منو

مسائل تعمیراتی سخت افزار مودم

کامپیوتر و لپ تاپ

مودم مخفف کلمات Modulator/Demodulator است و به شما امکان می دهد که کامپیوتر خود را به یک خط تلفن استاندارد متصل کنید به طوری که قادر به ارسال یا دریافت داده های الکترونیکی باشید. در واقع استفاده از مودم کلید اصلی ورود به دنیای اینترنت و وب جهان شمول (www=world wide web) سرویسهای آنلاین تجاری، ایمیل، و سیستمهای بُرد بولتین (BBSes) می باشد.

مسائل تعمیراتی سخت افزار مودم
دسته‌بندی: کامپیوتر و لپ تاپ

مسائل تعمیراتی سخت افزار مودم

Modem مخفف کلمات Modulator/Demodulator است و به شما امکان می دهد که کامپیوتر خود را به یک خط تلفن استاندارد متصل کنید به طوری که قادر به ارسال یا دریافت داده های الکترونیکی باشید. در واقع استفاده از مودم کلید اصلی ورود به دنیای اینترنت و وب جهان شمول (www=world wide web) سرویسهای آنلاین تجاری، ایمیل، و سیستمهای بُرد بولتین (BBSes) می باشد.

شناخت مودم و کارایی انواع مودم

شناخت مدلهای مختلف مودم که در بازار ایران موجود است کمک در خرید بهتری دستگاه را برای اتصال با کیفیت به اینترنت میکند. مودم ADSL بیشترین فروش را در کاربران خانگی و شرکت ها دارد.

انواع مودم

هر سه نوع مودم خارجی (External) داخلی (Internal) و یا مودم Card PC به یک شکل کار می کنند ولی هریک فواید و مشکلات خاص خود را دارند.

اموزش نحوه عملکرد مودم داخلی

مودم داخلی در کامپیوتر نصب است لذا مودم های داخلی اغلب با سیستم کامپیوتری تطابق بیشتری دارند. زمانی که یک برنامه اتصال به اینترنت در کامپیوتر اجرا میشود مودم داخلی فعال می شود و زمانی که از آن برنامه خارج می شوید مودم خاموش می شود. مهمترین مشکل استفاده از مودمهای داخلی مکان قرارگیری آنهاست: آنها درون کیس کامپیوتر هستند. لذا زمانی که می خواهید یک مودم داخلی را جایگزین کنید بایستی درب Case کامپیوتر را باز کرده و مودم را تعویض کنید.

اموزش نحوه عملکرد مودم خارجی

نصب و راه اندازی مودم خارجی ساده تر است زیرا برای نصب آن نیاز به باز کردن درب کیس کامپیوتر نیست، مودمهای خارجی منبع تغذیه مخصوص خود را داشته و از طریق کابلی به پورت سریال کامپیوتر متصل می شوند، خط تلفن هم به داخل سوکتی واقع در پشت مودم متصل می شود.
به دلیل اینکه مودمهای خارجی منبع تغذیه جدا دارند، می توان بدون آنکه کامپیوتر را خاموش کرد و تنها با خاموش کردن مودم بلافاصله اتصال اینترنت را قطع کرد و هیچ مقداری از انرژی الکتریکی را از کامپیوتر دریافت نمی کند، همچنین نحوه عملکرد مودم از چراغهای واقع بر روی آن که نمایانگر وضعیت مودم هستند مشخص میشود.

 مودم PC Card

این نوع از مودمها که برای کامپیوترهای قابل حمل (مثل لپ تاپها) طراحی می شوند به اندازه یک کارت اعتباری هستند و درون اسلات PC Card موجود در Notebook ها یا کامپیوترهای دستی قرار می گیرند. این کارتها انرژی الکتریکی مورد نیاز خود را از کامپیوتر تامین می کنند، استفاده از مودم PC Card در کامپیوتر قابل حملی که با باتری کار می کند باعث کاهش طول عمر باتری می شود.

اموزش روش عیب یابی و تعمیرات مودم ADSL

از مهمترین عیب هایی که کاربران در تعمیرات مودم با آن مواجه میشوند عدم اتصال به اینترنت حتی با تنظیمات دقیق است. برخی از این عیب ها و روش تعمیر مودم را بررسی خواهیم کرد.
1- از روشن بودن مودم و اتصال صحیح آن به خط تلفن و کامپیوتر فقط بوسیله کابل مطمئن شوید.
2- از فعال بودن سرویس اینترنت خود مطمئن شوید، نشانه فعال بودن خط ADSL ، روشن شدن چراغ ADSL روی مودم می باشد، اگر چراغ ADSL روشن میشود ولی به اینترنت دسترسی ندارید ممکن است اشتراک شما تمام شده باشد. سرویس دهنده های اینترنت خط شما را تا چندین روز پس از اتمام اشتراک یا حجم مصرفی، باز هم فعال نگه می دارند. پس حتما پس از روشن شدن چراغ ADSL ، بازهم فعال بودن اشتراک خود را با ISP چک کنید، اگر چراغ  ADSL روشن نمیشود و ISP ادعا میکند که سرویس شما فعال است حتما با یک مودم دیگر روشن شدن چراغ ADSL را چک کنید و در صورت فعال شدن چراغ ADSL مودم دوم میتوان نتیجه گرفت که مودم اول خراب شده است که این ایراد شایع بوده و امکانپذیر است. در صورتی که چراغ ADSL مودم دوم که از کارکرد آن اطمینان دارید، روشن نشد می توانید به سراغ ISP رفته و مطمئن شوید که سرویس غیر فعال شما را فعال خواهند کرد.
3- اگر مودم ADSL خود را تعویض کرده اید توجه داشته باشید که برخی از ISP ها شناسه سخت افزاری مودم قبلی شما را به عنوان تنها مودم معتبر برای استفاده از سرویس شما، قفل میکنند. یعنی با تعویض مودم، شما به هیچ وجه امکان اتصال به اینترنت را نخواهید داشت. این مورد را با ISP بررسی کرده و در صورت فعال بودن این حالت، مودم جدید را از خط تلفن جدا و سپس از ISP بخواهید تا خط شما را ریست کند، پس از آن مودم جدید را به خط متصل کنید. قفل کردن آدرس سخت افزاری مودم ها یک امکان امنیتی برای جلوگیری از سوء استفاده از اشتراک شماست ولی ممکن است این مشکل را ایجاد نماید.
4- با تنظیم مودم و فعال بودن سرویس اینترنت روی خط، چراغ اینترنت مودم ها روشن میشود، اگر در این حالت باز هم روی کامپیوتر خود اینترنت ندارید از سالم بودن کابل شبکه همراه مودم مطمئن شوید. سپس از تنظیمات صحیح کارت شبکه اطمینان حاصل کنید، نشانه صحیح اتصال کابلی صحیح و تنظیمات صحیح کارت شبکه، چشمک زدن چراغ LAN روی مودم و روی کارت شبکه کامپیوتر است.
5- مودم های ADSL از روش های مختلفی برای اتصال به اینترنت بهره می برند، در ایران سرویس ADSL روی بستر PPPoE ارائه میشود، یعنی هنگام تنظیم مودم باید این حالت را انتخاب کنید. در این حالت مودم با استفاده از Username و Password ی که شما از ISP دریافت کرده و وارد نموده اید بصورت اتوماتیک به اینترنت متصل میشود و برای استفاده از آن روی کامپیوتر به هیچ کاره دیگری نیاز نیست. برخی از کاربران پس از تنظیم مودم به صورت PPPoE، باز هم روی ویندوز اقدام به ساخت کانکشن PPPoE می نمایند که لازم نیست و ممکن است باعث عدم اتصال سایر کامپیوتر ها به اینترنت شود. پس در حالتی که مودم را در مد PPPoE تنظیم میکنید دیگر کانکشنی نسازید. حالت دیگر مد بریج (Bridge) است. در این حالت مودم مانند یک پل ارتباطی عمل کرده و باید روی کامپیوتر خود کانکشن Broadband از نوع PPPoE بسازید. در این مد فقط اولین کامپیوتری که کانکشن PPPoE را اجرا کرده باشد به اینترنت متصل شده و سایر کامپیوتر ها متصل نخواهند بود، این حالت به ندرت استفاده میشود.
6- در مودم بیسیم از طریق کابل به اینترنت دسترسی دارند اما روی اتصال وایرلس خیر، یعنی درحالی که به وایرلس متصل هستند ولی به اینترنت بیسیم دسترسی ندارند. اولین مشکل ممکن از ناشی از آیتم قبلی یعنی شماره 5 باشد، آیتم شماره 5 را بررسی کنید. علت دیگر ممکن است از وجود دکمه خاموش روشن کردن وایرلس روی مودم ها باشد چون در مدل های خاصی دکمه ای جداگانه برای قطع و وصل وایرلس وجود داشته باشد و شما ناخواسته آنرا خاموش کرده باشید. ممکن است تنظیمات آی پی کارت شبکه وایرلس دستگاه شما روی حالت دستی باشد. این مورد را چک کرده و روی اتوماتیک بگذارید هم قسمت IP و هم قسمت  DNS اگر IP دستی داده باشید نیز مشکلی وجود ندارد ولی باید در قسمت Default Gateway و DNS  هم آدرس IP مودم را وارد کنید. در برخی موارد ممکن است درایور کارت شبکه وایرلس مشکل داشته باشد. سعی کنید آخرین درایور کارت شبکه دستگاه خود را دریافت و نصب کنید.
7- برای استفاده از مد PPPoE نیاز به تنظیم VPI و VCI روی مودم دارید. مقدار VPI معمولا 0 و مقدار VCI معمولا 35 است یعنی این مقادیر ممکن است در ISP های مختلف متفاوت باشد، این دو عدد را به درستی وارد کنید، اگر از این مقادیر مطمئن نیستید از ISP خود سوال کنید.
8- تقریبا در تمامی مودمها آیتمی به نام Dial On Demand (اتصال در صورت نیاز) وجود دارد. با فعال بودن آن، در صورتی که کامپیوتر های متصل به مودم، از اینترنت استفاده نکنند، پس از مدت کوتاهی مودم خود به خود از اینترنت قطع خواهد شد. این حالت برای جاهایی مناسب است که مدت زمان اتصال به اینترنت هم در صورت حساب مشتری تاثیر داشته و لحاظ میشود. در ایران ISP ها این مورد را در نظر نمیگیرند. توجه کنید که به محض اینکه کامپیوتری مجددا نیاز به اینترنت داشته باشد، مودم باز به صورت خودکار به اینترنت متصل میشود. اما در زمان قطع بودن اتصال، چراغ اینترنت مودم هم خاموش میشود و ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد. این آیتم در اکثر مودم ها بصورت پیش فرض غیرفعال است. اما برای اطمینان می توانید با استفاده از تصاویر مربوط به تنظیم مودم مکان انرا پیدا کرده و آنرا بررسی کنید که غیر فعال باشد. محل آن معمولا در صفحه ای قرار دارد که Username و Password اشتراک اینترنت را وارد میکنید.
9- یکی دیگر از مشکلات شایع در مودم های ADSL وجود نویز و خش خش روی تلفن متصل به همان خط، یا قطع شدن اینترنت همزمان با زنگ زدن یا زنگ خوردن تلفن می باشد، مطمئن باشید این مشکل ناشی از خرابی یا عدم اتصال درست اسپلیتر با اسامی رایج دیگری مانند نویز گیر یا فیلتر می باشد. ابتدا از اتصال صحیح آن مطمئن شوید بدین صورت که خط تلفن به ورودی آن متصل و پورتهای خروجی اسپلیتر به تلفن و مودم بصورت صحیح وصل شوند. قبل از اسپلیتر هیچ خط تلفنی نباید متصل باشد. اگر فاصله بین مودم و دستگاه تلفن زیاد هست بهترین و تنها ترین راه اصلاح سیم کشی تلفن بوده تا دستگاه ها بصورت کاملا درست متصل شوند.
10- در برخی موارد دستگاه بعد از چند ساعت کار بصورت خودکار قطع شده و باید خاموش روشن شده تا مجددا به اینترنت متصل شود. در این صورت هنگام تنظیم دقت کنید که گزینه ای به نام Keep Alive در برخی مودم ها وجود دارد که می توانید آنرا فعال کنید و عددی برای آن به دقیقه وارد نمایید. این گزینه در هر چند دقیقه یکبار که با انتخاب شماست، یک بسته داده ارسال خواهد کرد تا ارتباط شما در صورتی که خود از اینترنت استفاده نمی کنید باز هم فعال نگه داشته شود.
11- مشکل دیگری که ممکن است با آن مواجه شوید این است که با Username و Password پیش فرض مودم ها (که معمولا admin و ( admin است نمیتوانید وارد تنظیمات مودم شوید، ابتدا با یک مرورگر دیگر این مورد را چک کنید مثلا با کروم گوگل یا فایرفاکس یا اپرا، اگه مشکل کماکان وجود داشت ممکن است Username و Password را قبلا عوض کرده و اکنون فراموش کرده اید پس تنها راه آن، ریست کردن صحیح دستگاه مودم است. دکمه ریست مودم را در حالی که روشن است برای حدود 10 تا 20 ثانیه نگه دارید و با دقت به چراغ های مودم نگاه کنید، در لحظه ریست چراغ ها همگی کامل روشن و خاموش خواهند شد که نشان دهنده ریست درست دستگاه است. چند لحظه صبر کنید تا مودم بصورت کامل روشن شده و سپس برای وارد شدن به تنظیمات تلاش کنید. دقت کنید که دوباره باید تنظیمات مودم را انجام دهید. اگر موفق به ریست مودم نشدید یا بعد از ریست دوباره امکان ورود به صفحه تنظیمات را ندارید ممکن است دستگاه شما ایراد داشته باشد.

کامپیوتر و لپ تاپ اموزش تعمیر مودم آموزش تنظیمات مودم تعمیرات مودم ADSL روش تعمیر مودم تنظیمات آی پی کارت شبکه
مقالات مرتبط
مشکل شبکه بعد از ترمیم سریال گوشی
در این آموزش میتوانید روی کلیه گوشیها و تبلت ها اعمال کنید. گاهی اوقات بعد از فلش کردن یا همان نصب Rom جدید روی تلفن، کد IMEI آن از بین میرود که در این شرایط گوشی آنتن نمیدهد. در اصل آی ام ای آی سریال اصلی گوشی مرتبط به مخابرات است.
ارسال پیام در واتساپ