منو

آموزش تعمیرات یخچال و فریزر

 • شناخت بخش های مکانیکی یخچال و فریزر و ساید بای ساید
 • آموزش عیب یابی مکانیکی، سنسورها، تعویض لاستیک انواع یخچال
 • آموزش الکترونیک یخچال و شناخت قطعات SMD و DIP روی برد یخچال
 • آنالیز مدار برد یخچال و ارتباط قطعات با سنسورها و موتور یخچال
 • عیب یابی آی سی ها و رله ها بصورت قلق و روش تعمیرات تخصصی
 • آموزش پروگرام آی سی یخچال و رفع عیوب نرم افزاری برنامه ریزی ان
کلاس تعمیر یخچال
آموزش تعمیر یخچال
آموزش تعمیرات یخچال برد الکترونیکی و مکانیک

شما در کارگاه کامتک با قطعات مکانیکی شامل سنسورها، عیب یابی کمپرسور، تعویض ترموستات، شناخت کندانسور و طریقه شارژ گاز آشنا شده و بعد از آن بصورت تخصصی تعمیر برد یخچال و فریزر را یاد میگیرید. عیب یابی برد یخچال از مهمترین مواردی است که برای تعمیرکاران یخچال حائز اهمیت است.

روش آموزش تعمیر یخچال کاربردی و عملی روی انواع بردهای یخچال و زیر نظر تعمیرکار میباشد. پس در انتخاب این رشته مهم در لوازم خانگی شک نکنید!

سرفصلهای کلاس آموزش تعمیرات یخچال و فریزر

موارد سرفصل تعیین شده توسط کارشناسان کامتک شما را به درجه خوبی در تعمیر یخچالهای خانگی و صنعتی ارتقاء میدهد. اگر تعمیرکار مکانیکی یخچال هستید حتما بخش تعمیر برد یخچال را آموزش ببینید و اگر میخواهید از صفر وارد تعمیرات یخچال شوید با گذراندن سرفصلهای زیر بهترین نتیجه را بدست می آورید.

 • شناخت برندهای مختلف یخچال و شباهتهای ساختار هر یک
 • بررسی قطعات الکترونیکی روی برد یخچال و فریزر شامل SMD و Dip
 • ارتباط آی سی ها و قطعات روی برد و نحوه عملکرد هر یک
 • نحوه مسیریابی، ولتاژ گیری و رسیدن به قطعه معیوب روی مدار
 • تشریح برد یخچالهای ساید بای ساید و خانگی و صنعتی
 • نحوه تست خروجی و ورودی جریان ولتاژ در بردهای مختلف یخچال
 • آموزش شناخت سنسورهای سرمایشی و برودتی یخچال
 • عیب یابی قطعه ای که به کمپرسور و سنسورها فرمان میدهد
 • شناخت بخش یخساز یخچال و طریقه عملکرد آن
 • بررسی کندانسور یخچال عیب یابی و تعمیر آن
 • نحوه عملکرد بخش های مکانیکی یخچال با بخش برد فرمان
 • عیب یابی بخش سرمایشی، برودتی و تنظیم دما در یخچال
 • شماتیک سیم کشی از مدار یخچال تا سنسورها و کمپرسور
 • آموزش گاز زدن یخچال و نحوه شارژ گاز یخچال و دشارژ آن
 • شناخت گازهای مبرد سرمازا که در یخچالهای صنعتی و خانگی است
 • روش عیب یابی اپراتور در یخچال فریزر و طریقه برطرف کردن عیوب
 • آموزش طریقه عیب یابی در ترموستات یخچال ونحوه برطرف نمودن آن
 • طریقه تعویض رله استارت یا رله راه انداز موتور
 • تفاوت و شباهت های یخچالهای صنعتی و خانگی و ساید بای ساید
آموزش تعمیر یخچال

آموزش تعمیر یخچال و فریزر ساید بای ساید

شما در کارگاه کامتک با قطعات مکانیکی شامل سنسورها، عیب یابی کمپرسور، تعویض ترموستات، شناخت کندانسور و طریقه شارژ گاز آشنا شده و بعد از آن بصورت تخصصی تعمیر برد یخچال و فریزر را یاد میگیرید. عیب یابی برد یخچال از مهمترین مواردی است که برای تعمیرکاران یخچال حائز اهمیت است.

نحوه یادگیری تعمیرات یخچال فریزر

آموزش تعمیرات یخچال

روش آموزش تعمیر یخچال، کاربردی و عملی روی انواع بردهای یخچال و زیر نظر تعمیرکار میباشد. پس در انتخاب این رشته مهم در لوازم خانگی شک نکنید!

شروع آموزش در تعمیرات یخچال بدین صورت است که شما در ابتدا با قطعات روی مدار یخچال و فریزر آشنا میشوید؛ بعد از اینکه تست و اندازه گیری و کارایی هر یک را یاد گرفتید سراغ ارتباط این قطعات روی مدار میرویم. یعنی برای شما دیاگرام برد یخچال ساده را رسم کرده و هر جلسه بخشی از این مدار را برای شما شرح میدهیم.

بعد از آن نحوه ولتاژ گیری روی برد یخچال بصورت عملی برای شما تشریح میشود. بطوریکه شما مسیریابی برد، نحوه تست قطعات روی مدار یخچال فریزر و عیب یابی آنرا یاد میگیرید. ارتباط قطعات روی برد با بخش های مکانیکی یخچال مانند موتور و سنسورها نیز بعد از آن تشریح میشود. برد یخچال از مهمترین بخش ها در تعمیر آن است. بنابراین ارتباط برد با مکانیک را باید بخوبی یاد بگیریم تا بتوانیم از عهده تعمیر صفر تا صد یخچال برآییم.

روش تعمیر برد یخچال

آموزش تعمیر برد یخچال شامل چه برندهایی است؟

ساختار مدارات یخچال و فریزرها یکسان است. در اصل قدرت و توانایی قطعات الکترونیکی در برندهای مختتلف فرق دارد. بطور مثال شما قطعاتی که روی مدار یخچال سامسونگ میبینید روی برد یخچال ال جی هم وجود دارد. البته با این تفاوت که ممکن است شماره های آی سی ها متفاوت باشد. در کارگاه کامتک آموزش تعمیر یخچال سامسونگ، آموزش تعمیر یخچال ال جی، آموزش تعمیر یخچال امرسان، یخچال اسنوا و آموزش تعمیر یخچال جی پلاس بعنوان مثالها تشریح میشوند. همچنین تفاوت ها در تعمیر فریزر یا یخچال خانگی و یخچال صنعتی نیز بطور کامل شرح داده میشود.

در آموزش تعمیر یخچال، آموزش تعمیر یخچال ال جی، آموزش تعمیر یخچال سامسونگ، آموزش تعمیر یخچال کنوود، آموزش تعمیر یخچال سینجر، اموزش تعمیر یخچال امرسان و اموزش تعمیر یخچال فریزر پارس خزر مثال زده میشود. اموزش گازکردن یخچال، آموزش تعمیر برد یخچال و اموزش تعمیر کمپرسور یخچال نیز از سرفصلهای اصلی در کلاس تعمیر یخچال فریزر است.

آموزش تعمیرات یخچال صنعتی

بطور کلی ساختار مدارات یخچال ها یکسان است، یعنی وقتی شما بتوانید یک یخچال خانگی را عیب یابی کنید براحتی هر نوع یخچالی را میتوانید تعمیر کنید. روش تعمیر یخچال صنعتی و اینکه چگونه آنرا عیب یابی کنیم در کارگاه شرح داده میشود.

امکانات کلاس آموزش تعمیرات یخچال کامتک

در کارگاه کامتک یک نوع کمپرسور از یخچال برای یادگیری نحوه گاز کردن یخچال و چندین برد مختلف از برندهای پرفروش مهیا است. ارتباط سنسورهای برودتی یخچال با موتور یخچال و برد الکترونیکی یخچال از موارد اصلی در کارگاه تعمیرات یخچال کامتک است. همچنین کامتک دارای استاد و کارشناس مجرب در تعمیر یخچال است که در طول کلاس تجربه چندین ساله خود را به شما منتقل میکند.

بررسی کلاس آموزش تعمیرات یخچال

آموزش شناخت اجزای مکانیکی و قسمت های مختلف یخچال

آموزش شناخت کمپرسور و آموزش شارژ گاز کمپرسور: مجموعه ای مکانیکی شامل میل لنگ، پیستون و سوپاپ ها می باشد، که میل لنگ توسط یک موتور آسنکرون که داخل محفظه کمپرسور قرار دارد، می چرخد و در نتیجه پیستون مانند یک تلمبه عمل کرده با  باز و بسته شدن سوپاپ ها گاز موجود در سیلندر و لوله ها به گردش در می آید. گاز مرتبا از لوله برگشت مکیده شده با فشار وارد لوله رفت می شود بنابراین گاز سرما ساز مدام در حال حرکت بوده به ترتیبی عمل سرما سازی انجام می شود. روی بدنه کمپرسور معمولا سه لوله دیده می شود : لوله رفت یا فشار گاز و لوله بر گشت یا مکش و لوله کور یا لوله مخصوص شارژ گاز.

روش گاز زدن یخچال

آموزش تعمیر کندانسور (رادیاتور خنک کننده): از آنجایی که گاز در کمپرسور تحت فشار قرار میگیرد (تا آماده حرکت درون لوله های مسیر شود) حرارت گاز افزایش یافته واگر به طریقی این گرما از گاز سلب نشود و یا تعدیل نگردد عمل سرما سازی مختل می شود . از این رو همواره گاز تحت فشار قرار گرفته پس از کمپرسور وارد لوله های مارپیچ مانندی میشود که جایگاه این لوله در یخچال های خانگی پشت کابینت اصلی یخچال است.

آموزش تعویض فیلتر یا درایر: درون درایر را از موادی بنام سیلیکات یا سیلیکاژل پر می کنند . این مواد خاصیت رطوبت زدایی داشته و گاز پس از عبور  رطوبت خود را تماما” به این مواد میدهد وخشک می شود بمرور بر اثر کار کرد زیاد رنگ قهوه ای بسیار روشن این مواد به تیرگی می نهد و این تغییر حالت در واقع بیانگر پایان توانایی این مواد جهت رطوبت زدایی است از اینرو پیشنهاد می شود به هنگام تعویض کمپرسور یا شارژ گاز مجدد یخچال درایر را نیز تعویض نمایید تا سرما سازی کیفیت مطلوب را داشته باشد.

آموزشگاه تعمیر یخچال

آموزش تعمیرات اواپریتور (محفظه تولید یخ): از آنجا که آلومینیوم در انتقال سرما از توانایی بالایی برخور دار است به طور معمول اواپراتور را از لوله های مارپیچ آلومینیومی می سازند و از آنجا که بتوسط بسته شدن درب جای یخی هوا درون اواپریتور مسدود می شود، تبخیر مداوم سرما در اواپریتور دما را شدیدا” کاهش می دهد بگونه ای که آب و یا هر ماده غذایی دیگری درون اواپریتور منجمد میشود.

شناخت کاپیلاری تیوب (لوله مویی): به سبب قطر بسیار کمی که داراست لوله مویی نامیده می شود . جایگاه آن بین خروجی فیلتر (درایر) و ورودی اواپریتور است. قطر و طول آن در کیفیت سرمای ایجاد شده بسیار با اهمیت است در رابطه با نقش سرما سازی آن در ادامه بحث خواهد شد.

مجموعه قطعات مکانیکی شامل: کمپرسور، کندانسور، لوله مویی، درایر و اواپریتور.

آموزش تعمیر اجزاء الکتریکی یخچال

آموزش تعمیرات موتور الکتریکی: همانگونه که قبلا” نیز ذکر شد موتور الکتریکی با یک مجموعه مکانیکی کمپرسور یخچال را تشکیل می دهند. موتور یخچال از نوع آسنکرون بوده ودر یخچال های مختلف نوع راه انداز خازنی و یا بدون خازن آن مورد استفاده قرار می گیرد. سرهای خروجی موتور از بدنه کمپرسور خارج شده و به سایر قطعات الکتریکی متصل می شود . معمولا” سرهای خروجی شامل سه سر سیم که مانند شکل یکی از سر سیم ها متعلق به سیم پیچ اصلی ،سرسیم دوم مربوط به سیم پیچ کمکی وسر سیم سوم مشترک بین اصلی و کمکی است.بر روی بدنه بعضی از کمپرسور ها حروفی خاص،سر سیم ها را از یکدیگر تفکیک می کند.

آموزش تعمیر کمپرسور یخچال

روشهای عیب یابی ترموستات (اتومات): عمل تنظیم سرما در یخچال بتوسط ترموستات صورت می گیرد .اجزاء اصلی ترموستات عبارتند از:۱- بدنه فلزی ۲-کنتاکت های اتصال ۳- فانوسک محتوی گاز ۴- لوله مویی ۵- لوله بلو ۶- فنر و اهرم ها ۷- پیچ تنظیم .

طریقه تعویض رله استارت یا رله راه انداز موتور: آسنکرون بکار گرفته شده در مجموعه کمپرسور از نوع آسنکرون هایی است که سیم پیچ استارت تنها در لحظه راه اندازی (که همواره در این حالت بیشترین مقدار گشتاور مورد نیاز است) در مدار بوده وسپس از مدار خارج می شود. در مبحث موتور های آسنکرون به این دسته از موتور ها اشاره شد البته خروج سیم پیچ کمکی در آنها بتوسط کلید گریز از مرکز صورت می گیرد.

در موتور یخچال سیم پیچ اصلی از مسیر رله استارت که در خارج از مجموعه کمپرسور تعبیه شده تغذیه می شود.

اجزاء اصلی رله استارت عبارتند از : ۱- بدنه معمولا” از جنس باکلیت ۲- بوبین یا سیم پیچ ۳-اهرم فلزی سرگرد یا سرتخت ۴- کنتاکت های اتصال ۵-مادگی های (فیش های) اتصال رله به موتور.

آموزش تعمیر اورلود یا محافظ جریان دریافتی موتور: هرگاه در عملکرد صحیح موتور مشکلی بوجود آید مانند آسیب دیدن سیم پیچ های اصلی و کمکی ویا مسدود شدن مسیر گردش گاز و یا ضعیف بودن ولتاژ و…. جریان دریافتی موتور افزایش یافته و حرارت موتور رو به افزایش می نهد ودر نتیجه خواهد سوخت از این رو استفاده از اورلود یا محافظ الکتریکی موتور ضروری است.

ساختمان آن تشکیل شده است از: ۱-بدنه مخصوص ۲-پایه های فلزی اتصال برق ۳- صفحه حساس بی متالی ۴- سیم فنری از جنس کرم نیکل یا کرم آلومینیوم ۵- پلاتین های اتصال

آموزش شناخت و تعویض گاز های مورد استفاده در یخچال سازی (گاز های مبرد - سرما زا)

برخی از گاز های مبرد در یخچال عبارتند از : آمونیاک NH3، فریون ۱۱ NFCL3، فریون ۱۲ CCL2F2، فریون ۲۱  CHCL2F21، فریون۲۲ CHCLF2، فریون ۱۱۴ C2CL2F2، انیدرید سولفورو SO2، متیل کلرید CH3CL، انیدریدکربنیک CO2، اتیل کلرید C2H5C

آموزش چگونگی تولید سرما در یخچال:

در تولید سرما از دو ویژگی مهم گاز ها استفاده می شود. ۱- گازها تحت اثر فشار زیاد بحالت مایع در آمده ودر این تغییر حالت، درجه حرارت گاز افزایش می یابد. ۲- اگر گاز مایع در محیطی باز تر از محیط قبلی قرار گیرد. بحالت فوران در آمده، تبخیر شده و دمای آن شدیدا کاهش می یابد. بنابراین بصورت یک سرما ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه ذوب برفک در یخچال (دیفراست): با باز شدن درب یخچال مقداری از هوای گرم محیط وارد یخچال شده و بر اواپریتور قطرات آب را بوجود می آورد . بمرور قطرات آب بوجود آمده، توده های عظیم یخ یا بعبارت دیگر برفک را ایجاد می سازد که بوسیله آن ها عمل سرما سازی مختل می شود.

آموزش عیب یابی و تعمیر یخچال و قلقهای تعمیرات

کلاس تعمیر یخچال

در اصل تعمیرکار یخچال باید موارد زیر را در رابطه به یخچال بداند. نصب یخچال، بیوسیلور، محفظه جادوئی، خنک کنندگی دوگانه، یون های سبز، لامپ و یتالایت، اشکالات شیرهای برقی، فشار و واحدهای آن، گازها و قوانین حاکم بر آنها، تعمیر انواع کمپرسور و ساختمان داخلی آن، کندانسور ،لوله موئی، اواپراتور، فیلتر و رله، اورلود، مقاومت P.T.C، خازن، ترموستات، سنسور ها و ترمیستور N.T.C، فن، انواع دیفراست (برفک زدائی)، تایمر، المنت، ترمودیسک، ترموفیوز، رید سوئیچ، المنت تخلیه، یخ ساز و شیرهای برقی ، المنت یخ ساز، منبع آب، المنت منبع آب، فیلتر آب، انواع نوار دور درب، انواع فشار سنج و مانیفولد (گیج)، جوشکاری، نشت یابی، شستوی مدار، تخلیه سیستم، شارژ گاز، نقشه خوانی، تست قطعات توسط خود دستگاه، اِرورها، تعمیرات و عیب یابی تخصصی برد، تنظیمات و موراد مهم در آموزش تعمیرات یخچال.

بهترین امکانات را برای اینکه شما تعمیرکار یخچال شوید مهیا است

بررسی سوالات مهم در کلاس آموزش تعمیر یخچال

 • یخچال روشن نمی شود.
 • یخچال اتومات نمی کند.
 • علیرغم عملکرد صحیح کمپرسور اواپریتور دائما خیس بوده و قطرات آب از آن میچکد.
 • اواپریتور در فواصل زمانی اندک، مملو از برفک می شود.
 • کمپرسور یخچال بی وقفه در حال کار است و اتومات نمی کند، یخچال سرما ندارد.
 • قبل از آن که یخچال شروع به کار کند ، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می افتد.
 • صدای یخچال در هنگام کار غیر عادی و تا حدودی زیاد است.
جدول برگزاری دوره تعمیر یخچال
۱۵٪
کلاس تعمیر مکانیک یخچال

شامل اطلاعات تخصصی درباره بخشهای موتور، سنسورها و فنی یخچال + کمی الکترونیک و برد

مدت زمان آموزش
۵ جلسه فشرده
شروع کلاس
۲ بهمن ۱۴۰۰
شهریه کل
۴،۳۰۰،۰۰۰ ۳،۵۰۰،۰۰۰ تومان
کلاس تعمیر برد و مکانیک

مناسب کسانیکه میخواهند روی برد یخچال فریزر و مکانیک آن تسلط پیدا کنند. شامل تعمیر برد و شارژ کمپرسور

مدت زمان آموزش
۱۰ جلسه فشرده
شروع کلاس
۲ بهمن ۱۴۰۰
شهریه کل
۵،۰۰۰،۰۰۰ تومان
متداولترین سوالات
بیشترین مواردی که شما درباره کلاس تعمیر یخچال دارید
ویژگی‌های برتر دوره‌های کامتک
ارائه جزوه، فیلم آموزشی از کلاسها

برای هر رشته فیلم آموزشی، PDF، جزوه های تایپ شده، نقشه مدارات، سرویس منوال و کتاب داریم.

کارهای عملی و کاربردی بر روی انواع مدل‌ها

انواع بردهای مختلف از جدیدترین برندها بصورت سالم و خراب در کارگاههای آموزشی کامتک مهیا است.

برگزاری کلاس‌های فوق پیشرفته

نکات مهم در تعمیر برد، روشهای اصولی عیب یابی طبق استانداردهای بین المللی و راهکارهای تعمیرات

منتخب بهترین اساتید مجرب و متخصص

کامتک با گزینشهای سخت با تجربه ترین اساتید متخصص و تعمیرکار را برای کلاسهای آموزشی گلچین میکند.

ارائه مدرک بین المللی و پشتیبانی فنی

ارائه رزومه کاری معتبر و بین المللی با قابلیت پیگیری و ماهها پشتیبانی فنی توسط کامتک بصورت آنلاین

روشهای راه اندازی بهترین تعمیرگاه

کارگاه شما را با بهترین و بصرفه ترین ابزارهای روز تجهیز میکنیم؛ پیشنهاد بهترین راه اندازی کسب و کار