستگاه سوراخی نیز تعبیه گشته است این تک سوئیچ را فشار داده و رها نمی کنید (برعکس مدل های قدیمی تر استیل میت که می بایست تک سوئیچ را رها می کردید) سپس یکی از دکمه های ریموت را فشار دهید تا با صدای موزیک ریموت کدگیری به شما اعلام شود. سپس بدون اینکه تک سوئیچ را رها کنید یکی از دکمه های ریموت کنترل بعدی را فشار داده تا مانند قبل با نواختن موزیک کدگیری به ریموت دوم نیز اعلام شود. انیک تک سوئیچ را رها کرده و دستگاه را تست کنید.

کد دهی دزدگیر giordon
پای خود را روی ترمز قرار داده و آن را نگه دارید و یا سیم نارنجی ترمز را به ولت مثبت وصل کنید درب را باز کنید سوئیچ را بین حالت on_off سه مرتبه بچرخانید و سپس روی حالت on نگه دارید چراغ ها روشن می شود در حدود دو ثانیه بعد کلید قفل بسته را فشار دهید برای استفاده از ریموت کنترل جدید آژیر سه مرتبه به صدا در می آید برای هر دستگاه می توانید از دو ریموت استفاده کنید.

کد دهی دزدگیر جردن
کلید learnhng را روی دستگاه اصلی فشار دهید {میکروسوئیچ داخل برد} آژیر یک بار به صدا در می آید و ال ای دی داخل برد روشن می شود سپس یکی از دکمه های ریموت را فشار دهید آژیر دوبار به صدا در خواهد آمد که نشان دهنده کد گرفتن دستگاه می باشد این دستگاه قابلیت کد دهی تا 6 ریموت را دارد.

کد دهی ریموت به دزدگیرهای اسپیسکی و کنوود
پس از وصل تغذیه (وصل مثبت و منفی ورودی اصلی دستگاه) یکی از درب ها را باز نموده (اگر روی میزکار این عمل را انجام می دهید سیم آبی یعنی ورودی لادربی را به منفی اصلی بدهید). اینک فلاشرهای دستگاه شروع به فلاش زدن می کند. سپس سوئیچ (a.c.c) را سه بار باز و بسته نموده و بار سوم سوئیچ را به حالت باز قرار دهید.در این هنگام led دستگاه به صورت ثابت روشن می گردد. یکی از دکمه های ریموت کنترل را فشار دهید، led دستگاه 3 ثانیه فلاش زده و سپس مجددا به صورت ثابت روشن می ماند. در اینجا اگر می خواهید ریموت دیگری را هم به دستگاه کد دهید، یکی از دکمه های ریموت کنترل دوم را مجددا فشار دهید، همانند باراول مجددا led دستگاه شروع به فلاش زدن کرده و پس از 3 ثانیه ثابت می ماند. اگر دیگر ریموت کنترل دیگری را نمی خواهید که به دستگاه کد دهید سوئیچ را بسته و ریموت های کد داده شده را آزمایش کنید. خواهید دید که ریموت ها کد گرفته است. قابل ذکر است که دستگاه اسپسکی و یا کنوود تا چهار ریموت کنترل کد می گیرد. اگر بیش از دو ریموت را می خواهید کد دهیددر مرحله دوم کد دهی هنگامی که led دستگاه پس از کد دهی به ریموت دوم پس از فلاش زدن ثابت می ماند، یکی از دکمه های ریموت سوم و متعاقبا چهارم را فشار دهید. توجه به این نکته ضروری است که دستگه اسپیسکی از نظر برنامه کد و انواع ریموت دارای دو مدل می باشد که یک مدل آن کد لرنینگ (ریموت هایی با i.c-1527) بوده و روش کد دهی به آن همین موارد گفته شده بالا می باشد و مدل کد ثابت است (ریموت هایی با i.c-pt2260) در مورد دستگاه هایی که با ریموت کد ثابت در آینده ای نزدیک بیشتر توضیح خواهیم د اد. فقط در اینجا به این مورد بسنده می کنیم که هرگز به ریموت های کد ثابت تا هنگامی که آگاهی فنی کافی نداشتید، دست نزنید.

کد دهی دزدگیر senator
هنگامی که درب خودرو بسته است دستگاه را مسلح نمائید. کلید سوئیچ را باز کنید سپس دکمه RESET دستگاه را فشار دهیددکمه مسلح کردن روی ریموت هایی که می خواهید کد بگیرند را فشار دهید چراغ های خودرو چند بار به علامت گرفتن کد جدید خاموش و روشن می شوند 
کد دهی ریموت های گیرنده فرستنده سمند معمولی
سمت چپ زیر فرمان یک درب قرار دارد که همانند یک جافیوزی است. که با چند پیچ چهارسو و چند دیاق وصل شده آن را آزاد کرده و گیرنده آن را که همانند یک رله 405 است خارج می کنید. سپس دو عدد پدی که داخل کیت گیرنده قرار دارد را برای لحظه ای اتصال کوتاه داده و رها می کنید. آنگاه دکمه ریموت کنترل را چند بار فشار دهید. تا با صدای چند رله اتمام کد دهی را بشنوید. ریموت ها اینک کد گرفته است.

کد دهی ریموت های گیرنده فرستنده فابریک پژو 405 – ال ایکس

کد دهی ریموت کنترل پژو 405
گیرنده دستگاه پژو را پیدا نموده و از داخل جعبه آن را خارج می کنید. جنب آی سی کنترلر گیرنده دو پد که نزدیک به هم بوده و فقط جای لحیم بوده و هیچ قطعه ای نصب نشده است را بیابید. سپس این دو پد را برای لحظه ای کوتاه اتصال کوتاه داده و رها کنید. آنگاه دکمه ریموت کنترل را چندبار فشار داده تا با چند صدای رله اتمام کد دهی را بشنوید. ریموت کد گرفته و می توانید از آن استفاده کنید.

نحوه سیم کشی تیپ پیکان یا پرایدی
در ابتدا باید این نکته را عرض کنم که، در نقشه های فنی دزدگیرها به این نوع تیپ اصطلاحا تیپ استاندارد یا positive & negative trigger یا تحریک مثبت یا منفی می گویند.
این نوع تیپ از این لحاظ استاندارد است چون که در آن هیچ نوع سیمی قطع نمی شود.

در نقشه قسمتی به نام DIAGRAM CENTRAL DOOR LOCK وجود دارد که ما با این قسمت سر و کار داریم، در اینجا برای استفاده از این نوع تیپ باید به قسمت STANDARD یا  negative trigger & positive نگاه کنیم (من در آموزش هایم از نقشه دزدگیر ساده IKA استفاده می کنم که البته اکثرا یک نوع هستند) امروزه اکثر دزدگیرها قسمت قفل مرکزی شان از رنگ های مشابه استفاده می کنند حالا نمی دونم استاندارد شده یا نه در قسمت قفل مرکزی رنگ سیم ها به این صورت است:
Orange
White
Yellow
Orange/black (سیم نارنجی رنگ با رگه مشکی)
 White/black (سیم سفید رنگ با رگه مشکی)
Yellow/black (سیم زرد رنگ با رگه مشکی)
در این نوع تیپ سیم زرد و زرد رگه دار باید به برق 12 ولت متصل شود که یکی برای باز و دیگری برای بسته سیم های نارنجی و نارنجی رگه دار باید به منفی متصل شوند. سیم های سفید و سفید رگه دار باید به سیم های پمپی که در درب راننده وجود دارد متصل شود (سیم های سبز و آبی).
دوستان بعد از وصل کردن سیم های فوق اگر دیدید با فشار دادن دکمه باز (ریموت کنترل) درب ها قفل شد باید دو سیمی که به سمت پمپ درب راننده بردید، جایشان را عوض کنید مثلا اگر سفید را به آبی وصل کرده بودید حالا به سبز وصل کنید.

توجه: سیم های رگه دار مربوط به باز می باشند.

نحوه نصب سیم لادربی
منظور از لادربی همان پین سوئیچ لای درب است که هنگامی درب باز می شود که این جزء همان سیم های مهمی است که باید وصل شود ما چهار تا درب داریم و هر دربی برای خود یک پین سوئیچ دارد. پس ما برای وصل کردن سیم باید چکار کنیم؟

دوستان از هر کدام از این پین ها یک سیم بر روی سوکت های زیر فرمان می آید ولی ما باید آن سیمی را پیدا کنیم که بین این چهار تا درب مشترک باشد. اما این نکته را باید ذکر کنم که خروجی این لادربی ها در ماشین ها متفاوت است که به شرح زیر می باشد:
یکسری از ماشین ها خروجی لادربی مثلا در پراید و یا پژو 405 / L90 / پیکان / سمند و ... منفی می باشد یعنی ما برای پیدا کردن این سیم بوسیله لامپ تست باید یک سر آن را به مثبت و سر دیگر آن را در سوکتی که حدس می زنیم سیم لادربی مشترک تمامی درب ها در آن هست می زنیم و هنگامی که کلید لادربی پایین باشد چراغ ما خاموش می شود و هنگامی که بالا باشد چراغ ما روشن می شود که به عنوان مثال در پراید کنج ماشین سمت راننده کنار پدال کلاج یک دسته سیم آمده که با شکافتن آن یک سیم برنگ قرمز خط آبی می باشد که همان سیم مورد نظر ماست.
یکسری از ماشین ها خروجی لادربی آن ها مثبت است مثل 206 و کمری و ... که ما برای پیدا کردن آن بوسیله لامپ تست یک سر آن را به منفی یا بدنه وصل می کنیم و سر دیگر در سوکت مذکور برای پیدا کردن آن. دوستان تفاوت این مدل برای این است که درب باز می شود و سپس بسته می شود لامپ سقف آن بعد از چند ثانیه خاموش می شود که به این کار اصطلاحا لادربی تاخیری می گویند که برای نصب دزدگیر برای این ماشین ها باید دقت لازم را کرد (مخصوصا در ماشین های کامپیوتری).

نحوه نصب دزدگیر ساده (steel men) روی پراید
بهتر است قبل از نصب براساس نوع نصب و مسیر سیم خودرو سیم ها را دسته بندی و چسب کاری کنید.
سیم قرمز + وصل به مثبت سوئیچ (سیم سفید زیر فرمان)
سیم سیاه وصل به بدنه
سیم سفید acc دزدگیر وصل به سیم acc سوئیچ (سیم آبی زیر فرمان)
برای نصب رله قطع سیم سفید رله وصل به سیم acc
به دو روش می توان رله قطع را نصب کرد یکی سر سیم کوئیل را قطع و دو سیم رله را یکی به ورودی و دیگری به خروجی برق کوئیل نصب کنید.

روش دوم: وصل به استارت که سیم استارت را قطع و یک سر رله را به ورودی و سر دیگر را به خروجی استارت وصل می کنیم.
سیم زرد تحریک منفی رله را وصل به زرد دزدگیر
تمام این سیم ها را در یک کلاف می توان جاسازی کرد.
اما از بغل ستون سمت راننده یک کلاف سیم وجود دارد که می توان سیم راهنما و تریگر را از آن گرفت که:
تریگر منفی: قرمز با خط آبی
راهنما: سبز با خط سفید
سبز با خط مشکی
لازم به ذکر است که چون ممکن است سیم هایی با این رنگ یا کمی مشابه وجود داشته باشد برای اطمینان قبل از لخت کردن سیم با ولتمتر یا با یک تستر از صحت این سیم ها اطمینان پیدا کنید. سیم لادربی صندوق را هم در سمت چپ صندوق روی دیواره گلگیر عقب. سیم قرمز با خط آبی را به سیم سوئیچ لادربی صندوق ارتباط دهید تا از این طریق با باز شدن صندوق عقب چراغ سقف داخل ماشین روشن شود.

راهنمای نصب دزدگیر plc
جهت نصب صحیح و آسنایی با کارائی های دزدگیر plc توجه شما را به موارد زیر جلب می نمائیم
عملکرد دکمه های ریموت کنترل

 1. دکمه قفل: با فشار یکبار دکمه فوق دزدگیر با صدای یک چریپ روشن و آماده تحریک بعدی می شود.
 2. دکمه باز: با فشار این دکمه دزدگیر غیرفعال می شود. در صورتی که دکمه فوق را 3 ثانیه نگه دارید خروجی صندوق پران عمل می کند.
 3. دکمه بی صدا: با فشار این دکمه سیستم بدون صدای چریپ آژیر فعال شده ولی در صورت تحریک شوک و لادربی آژیر به صدا در می آید، در صورتی که سیستم را بی صدا فعال کرده باشید هنگام باز نمودن هم بدون صدای چریپ آژیر دزدگیر غیرفعال می گردد.
 4. دکمه چهار: با فشار این دکمه ماشین یاب فعال شده و فلاشرهای اتومبیل شما فعال شده و همزمان آژیر دستگاه نیز به صدا در می آید.

آشنایی با عملکرد دزدگیر

 1. در صورت باز نمودن درب اتومبیل هنگامی که دزدگیر غیرفعال است 30 ثانیه فلاشرهای اتومبیل فعال شده تا راننده را متوجه بازگشتن درب اتومبیل خود بنماید.
 2. در صورتی که دکمه باز ریموت را 3 ثانیه فشار دهید صندوق پران عمل می کند (خروجی صندوق پران منفی است و باید با یک رله به مثبت تبدیل شود)
 3. (سیستم ضد سرقت) مادامی که دزدگیر در حالت فعال (قفل) باشد، دکمه سوم (بی صدا) را یکبار فشار داده و سپس دکمه 4 ریموت را فشار دهید، آنگاه اتومبیل پس از 15 ثانیه خاموش می شود (تمام مراحل باید در کمتر از 5 ثانیه انجام شود) البته سیستم ضدسرقت در صورتی عمل خواهد نمود که رله قطع برق را در مسیر برق کوئل نصب کرده باشید. توصیه می شود از سیستم ضدسرقت حتی الامکان استفاده نشود. و رله قطع برق را در مسیر استارت قرار دهید تا به سیستم جرقه زنی اتومبیل آسیب وارد نشود مخصوصا اگر سیستم اتومبیل انژکتوری باشد.

کد دهی به ریموت ها و پاک نمودن کد ریموت های قبلی

 1. ترمز را فشار دهید. (در صورتی که سیم ترمز را وصل ننموده اید سیم نارنجی را به مثبت مستقیم (برق) وصل نمائید).
 2. درب اتومبیل را باز کنید، در این زمان راهنمای اتومبیل شروع به فلاش زدن می کند.
 3. سه بار سوئیچ اتومبیل (acc) را باز و بسته نمائید و در بار سوم سوئیچ را باز بگذارید، در صورتی که تمام مراحل بالا را درست انجام داده باشید در پایان این مرحله فلاشرهای اتومبیل ثابت روشن می ماند.
 4. دکمه یکی از ریموت ها را فشار داده و به مدت 2 ثانیه نگه دارید، دستگاه با چند فلاش و آژیر اتمام کد دهی به ریموت اول را اعلام می کند.
 5. برای کد دهی به ریموت دوم همین مراحل را تکرار کنید، قابل ذکر است که دزدگیر plc را تا چهار ریموت می توان کد داد برای پاک نمودن کد ریموت های قبلی تمام مراحل بالا را انجام داده فقط در آخر بجای سه بار باز و بست سوئیچ پنج بار سوئیچ را باز و بسته کنید و بار پنجم سوئیچ را ببندید، دزدگیر با چند فلاش و آژیر کنسل نمودن کدهای قبلی را اعلام می کند، آنگاه ریموت جدید را در صورت تمایل طبق مراحل 1 تا 5 دستورالعمل بالا کد دهید.

راهنمای تنظیمات ریموت فارسی steel mate مدل 5000 متر KERNEL

نحوه روشن و خاموش نمودن ریموت کنترل 5000

روشن: دکمه باز ریموت را به مدت سه ثانیه روشن فشار داده تا ریموت با صدای بیزر داخلی روشن شود.

خاموش: دکمه باز ریموت را به مدت پنج ثانیه فشار داده تا با صدای بیزر ریموت خاموش گردد.

نحوه تنظیم و ثبت ساعت ریموت کنترل 5000

جهت این کار، دکمه باز و دکمه قفل با صدای ریموت کنترل را همزمان فشار دهید. اینک ساعت آماده تنظیم می باشد. با دکمه باز دقیقه را تنظیم کرده و سپس یکبار دکمه قفل با صدا را فشار دهید. مجددا با دکمه باز ساعت را تنظیم کرده و دکمه قفل را یکبار فشار دهید تا علامت OFF ظاهر شود. اینک ساعت ریموت تنظیم و ثبت گردیده است. جهت تنظیم تایمر (زنگ اخبار ریموت) علامت فوق حتما باید روی حالت ON باشد، سپس دکمه قفل با صدا را فشار داده و تایمر را همانند ساعت ریموت، روی ساعت دلخواه تنظیم کنید.

نحوه تنظیم و تبدیل حالت ویس (VOICE) به ملودی و ویبره

جهت این کار با فشار دکمه قفل علامت ON و OFF را مشخص کرده و سپس با دکمه باز اعداد 1 و 2 و 3 را می توانید انتخاب کنید. عدد 1: حالت ملودی، عدد 2: حالت ویبره، عدد 3: حالت ویبره و ملودی با هم.پس از انجام مراحل فوق دکمه قفل با صدا را فشار دهید تا صفحه از اعداد خالی گردد، در این حالت دکمه قفل و باز را همزمان جهت ثبت فشار دهید.

تبدیل ویس (VOICE) به ملودی

برای تبدیل حالت بلندگو و تبدیل ویس به ملودی و یا بالعکس، دکمه باز و دکمه قفل بدون صدا را همزمان فشار دهید.

قفل مرکزی

یکی از مهمترین قسمت های نصب دزدگیر بروی اتومبیل استفاده صحیح و تشخیص نوع قفل مرکزی است که باید به درستی تشخیص داد وگرنه به سیستم قفل مرکزی صدمه وارد می شود و در ماشین های کامپیوتری، ایراد در ECU رخ می دهد.

قفل مرکزی کل ماشین هایی که در دنیا هست به 4 صورت است (از تیپ ماشین های ایرانی در آموزش استفاده می کنیم)

 1. ماشین های تیپ پیکان و پراید
 2. ماشین های تیپ پژو 405
 3. ماشین های تیپ پژو 206 و زانتیا (کامپیوتری)
 4. ماشین های تیپ بنز آئودی (تیپ بادی): زمینه اش در ایران بسیار کم است.

قفل مرکزی تیپ پیکان و پراید
در اینگونه ماشین ها قفل مرکزی فقط با درب راننده عمل می کند و داخل درب راننده پمپی وجود ندارد بلکه پمپ میکرو سوئیچی است (سه سیم: قهوه ای/مشکی/سفید) که با بالا رفتن زبانه پلاتین وسط (سیم کشی) با پلاتین بالایی (سیم قهوه ای) اتصال می کند و دستگاه مرکزی قفل مرکزی درب های ماشین را باز میکند و با اتصال پلاتین وسط (سیم مشکی) به پلاتین پایین (سیم سفید) قفل مرکزی درب های ماشین را می بندد. حالا ما در این نوع تیپ نیاز به دو سیم (سبز وآبی) دیگر داریم که پمپ بسمت بالا یا پایین برود تا درب ها قفل و باز شوند که برای این کار نیاز به یک پمپ 5 سیم داریم که پمپ 3 سیم برداشته شود و یک پمپ 5 سیم بجای آن نصب شود که سه تای آن همانطور که گفته شد برای میکروسوئیچ است که با فشار دادن دکمه باز و قفل کردن روی در عمل می کند و دوتای دیگر که برای وصل کردن به سیم های قفل مرکزی دزدگیر که فرمان باز و بسته شدن را صادر می کنند متصل می شود (سبز و آبی).

در تیپ اینگونه ماشین ها (قبل از سال 87) ایران خودرو در درب راننده پمپ سه سیم می گذاشت که نصاب مجبور بود پمپ را تعویض کند و یک پمپ 5 سیم بجای آن بگذارد و یا یک پمپ دوسیم به آن اضافه کند (رنگ این پمپ ها استاندارد جهانی است و همه جا به همین شکل است فقط گاهی ممکن است جای آن ها را عوض کنید که در جای خودش این مطلب ذکر می شود) که خوشبختانه ایران خودرو در تولیدات سال 87 به بعد منت گذاشتند و در درب راننده این گونه ماشین ها پمپ 5 سیم کذاشتند که فقط کافی است روکش درب را باز کرده و دو سیم از سیم های دزدگیر را به دو سیم اضافی پمپ وصل کرده و دیگر نیاز به اضافه کردن و یا تعویض پمپ نیست.اینگونه ماشین ها عبارتند از پراید / پیکان / دوو Cielo / دوو ماتیز / رونیز / مزدا 323 و ...
نکته: این تیپ ها را می توان از طریق باز و بسته کردن قفل درب شاگرد تشخیص داد اگر با درب شاگرد عمل نکرد و فقط با درب راننده درب ها باز و بسته شد این ماشین هرچی که می خواهد باشد تیپ قفل مرکزی آن پراید و پیکان است، به شرط آن که شرکت تولیدی هیچگونه ریموتی به خریدار نداده باشد.

در این آموزش تشخیص این نوع قفل مرکزی آموزش داده شد و در جلسه بعدی نحوه ی وصل کردن این نوع تیپ آموزش داده می شود.

نصب قفل مرکزی در پراید
دو عدد سیم زرد خط دار به هم وصل را به سیم مثبت وصل می کنیم.
دو عدد سیم نارنجی و نارنجی خط دار به سیم منفی وصل می کنیم.
دو عدد سیم سفید و سفید خط دار که قفل و باز (در مدل 1385 به بالا داخل درب پمپ 5 سیم نصب شده) دو سیم قفل و باز را به پمپ وصل می کنیم.
اما در مدل های 1385 به پایین باید یک پمپ 5 سیم و یا پمپ دو سیم به ماشین نصب کرد.

نصب قفل مرکزی تیپ پژو 405
قفل مرکزی تیپ پژو 405 (تحریک پذیر منفی)
در اینگونه ماشین ها از میان سیم هایی که از داخل درب راننده به داخل اطاق می آیند 2 سیم وجود دارد که توسط لامپ تست اگر به یکی بزنیم درب ها قفل می شوند و اگر به دیگری بزنیم درب ها باز می شوند { برای اینکار یک طرف لامپ تست را به بدنه و طرف دیگر را در سوکتی که حدس می زنیم سیم های قفل مرکزی در آن وجود دارد وارد کرده تا سیم های مورد نظر پیدا شوند } بنابراین در این تیپ دیگر نیازی به باز کردن رودربی راننده و نصب پمپ نیست و خیلی راحت قفل مرکزی با دزدگیر عمل می کند.

نکته: برای تشخیص نوع قفل مرکزی این نوع تیپ اگر شاسی قفل درب راننده و هم درب شاگرد فشار داده شود تمام درب ها قفل می شوند. مثل ماشین های: glx – rd – پرشیا – سمند – ماکسیما – دوو اسپروو 2000 – اپل کورسا – پارس و 405

قفل مرکزی اصولا دو نوع است، پالس مثبت و پالس منفی
مثبت مثل ماشین های کره ای مثل پراید یا میتسوبیشی و ... منفی مثل ماشین های آلمانی و یا کلا اروپایی مثلا خانواده پژو در سوکت قفل مرکزی دستگاه همیشه شش سیم وجود دارد دو سیم خروجی هستند و 4 سیم دیگه نوع تحریک رو مشخص می کنند حالا شما برای یک تحریک مثبت مثلا برای پراید باید دو سیم رو به مثبت و دو سیم را به منفی وصل کنید که در این حالت دو سیم خروجی در هر بار تحریک یکیشون منفی و دیگری مثبت می فرسته و چون در این نوع قفل مرکزی در درب راننده پمپ وجود ندارد شما باید درب راننده را باز کنید و یک پمپ نصب کنید و دو سیم خروجی که گفته شد به این پمپ وصل کنید ولی در مورد نوع منفی شما به 4 سیم نیاز ندارید 2 تا رو حذف می کنید و دوتای دیگر را به منفی وصل می کنید در این حالت در زمان قفل یک سیم منفی میده و در حالت باز سیم دیگه منفی میده و چون در این نوع قفل مرکزی توی هر 4 درب پمپ وجود دارد و از طریق رله به هر 4 درب فرمان داده می شود کافی است شما رله را پیدا کنید و سیم ها را به تحریک رله وصل کنید و اما به جز این دو نوع قفل مرکزی 2 نوع دیگر هم داریم یکی از نوع بادی که در خودروهایی مثل بنز و بی ام و و ایودی هست که دیگر دارد از دور خارج می شود و نوع دوم سیستم جدیدی هست که توسط bci و یا همون کامپیوتر ماشین کنترل میشه که به سرعت هم تمامی شرکت ها دارن به این سیستم ماحق می شوند که البته بحث در این مورد بسیار طولانی و تخصصی است.

سیم کشی تیپ پژو 405
در این نوع تیپ همان طور که گفته شد دو سیم قطع می شود، دو سیم به منفی متصل می شود و دو سیم دیگر به سیم های قفل مرکزی متصل می شود.
همانطور که گفتیم قفل مرکزی این نوع تیپ تحریک پذیر منفی می باشد حال روشی که افراد تجربی وصل می کنند که در واقع فرقی به روش استاندارد ندارد به این صورت است.
آن دو سیمی که در تیپ پیکان و پرایدی به برق متصل می شد در اینجا به منفی یا بدنه وصل می کنیم، آن دو سیمی که در تیپ پیکان و پرایدی به بدنه وصل می شد در این تیپ قطع می کنیم و آن دو سیمی که در تیپ پیکان و پرایدی به سمت پمپ درب راننده می رفت که در اینجا ما این دو سیم را به سوکتی که در آموزش قبل گفته شد وصل می کنیم.

نکته: در این تیپ دقت کنید در تولیدات سال 87 به این ور اگه دقت کرده باشید کنترل های این نوع تیپ ها عوض شده مخصوصا پژو پارس که به صورت رادیویی شده ولی قبلا به صورت مادون قرمز بوده که ما برای پیدا کردن این دو سیم مذکور بروی سوکت به دنبال آن می گشتیم ولی در مدل های جدید سیستم قفل مرکزی در بالای فرمان قرار گرفته و باید قاب زیر فرمان باز شود و سیم های مورد نظر در این مدل جدید باید به سیستم قفل مرکزی آن دستور داده و دیگر کاری به سوکت ندارد. در روش استاندارد اگر به نقشه فنی دزدگیر نگاه کنیم در قسمت قفل مرکزی، باید برای نصب این نوع تیپ به قسمت Diagram: Negative Trigger توجه شود که در اینجا می بینید که عکس دو قیچی کشیده شده است که همان دو سیمی است که باید قطع شود و اگر با تیپ پیکان و پراید مقایسه کنید می بینید که در تیپ پیکان و پراید آن دو سیمی که برق وصل می شد در این تیپ به منفی وصل می شود.

قفل مرکزی 206
توجه: ریموت 206 در شرکت بوسیله دیاگ شناسایی و کدیابی می شود.
قبل از شروع کردن موضوع این نکته را ذکر کنم که لادربی این نوع ماشین ها تاخیری است و اما قفل مرکزی این نوع تیپ: اینگونه ماشین ها نیز مثل پژو405 قفل مرکزی شان هم با درب راننده و هم با درب شاگرد عمل می کند و هیچکدام از سیم ها با لامپ تست منفی (یعنی یکسر لامپ را به بدنه وصل می کنیم) تحریک را نمی پذیرد.

در این تیپ قفل مرکزی تحریک پذیر مثبت است اگر در تیپ پژو405 دقت می کردید گفتیم که قفل مرکزی این نوع تیپ تحریک پذیر منفی است که برای پیدا کردن آن اگر لامپ تست را به سیم مذکور می زدیم درب ها باز و اگر لامپ تست را به سیم دیگری می زدیم درب ها بسته شد (ابتدا درب ها را باید ببندید) اما در تیپ 206 اینجوری نیست اولا باید یکسر لامپ تست را به برق 12 وصل کرد و در سوکتی که حدس می زنیم سیم های قفل مرکزی در آن جود دارد لامپ تست را به آن سیم می زنیم اما می بینیم اما می بینیم که هیچ گونه عکس العملی ندارد که در اینجا باید با شاسی درب راننده قفل را باز کنیم که در این موقع لامپ ما خاموش و روشن می شود و حالا لامپ تست را به سیم دیگری می زنیم و حالا درب ها را قفل می کنیم می بینیم که لامپ ما دوباره روشن و خاموش شد.

نحوه کد دهی به ریموت پژوپارس تمامی مدل ها
ابتدا قسمت گیرنده ریموت درست جلوی آینه سقفی رو باز کنید درست پشت برد اصلیش یک قسمتی از اون دوتا پد لحیمی کوچک دارد که شما باید با یک کلید یا پیچ گوشتی یک لحظه اتصال کوتاه بدهید بعد از چشمک زدن لامپ کوچک روی همان برد دکمه ریموت را می زنیم.

عیب های متداول برخی دزدگیرها و روش رفع آن به زبان ساده

 1. یکی از اصلی ترین و شایع ترین عیوبی که پس از نصب یک دزدگیر از جانب مصرف کنندگان عزیز مطرح می شود این است که مصرف کنندگان اظهار می دارند که هنگام روشن بودن اتومبیل و هنگام رانندگی و یا در دست اندازها، اتومبیل خاموش شده (البته در آندسته از اتومبیل هایی که رله قطع برق برای آنتی های جک نصب شده باشند) و یا خود به خود پمپ های درب قفل شده و آژیر شروع به کار می کند. این مسئله رایج است و عیب در دو قسمت خلاصه می شود. اول و مهمترین مورد ایراد این است که هنگام نصب اولیه دزدگیر، نصاب سیم منفی (بدنه) را از سیم کشی اتومبیل گرفته و به بدنه با بست محکم پیچ نکرده و یا اگر با بست و پیچ هم بسته باشد یا خوب سفت نشده و یا زیر بست مورد نظر به علت زنگ زدگی بدنه فلزی، اتصال بدنه خوب وصل نمی شود و یا این بست سولفاته نموده و اتصال خوب برقرار نمی گردد. و دوم این است که سیم ورودی اصلی مثبت (برق) را که معمولا همکاران محترم سیم اصلی سوئیچ را لخت نموده و به آن وصل می کنند، این اتصال یا از اول خوب محکم نشده و یا بعدا به علت سولفاته کردن سیم و یا شل شدن آن این عیب به وجود آمده است. علت هم در هر دو مورد به این صورت است که چون این اتصالات ورودی اصلی (بدنه و برق) از اهمیت زیادی برخوردارند به علت قطع و وصل ناگهانی که بیثشتر در دست اندازها اتفاق می افتد ناگهان برق دستگاه قطع و وصل شده و دزدگیر به حالت روشن (louk) قرار می گیرد و چون دزدگیر در حالت فعال قرار گرفته شده است، خروجی رله قطع برق فعال شده و اتومبیل را خاموش می کند و یا شروع به آژیر زدن می کند.
  یادآوری این مسئله حائظ اهمیت است که همکاران بدانند هنگام وصل اولیه دستگاه این اتصالات برق و بدنه را خوب محکم نمایند تا این موارد پیش نیاید. بارها اتفاق افتاده که در اتوبان ها و جاده ها که معمولا اتومبیل ها با سرعت بالایی در حرکت هستند این اتفاق افتاده و چون دزدگیر مجهز به سیستم آنتی های جک (ماشین خاموش کن) بوده در همان سرعت بالا اتومبیل خاموش کرده و منجر به تصادفات شدید و یا واژگون شدن اتومبیل شده است.
 2. تشخیص عیب اخطار باز بودن درب ها (ایراد لادربی)
  مطمئنا بارها مصرف کنندگان دزدگیر به شما مراجعه نموده و اظهار داشته اند که دزدگیر ایشان پس از قفل کردن (louk) شروع به آژیر زدن می کند و یا اینکه اخطار باز بودن درب را می دهد. می دانید که برنامه ورودی تحریک لادربی بعضی دزدگیرها اینگونه است که اگر دربی از اتومبیل باز باشد، هنگام قفل کردن (louk) درب ها بسته نشده و چند صدای چریپ به نشانه باز بودن درب ها را می دهد و در برخی دیگر از دزدگیرها اینگونه نیست و اگر دربی باز باشد پس از قفل (louk) کردن دستگاه شروع به آژیر زدن می کند. این ایراد ممکن است به علت خرابی دستگاه بوده باشد و یا ایراد به غیر از دستگاه یعنی سیم کشی و یا خرابی یکی از شاسی لادربی ها و یا اتصال سیم کشی باشد. در این مواقع تشخیص نوع ایراد بسیار حائظ اهمیت است که نصاب بداند ایراد از دستگاه است یا اتومبیل زیرا در صورت عدم تفکیک عیب ممکن است ساعت ها یک نصاب به دنبال ایراد باشد که این هم زمان زیادی را برای او تلف  نموده و هم اینکه ممکن است به دستگاه صدمه وارد آید. در این مواقع بهترین و راحت ترین کار این است که شما سیم تحریک لادربی دستگاه را قطع نموده و دستگاه را تست کنید بدین طریق که سیم ورودی تحریک لادربی را از نزدیک دستگاه و جنب سوکت دزدگیر قطع کنید. اینک دستگاه را آزمایش کرده و اگر مجددا ایراد باقی بود مشخصا ایراد از خود کیت اصلی دزدگیر است که باید دستگاه را جدا نموده و جهت تعمیر ارسال دارید و اگر دیدید که ایراد رفع شد که باز هم مشخص می شود ایراد بعد از دستگاه است و شما باید سیم کشی و لادربی ها را چک کنید. (البته توجه داشته باشید که یک دستگاه دزدگیر ممکن است بیش از یک ورودی لادربی داشته باشد که در این مواقع شما باید تمام ورودی هایی که وصل است را قطع کنید). از ایراد دستگاه می گذریم چون باید توسط تعمیرکار متخصص تعمیر شود ولی هنگام ایراد سیم کشی، اتصالی لادربی بیشتر یا به دلیل خرابی در لادربی های کاپوت جلو و یا صندوق عقب اتومبیل بوده و یا اتصال سیم کشی هایی که از زیر کاور و زیر پایه های فلزی عبور کرده و ممکن است سیم لادربی به بدنه فلزی اتصال کرده باشد که یکایک باید این قسمت ها را چک کنید. توصیه می شود ابتدا ازلادربی های کاپوت جلو که شایع ترین ایرادها در اینگونه مواقع است شروع کرده و سپس به دیگر موارد بپردازید.

یک تجربه در مورد نصب دزدگیر روی پژو 405

 1. بعد از نصب دزدگیر قفل مرکزی درست عمل نمی کند یعنی یک خط درمیان کار می کرد گاهی قفل می کرد ولی باز نمی کرد و بالعکس با بررسی متوجه دو نکته شدم که خیلی مهم بود یکی پوسیدگی سوکت داخل ستون که باعث عدم ارتباط سوکت و سیم قفل مرکزی می شد این مشکل در مناطق مرطوب بیشتر مشاهده می شود نکته بعدی خرابی رله قفل مرکزی بود که توصیه می شود همکاران یک نمونه سالم برای تست داشته باشند.
 2. با زدن دکمه قفل درب ها یک لحظه عمل کرده و دوباره سر جای خودش قرار می گیرد با قفل و باز کردن با سوئیچ متوجه سلامت قفل مرکزی شدم و با باز کردن روی دربی راننده متوجه خرابی پمپ سمت راننده شدم که با تعویض آن عیب رفع شد، گاهی خار روی پمپ هم جدا شود این مشکل به وجود می آید.

نصب پمپ پیکان
شما رو دربی را باز کرده و زیر زبانه قفل درب ابتدا پمپ را بطور عمودی نصب کرده و سیم فلزی را به دو طریق می شود نصب کرد یا به صورت موازی با پیچ قابل تنظیم به میله ای که به زبانه قفل متصل است نصب کنید و روش دوم هم می توانید میله فلزی روی پمپ را دقیق اندازه گیری کرده و داخل خار با زبانه پلاستیکی داخل زبانه درب وصل کنید. برای درب عقب پیکان پمپ را بصورت افقی جاسازی کنید.
یک تجربه در دزدگیر با برداستی من
شوک سنسور کار نمی کرد با بررسی برد دزدگیر بدلیل فیبر دو لایه متوجه قطع بودن مدار شدم که با وصل آن عیب رفع شد.
نقشه دزدگیر giordon

نصب و راه اندازی روش نصب دزدگیر ماشین آموزش نصب دزدگیر خودرو آموزش عیب یابی دزدگیر ماشین
مقالات مرتبط
نکاتی درباره نصب دزدگیر
در این بخش اشکالات مرتبط به قفل مرکزی، آموزش رنگ بندی سیم کشی خودرو در نصب دزدگیر، تشخیص نوع قفل مرکزی و سیم های انواع دزدگیر خودرو آورده شده است. اگر نصاب دزدگیر هستین و یا میخواهید آموزش آنلاین نصب دزدگیر را از اینترنت فرا گیرید حتما این مقاله را در گوشی خود ذخیره داشته باشید.
اصطلاحات کاتالوگ های دزدگیر خودرو
شما میخواهید کار نصب دزدگیر را بصورت حرفه ای یاد بگیرید؟ پس لازم است که اصطلاحات تخصصی کار خود را بدانید. در این مقاله کلیه اصطلاحات کاتالوگ های دزدگیر تعریف شده که کاربران میتوانند از این طریق با روش نصب صحیح و امکانات دزدگیر ماشین ها آشنا شوند.
ارسال پیام در واتساپ