۰۲۱۸۸۹۰۹۶۰۶
۰۹۱۰۲۱۴۸۴۴۲
تهران؛ ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر، مجتمع تجارت ایرانیان، طبقه ۵، واحد ۴

آموزش تعمیرات پلاتر

Print

پلاتر دستگاهی است که برای رسم نمودار، طرح ها و شکلها که در اکثر مراکز خدمات فنی مورد استفاده قرار میگیرد. پلاترها مدل های مختلفی دارند که امروزه در صنعت نقشه کشی، الگوهای تولید پوشاک، درآوردن شابلون جهت برش اجسام و . . .  کاربردهای گوناگونی دارند. استفاده این محصول پرکاربرد باعث اشکالاتی از جمله خرابی هد، گرفتگی نازل، درست عمل نکردن تسمه پلاتر و خطاهای فرمتر شده است. در آموزش تعمیرات پلاتر کارآموز با عملکرد صحیح دستگاه پلاتر آشنا شده و میتوانید براحتی دستگاه را عیب یابی و رفع عیب نمایید.

آموزش تعمیر پلاتر

آموزش تعمیرات پلاتر شامل تعمیر برد دستگاه پلاتر و آموزش تعمیر کاترپلاتر و تعمیر دستگاه پلات است

آموزش تعمیر پلاتر

دوره آموزش تعمیر پلاتر از بخش های مهم برای تعمیرکار ماشین های اداری محسوب میشود. آموزش تعمیر کاترپلاتر یا آموزش تعمیر دستگاه پلات رنگی شامل عیب یابی برد و تعمیر مکانیک آن است. تعمیرکار ماشینهای اداری کامتک با ۱۵ سال سابقه در این زمینه کلاس اموزش تعمیر پلاتر را تدریس میکند.

سرفصلهای دوره آموزش تعمیرات پلاتر

 • آشنایی با اجزای تشکیل دهنده پلاتر
 • شناخت انواع پلاتر موجود در بازار و تفاوت های آنها
 • بررسی پلاتر رنگی و دستگاه کاتر پلاتر از لحاظ کارایی
 • عملکرد هد و رفع عیوب اشکالات مربوطه
 • آموزش تعمیرات بخش بلت و تسمه پلاتر
 • عیب یابی فورمتر و اشکالات این بخش
 • آموزش طریقه هواگیری و بازیابی هد پلاتر
 • شناخت بردهای دیکودر پلاترهای اچ پی
 • آموزش شناخت فیلم ، فیوزینگ ، غلطک پرس و لیزر اسکنر
 • آموزش سرویس استیشن دستگاه پلاتر
 • آموزش عملکرد نوار اینکودر در انواع پلاتر
 • آموزش تعمیر کریج و کابل کریج (تریلینگ)
 • آموزش نصب و راه اندازی انواع پلاتر
جدول کلاس آموزش تعمیرات پلاتر
نام دوره مدت زمان آموزش پیش نیاز شهریه دوره (تومان) شروع کلاس
آموزش تعمیرات پلاتر مکانیک ۲۵ روز عملی آموزش تعمیر پرینتر ۱،۴۰۰،۰۰۰ اول هر ماه
آموزش تعمیرات برد پلاتر ۱۵  روز بالا آموزش الکترونیک ۸۶۰،۰۰۰ همزمان با دوره بالا

بخشی از جزوه آموزشی تعمیرات پلاتر کامتک

انواع مختلف پلاتر

رســــام (Plotter):
رسام یک دستگاه خروجی رایانه است که بطور معمول برای چاپ تصاویر گرافیکی یا دیگر ترسیم های صفحه نمایش بکار می رود. بدلیل توانائی رسام خط، دایره و سایر اشکال، به طور معمول برای تهیه ترسیم های فنی و معماری و نیز سایر تصویرهای برداری بکار می رود. در آموزش تعمیرات پلاتر کمی در این مورد توضیح داده میشود.
انــواع رســام:

رســام های جوهر افـشـان:

این گونه رسام ها، همانند چاپگرهای جوهرافشان معمولی – البته در سایز بزرگتر– بوده و قادر به ترسیم اشکال و حروف هستند.
رســام هـای قـلمــی:
این گونه رسام ها، با استفاده از یک یا چند قلم رنگی، خطوط را روی کاغذ یا رسانه ای شفاف، رسم می کنند. این گونه رسام ها برای تهیه متن مناسب نیستند زیرا می بایست هر کارکتر را بصورت مفرد ترسیم کنند، که این کار وقت گیر است. در ضمن، کاراکترها ظاهری ماشینی خواهند داشت، چون بدون تعویض قلم نمی توان ضخامت خطوط را تغییر داد. (بخصوص در انواع قدیمی تر).
اما در قالب های بزرگتر که ضخامت قلم چندان مهم نیست، رسام می تواند به سادگی با رسم نقطه های مفرد پر شمار، گرافیک های پیکسلی بسیار خوبی ارائه دهد. در حقیقت این گونه رسام ها می توانند به آسانی ترسیم های بزرگ را انجام دهند.
رســام هـای الکـترواستاتـیکـی:
این گونه رسام ها، همانند چاپگرهای لیزری از بار الکتریسیته ساکن و پودر جوهر استفاده می کنند. به بیان ساده تر، این گونه رسام ها ابتدا الگویی از نقطه های بار دار الکتریکی را روی کاغذ رسم کرده، آنگاه از پودر جوهر استفاده کرده و آن را حرارت می دهند.
انواع تکنولوژی حرکت کاغذ در رسام ها:

 1. مسطح  (Flat bed): در این گونه رسام ها، کاغذ ثابت نگهداشته شده و قلم(ها) در جهت محورXها و Yها حرکت می کند. از معایب این گونه، جاگیر بودن محل قرارگیری کاغذ است.
 2. غلطکی  (Roller): در اینگونه رسام ها، کاغذ را در میان یک سطح استوانه ای به حرکت در می آورند. قلم در جهت یک محور حرکت کرده و در همین حال، استوانه با کاغذ متصل به آن، در جهت محور دیگر حرکت می کند.
 3. مختلط  (Hwbrid): این گونه رسام ها، همانند نوع غلطکی کاغذ را در جهت محور عمودی حرکت می دهند ولی از نظر اندازه، از آنها کوچکترند.

دستگاههای رسام دارای یک مجموعه فرمان هستند که به آنها امکان می دهد با یک فرمان، عملیات پیچیده ای را انجام دهند. زبان گرافیکی هیولیت با کارد (HPGL) پر کاربردترین مجموعه های فرمان است. زبان ارتباطی دیگری نیز به نام DMPL موجود است.

آموزش تعمیرات پلاتر
آموزش تعمیر مکانیک پلاتر
تعمیر هد پلاتر

کاتر پلاتر (کاتینگ پلاتر)

قطعا در غرفه سازی با واژه های شبرنگ و کاتر پلاتر (کاتینگ پلاتر) برخورد کرده اید.
کاتینگ پلاتر دستگاهی است که تصاویر خطی درست شده در نرم افزارهایی که خروجی خطی دارند را به صورت برش بر روی کاغذ منعکس کرده و طرح ها را برای ما قابل جدا کردن می کند. نرم افزارهایی برای این کار درست شده است که البته کاربردی ترین انها CorelDRAW می باشد که اغلب کسانی که در کار برش و نصب استیکر هستند از این نرم افزار استفاده می کنند. دستگاه کاتینگ پلاتر قابلیت برش استیکر و طلق رادیولوژی و کاغذ های مات کن و ... را دارد.
استیکر (Sticker) در غرفه سازی به برچسب هایی گفته می شود که پس از رنگ شدن غرفه برای نشان دادن آرم , نام , شرح خدمات و .... صاحبین غرفه بر روی بدنه ساخته شده چسبانده می شود . استیکر در دو نوع شبرنگ و روزرنگ وجود دارد که آن چیزی که ما در غرفه می چسبانیم معمولا روزرنگ است.
در بعضی موارد برای ایجاد دقت بیشتر در اجرای سازه های چوبی , استیکر را به صورت منحنی یا اشکال دیگر برش می زنیم و به عنوان شابلن نجاری به کار می بریم .

طریقه کار با دستگاه Cutting Plotter

 • رول را داخل دستگاه قرار داده و با مشخص می کنیم که مدیای ما رول است یا صفحه.
 • دستگاه را در حالت Remote قرار داده و فیش USB آنرا به پشت کامپیوتر وصل می کنیم.
 • corelDRAW را اجرا می نماییم و متن مورد نظر را تایپ می کنیم.
 •  متن مورد نظر را بصورت Outline می کنیم.
 • متن مورد نظر را weld می کنیم تا دستگاه فقط حاشیه های دور را ببرد.
 • برنامه FineCut را که بصورت پلاگین کورل بر روی نرم افزار نصب شده اجرا می نماییم و صول و ارتفاع چاپ و همچنین تعداد چاپ را تعریف می کنیم.
 • پس از چاپ محصول ما یک کاغذ برش خورده می باشد که باید پوست کن شود.
 • در نهایت تصویر پوست کن شده را با سلفون یا بوسیله برش نصف کاغذ بر روی مکان مورد نظر نصب می نماییم.  متن پوست کن شده و همچنین قسمت پوست کن را نشان می دهد. قسمت پوست کن اگر صحیح و با دقت جدا شود می توان آنرا بصورت نگاتیو بر روی نقاط مورد نظر چسباند.

در آموزش تعمیرات پلاتر تعمیر برد دستگاه بیشترین خرابی را دارد و تعمیرات مکانیک دستگاه در اثر استفاده ناصحیح کاربر و اشکالاتی که کاغذ برای دستگاه بوجود می آورد تدریس میشود. در کارگاه آموزش تعمیر پلاتر که جزء آموزش ماشین های اداری کامتک است استاد مجرب و تعمیرکار این بخش به کارآموزان تجربه خود را انتقال میدهد.

نسخه مناسب چاپ