منو

رفع عیب و خرابی های کرکره برقی

نصب و راه اندازی

همه کسانی که از کرکره برقی استفاده می کنند قطعا با مشکلات رایج کرکره برقی روبرو خواهند شد. مثلا ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که درب کرکره برقی شما به هر علتی درست کار نکند یا مواردی از این دست که جزو مشکلات رایج کرکره برقی محسوب خواهند شد. فراموش نکنید که اطلاع از این نوع مشکلات بسیار برای شما حائز اهمیت است. چرا که باعث بروز اختلال در کارهای روزانه شما خواهند شد. گاهی اوقات این مشکلات توسط خود شما و بدون نیاز به متخصص تعمیر کرکره برقی، قابل حل می باشد.

رفع عیب و خرابی های کرکره برقی
دسته‌بندی: نصب و راه اندازی

رفع عیب و خرابی های کرکره برقی

یکی از انواع مدرن درب های اماکن مختلف کرکره برقی می باشد که امروزه در بسیاری از مغازه ها، مجتمع ها، پارکینگ ها و… استفاده می شود. در سال های گذشته از کرکره های دستی برای این اماکن استفاده می شد که با پیشرفت تکنولوژی این درب ها به صورت برقی و اتوماتیک درآمده و باز و بسته کردن این درب ها را بسیار راحت تر کرده است. در این مقاله به این مطلب که مشکلات رایج کرکره برقی چیست و رفع عیب و خرابی های مختلف آن پرداخته شده است.

در ساخت کرکره های برقی از فلزات مقاوم و ضد زنگ استفاده شده است و با به کار بردن اجزای مختلفی که در این درب ها وجود دارد امکان کنترل اتوماتیک آنها به وجود آمده است.

پس از مدتی استفاده از کرکره برقی ممکن است مشکلات مختلفی در آن به وجود آید و عملکرد آن با اختلال مواجه شود.

electric shutter

کرکره برقی چیست و شامل چه اجزایی می باشد؟

پیش از این که به مشکلات رایج در کرکره برقی بپردازیم نیاز است تا با ساختار این نوع درب ها و قطعات به کار رفته در آن بیشتر آشنا گردیم. کرکره های برقی را معمولا از تیغه هایی از جنس آهن و آلومینیوم تهیه می کنند و آن را به یک منبع برقی متصل می نمایند.

امنیت این نوع از درب ها بسیار بالا بوده و دارای مزایای بیشماری از قبیل استحکام بالا و دارای خاصیت ضد زنگ، کاهش آلودگی صوتی، کاربری راحت، اشغال فضای کم، قابل شست و شو، تعمیر راحت، قابل استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف، مجهز به قفل الکترومکانیکی، زیبایی ظاهر و تنوع بالا، امکان استفاده در ابعاد مختلف و طول عمر بالا می باشد؛ به همین علت مورد استقبال زیادی توسط افراد مختلف قرار گرفته است.

قطعات مختلفی در کرکره برقی به کار رفته است که از این قطعات می توان به تیغه، موتور، صفحه پلیت، جا قفلی، ریل، قوطی، مرکز کنترل، شفت، یاتاق و یو پی اس اشاره کرد.

موتورهای کرکره برقی در انواع مختلف موتور توبلار، موتور ساید و موتور سنترال وجود دارد که هر یک برای نوع خاصی از کرکره برقی مورد استفاده قرار می گیرد. تیغه ها را نیز از جنس آلومینیوم، گالوانیزه و پلی کربنات تولید می کنند و ریل کرکره برقی نیز جهت عبور تیغه ها می باشد.

قوطی کرکره اتوماتیک را نیز جهت نصب ریل کرکره در دو طرف چارچوب به کار می برند. عملکرد شفت یا لوله وسطی کرکره برقی نیز به منظور رول شدن تیغه ها بر دور آن می باشند و در سایزهای مختلفی تولید می شوند.

صفحه پلیت نیز برای نصب موتور بر روی آن، به روی قوطی نصب می نمایند. از یاتاق در کرکره برقی به عنوان نگهدارنده استفاده می شود.

مشکلات مختلف موجود در کرکره برقی

در بسیاری از مواقع ممکن است برای باز و بسته کردن کرکره برقی با مشکل مواجه شده باشید و قادر به باز یا بسته کردن آن نباشید. علت های مختلفی برای این مشکلات وجود دارد که با دانستن آنها می توان تا حدی از به وجود آمدن خرابی و مشکلات مختلف جلوگیری کرد و با آگاهی از نوع خرابی ها می توان به تعمیر و رفع عیب کرکره برقی پرداخت. در ادامه به چند مشکل رایج در کرکره برقی و نحوه برطرف نمودن آنها اشاره شده است.

بالا نرفتن درب یکی از مشکلات رایج کرکره برقی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ریموت کرکره برقی قادر به باز کردن یا بستن درب نبوده و هر تلاشی در این جهت بی فایده است.

این مشکل ممکن است ساعت ها شما را معطل کرده و نیاز باشد تا زمان بسته شدن کرکره برقی در مکان حضور داشته باشید. اما ریشه این مشکل می تواند به علت های مختلفی باشد که در ادامه به آنها پرداخته شده است:

  • وجود مشکل در اتصالات: وجود ایراد در اتصال کرکره برقی به برق می تواند سبب بالا یا پایین نرفتن درب کرکره برقی گردد. پس از مواجهه با این مشکل نیاز است تا در گام اول این اتصالات را بررسی نموده و از سالم بودن فیوز برق مطمئن شوید.
  • خراب بودن ریموت: در صورتی که مشکلی در اتصالات برقی وجود نداشت امکان خراب بودن ریموت نیز وجود دارد. ممکن است ریموت کرکره برقی دچار مشکل شده باشد و یا باتری آن رو به اتمام باشد که در این صورت دکمه ها به درستی کار نکرده و ممکن است با تعویض باتری درب کرکره برقی به راحتی بالا و پایین رود.

خرابی electric shutter

  • خراب بودن موتور کرکره برقی: اما پس از بررسی اتصالات و همچنین ریموت کرکره برقی، در صورتی که مشکل بالا نرفتن کرکره برقی حل نشد امکان وجود مشکل در موتور وجود دارد. برای بررسی ایرادات موجود در موتور کرکره برقی نیاز به حضور تعمیرکار و تکنسین متخصص در این کار می باشد و توصیه می شود خود فرد به تنهایی اقدام به بررسی و تعمیر موتور ننماید.

وجود مشکل در دستگاه مرکزی و فیوز کرکره برقی: در صورتی که عملکرد کرکره برقی با اختلال مواجه است و به درستی کار نمی کند امکان وجود مشکلات مختلف در فیوز و دستگاه مرکزی آن وجود دارد.

در صورتی که دستگاه مرکزی سالم باشد و مشکلی در ان وجود نداشته باشد، با نزدیک کردن گوش به دستگاه مرکزی و فشار دادن دکمه ها ریموت، باید صدای رله دستگاه مرکزی شنیده شود.

در غیر این صورت امکان خرابی فیوز و یا دستگاه مرکزی وجود دارد که در ابتدا نیاز به چک کردن فیوز بوده و برد مدار و سیم های آن نیز باید بررسی گردد. در صورتی که در برد دستگاه مشکلی وجود داشته باشد باید حتما از یک فرد متخصص در این کار مراجعه نموده و به برطرف نمودن مشکل پرداخت.

  • خراب بودن بازویی درب کرکره برقی: جک های بازویی را معمولا بر روی کرکره های برقی پارکینگ ها و مجتمع های اداری و تجاری نصب می نمایند. وجود این جک ها باعث باز و بسته شدن راحت درب های کرکره برقی شده و نیاز به وارد کردن نیروی فیزیکی زیاد نخواهد داشت. در صورتی که درب کرکره برقی باز و بسته نشود امکان خراب بودن این جک های بازویی وجود دارد که نیاز است تا توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرند.
  • خراب بودن چشمی درب کرکره برقی: وجود چشمی یا فتوسل در کرکره های برقی باعث می شود تا این درب ها حرکات را تشخیص داده و به راحتی باز و بسته شوند. اما در صورتی که این چشمی ها خراب شده و مشکلی برایشان به وجود آید امکان رسیدن اشعه مادون قرمز به آنها وجود نداشته و در نتیجه درب باز یا بسته نخواهد شد.

ممکن است مشکل خاصی در چشمی ها وجود نداشته و فقط کثیف شده باشند که در این صورت باید نسبت به تمیز کردن آنها اقدام نمود. در هنگام نصب چشمی ها باید توجه نمود که کاملا تراز باشند، چرا که تراز نبودن آنها می تواند در عملکرد آنها اختلال ایجاد کرده و درب کرکره برقی را باز و بسته ننماید.

قرار گرفتن چشمی ها در معرض نور خورشید می تواند به آنها آسیب زده و موجب خرابی آنها گردد. قرار دادن آنها در زیر سایه بان از نکاتی است که در هنگام نصب کرکره برقی باید مورد توجه قرار گیرد تا از آسیب های خارجی به چشمی درب کرکره برقی جلوگیری گردد.

قرار دادن سایه بان

وجود سر و صدای زیاد در کرکره برقی

یکی دیگر از مشکلات رایجی که کرکره های برقی ممکن است با آن مواجه شوند وجود سر و صدای زیاد در هنگام باز و بسته کردن آنها می باشد. این مشکل ممکن است به علت وجود مشکلاتی در ریل کرکره برقی، صفحه پلیت و یا آهن کشی کرکره برقی باشد.

در صورت وجود سر و صدای آزار دهنده نیاز به حضور تعمیرکار متخصص و با تجربه در این کار می باشد تا موارد فوق را بررسی نموده و این سر و صدا را از بین ببرد.

خرابی تیغه های کرکره برقی

گاهی ممکن است تیغه های کرکره برقی دچار مشکل شده و عملکرد درب را با اختلال مواجه نماید. معمولا این مشکل به علت وارد شدن ضربات سنگین به تیغه ها به وجود می آید و این تیغه ها را جا به جا می نمایند. تعمیرکار متخصص می تواند این تیغه ها را تعمیر یا تعویض نموده و عملکرد درب را بهبود بخشد.

نصب و راه اندازی تعمیر کرکره برقی تعمیرات جک اتومات
مقالات مرتبط
آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ
نصب دوربین مداربسته آنالوگ کار پیچیده ای نیست با این حال برای افرادی که تا به حال این کار را انجام نداده اند ممکن است پیچیده به نظر برسد. در این مطلب نحوه نصب دوربین مداربسته آنالوگ به صورت گام به گام و ساده به شما آموزش داده خواهد شد.
جزوه آموزش نصب دوربین مداربسته
در جزوه آموزش نصب دوربین مداربسته شما میتوانید براحتی انواع دوربین مداربسته را بشناسید، نصب کنید و حتی عیب یابی کنید. استفاده مناسب هر یک از دوربین های مداربسته در محیط های مختلف حائز اهمیت است. این جزوه کاملترین روش نصب و راه اندازی دوربین مداربسته را توضیح میدهد. روش نصب دی وی آر DVR و تنظیمات آن نیز در مطالب مقاله آورده شده است.
ارسال پیام در واتساپ