منو

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال

کامپیوتر و لپ تاپ

هارد درایو های Internal و External از نظر فیزیکی و ساختار داخلی هارد دیسک کاملا شبیه هم هستند و تفاوت ظاهری این دو فقط در این هست که هارد درایوهای External داخل یک جعبه محافظ قرار گرفته اند که در اصطلاح به آن Enclosure گفته می شود ، این جعبه ضمن حفاظت فیزیکی از این هارد درایو ، دارای رابط های سخت افزاری USB یا Firewire ای می باشد که بر روی انها تعبیه شده اند.

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال
دسته‌بندی: کامپیوتر و لپ تاپ

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال

هارد درایو های Internal و External از نظر فیزیکی و ساختار داخلی هارد دیسک کاملا شبیه هم هستند و تفاوت ظاهری این دو فقط در این هست که هارد درایوهای External داخل یک جعبه محافظ قرار گرفته اند که در اصطلاح به آن Enclosure گفته می شود ، این جعبه ضمن حفاظت فیزیکی از این هارد درایو ، دارای رابط های سخت افزاری USB یا Firewire ای می باشد که بر روی انها تعبیه شده اند. هارد درایوهای External با توجه به اینکه دارای یک Enclosure می باشند و به نوعی فانتزی تر به نظر می رسند دارای قیمت نسبتا بیشتری در مقابل هارد درایو های Internal با همان ظرفیت و شاید برند باشند. مقاله آموزش تعمیرات هارد دیسک را دنبال کنید.

تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال (هارد External و هارد Internal)

اصلی ترین تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال (هارد External و هارد Internal) در نوع استفاده ایست که ما برای آنها در نظر گرفته ایم.

هارد دیسک اینترنال (Internal HDD)

ذاتا برای استفاده در کیس کامپیوتر طراحی شده است و درون کامپیوتر به صورت ثابت قرار می گیرد. شما می توانید هارد اینترنال خود را به کامپیوترهای متعددی وصل کنید؛ اما باید این را بدانید که هارددیسک داخلی یا هارد اینترنال شما برای جا به جایی مداوم و مکرر ساخته نشده است. باز کردن و بستن هارد داخلی درون کیس، به مراتب زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت. همچنین، ممکن است طی انجام این فرایند با مشکلات و درد سرهای خاص خود مواجه شوید.

هارد دیسک اکسترنال (External HDD)

برای استفاده دایم و جابجایی ساخته شده است. هارد دیسک اکسترنال (External) با پورت USB یا Firewire به سیستم وصل می شود و بلافاصله پس از وصل شدن قابل استفاده است. خود هارد دیسک اکسترنال به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از :

هارد پاسپورتی

هارد دیسک پاسپورتی تنها با یک کابل USB به دستگاه وصل می شود و اندازه آن به ابعاد یک پاسپورت کوچک است. یکی از مزایای ویژه هارد دیسک اکسترنال پارسپورتی، سبک بودن و قابل حمل بودن آن است. این مزیت برای کسانی که دائم در رفت و آمد هستند یک ویژگی مهم و بارز به حساب می آید.

هارد دیسک رومیزی (دسکتاپی)

هارددیسک رومیزی یا هارد دیسک دسکتاپی، علاوه بر کابل یو اس بی که به برای انتقال داده به دستگاه وصل می شود، دارای یک آداپتور برق نیز می باشد که وظیفه آن تامین برق مورد نیاز هارداکسترنال است. این نوع هارد دیسک اکسترنال، برای کسانی که نیازی به جابجایی هارد اکسترنال خود ندارند، گزینه بسیار مناسب و کارآمدی است و به نوعی دستگاه ذخیره ساز مطمئن تری را برای ذخیره اطلاعات خود استفاده نموده اند.

هارد درایو اکسترنال و اینترنال از نظر ساختار کاربردی و نحوه کارکرد با یکدیگر یکی هستند و تنها تفاوت آنها در ظاهر آنهاست که یکی از آنها در جعبه یا باکسی نگهداری می شود و دیگری درون کیس کامپیوتر یا درون لپ تاپ قرار می گیرد. قیمت هارد دیسک های اکسترنال به دلیل قابی که دور آنها قرار گرفته است و به آنها حالت فانتزی تری داده است ، گران تر از نوع اینترنال آن است. وگرنه از نظر سرعت و کارکرد تفاوتی با یکدیگر ندارند. برخی از کاربران، به غلط تصور می کنند که به دلیل اینکه هارد اکسترنال خارج از کیس و در باکس کار می کند، سرعت بیشتری دارد که این تصور، تصور اشتباهی است و این دونوع هارد دیسک از نظر نوع کارکرد هیچ نوع تفاوتی با یکدیگر ندارند. در هارد اینترنال، به دلیل اینکه از کابل SATA برای اتصال هارد دیسک به کامپیوتر استفاده می شود، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر است. کابل USB و Firewire سرعت کمتری نسبت به کابل SATA دارند و بنابراین با سرعت کمتری اطلاعات به آنها منتقل می شود.

نکته : با توجه به توضیحات بالا و توضیح تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال، اکنون بهتر قادر خواهید بود که درایو مورد نظر خود را تهیه نمایید. به عنوان توضیه نهایی، از شما می خواهم که از هر کدام از هارد دیسک ها بسته به کاربردی که برای شما دارند استفاده نمایید و قبل از خرید، به فاکتورهایی که برایتان مهم است توجه فرمایید.

کامپیوتر و لپ تاپ هارد دیسک اینترنال هارد دیسک اکسرنال تفاوت هارد اکسترنال و اینترنال هارد دیسک پاسپورتی
مقالات مرتبط
روش های بازیابی اطلاعات هارد دیسک
تخصص و تکنیک های یک متخصص بازیابی اطلاعات به شدت مهم است چرا که تکنیک های یک متخصص به همراه بهره مندی از تکنولوژی، ابزار آلات، دستگاه بازیابی اطلاعات تعمیر هارد دیسک تنها عامل موفقیت برای استخراج دیتا و اطلاعات یک هارد خراب یا سوخته است.
ارسال پیام در واتساپ