۰۲۱۸۸۹۰۹۶۰۶
۰۹۱۰۲۱۴۸۴۴۲
تهران؛ ضلع جنوب شرقی میدان ولیعصر، مجتمع تجارت ایرانیان، طبقه ۵، واحد ۴

آموزش تعمیر موبایل مبتدی فصل ۴

Print
5 رای 13862 از 5

آشنایی با مفاهیم نرم افزار

23- نرم افزار

1-23- فلش کردن

فلش کردن یعنی پاک کردن حافظه دائمی گوشی و فایل های سیستمی و نصب دوباره این فایل ها در داخل حافظه دائم.

انواع باکس های برندهای مختلف عبارتند از:

NOKIA=>ATF
SONY=>SETOOL
SAMSUNG=>Z3X


 

آیفون و HTC و همچنین هواوی با نرم افزار فلش می شوند و نیاز به باکس ندارند.

2-23- انواع مشکلات نرم افزاری در گوشی تلفن همراه

برند نوکیا (NOKIA)

در گوشی های نوکیا مشکلاتی از قبیل وجود ویروس، هنگ شدن گوشی، بالا نیامدن گوشی، باز نشدن یا دیر باز شدن منو، به هم ریختگی اطلاعات گوشی، نشان دادن پیغام های خطای بی مورد، ارسال اتوماتیک SMS، برقراری خودکار تماس، مشکلات آنتن همه از جمله مشکلاتی می باشند که ممکن است در گوشی های نوکیا بر اثر مشکلات نرم افزاری بوجود بیاید.

راه حل:

ریست کردن گوشی:

برای RESET گوشی های نوکیا با استفاده از کد، کد زیر را شماره گیری می نماییم.

#1311#* 

پس از وارد کردن این کد گوشی از شما درخواست وارد کردن رمز عبور را می نماید، اگر این کد تغییر پیدا کرده است آن را وارد نمائید و در غیر اینصورت از کد فابریک گوشی های نوکیا (12345) استفاده کنید.

فرمت خاموش : 

فرمت کردن گوشی های نوکیا در حالت خاموش

  • برای گوشی هایی که صفحه کلید دارند دکمه های سبز، ستاره، 3 و کلید POWER را به صورت هم زمان فشار می دهیم. کلیدها را نگه داشته تا زمانیکه آرم شرکت نوکیا ظاهر شود. پس از دیدن آرم فقط کلید POWER را رها می کنیم و بقیه کلیدها را تا زمان بالا آمدن کامل گوشی نگه می داریم. اگر پس از بالا آمدن گوشی از شما درخواست تنظیم ساعت و تاریخ و انتخاب کشور شد مراحل فرمت به درستی انجام شده است.
  • برای گوشی هایی که صفحه کلید ندارند کلیدهای ترکیبی برای هر مدل متفاوت می باشد که می توان این کلید ها را با یک جست و جوی ساده در اینترنت به دست آورد. برای مثال کد مخصوص فرمت کردن گوشی 5811 کلیدهای سبز، قرمز، دوربین و POWER می باشد. بقیه مراحل به همان ترتیب گوشی های قبلی است.

نکته : قبل از فرمت کردن مموری و سیم کارت را در می آوریم تا پاک نشوند.

برند سامسونگ (SAMSUNG)

در گوشی های سامسونگ اشکالاتی از قبیل هنگ شدن، پایین آمدن سرعت خاموش و روشن شدن، RESET شدن گوشی در هنگام کار، اشتباه بودن اطلاعات ورودی، به هم ریختگی منو و یک طرفه شدن ارتباط همه از جمله مشکلات نرم افزاری می باشند که در گوشی های سامسونگ به وجود می آید.

راه حل:

ریست کردن گوشی (برای گوشی های قدیمی سامسونگ)

برای RESET کردن گوشی های سامسونگ می توان از کدهای:

3855#*2767*
2878#*2767*

استفاده کرد. پس از وارد کردن این کد، گوشی درخواست رمز عبور را نموده، در صورت داشتن آن را وارد نمائید و در غیر اینصورت از کد فابریک گوشی های سامسونگ (0000) استفاده کنید.

نکته : اگر گوشی بخواهد کد را قبول کند، پس از وارد کردن *2767* ادامه ی کدها باید به این صورت _ _ _ _ (خط تیره) نمایش داده شود در غیر اینصورت از کد دوم استفاده می کنیم.

فرمت کردن گوشی های سامسونگ در حالت خاموش (برای گوشی های جدید سامسونگ)

در گوشی های سامسونگ برای فرمت خاموش گوشی ها کلید های +VOLUM بعلاوه POWER را به صورت هم زمان فشار می دهیم. پس از چند ثانیه منویی باز می شود. گزینه سوم معمولا در این منو FACTORY RESET یا RESET می باشد که می توان برای انتخاب کردن آن از کلیدهای ولوم بالا و پایین استفاده کرد و برای اجرا کردن آن اگر در گوشی کلید HOME وجود دارد همان، در غیر این صورت باید کلید POWER را فشار دهید. RESET شدن گوشی در این حالت ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

برند هوآوی Huawei

در این مدل Reset کردن گوشی در حالت روشن از طریق تنظیمات قابل به انجام می باشد، ولی در حالت خاموش می توان از کلیدهای ترکیبی ولوم بالا بعلاوه کلید Power استفاده کرد. بقیه مراحل همانند گوشی های ساسونگ انجام می شود.

برند اچ تی سی (HTC)

در این مدل Reset کردن گوشی در حالت روشن فقط از طریق تنظیمات قابل به انجام می باشد، ولی در حالت خاموش می توان از کلیدهای ترکیبی ولوم پایین بعلاوه کلید Power استفاده کرد. بقیه مراحل همانند گوشی های سامسونگ انجام می شود.

برند سونی(Sony)

در گوشی های قدیمی Sony برای Reset کردن گوشی در حالت روشن می توان از طریق تنظیمات اقدام کرد، اما گوشی های Sony در حالت خاموش کلیدهای ترکیبی برای Reset کردن ندارند اما در مدل های جدید میتوان این کار را انجام داد اما برای هر مدل کلید ترکیبی خاصی ارائه میگردد که میتوان آن را از طریق اینترنت بدست آورد.

برند ال جی (LG)

در مدل های مختلف LG می توان این کار را انجام داد اما برای هر مدل کلید ترکیبی خاصی ارائه می گردد که میتوان آن را ازطریق اینترنت بدست آورد.

3-23- انواع قفل های موجود در گوشی های تلفن همراه

قفل کاربری

  • قفل های رمزی یا کدی
  • قفل های الگویی
  • قفل با استفاده از اثر انگشت

قفل سیم کارت

قفل سیم کارت از 4 کد مختلف تشکیل شده است

Pin1 pin2

Puk1 puk2

در این بین کدهای Pin چهار رقم می باشند و در رده امنیتی 1 قرار می گیرند. کدهای Puk هشت رقمی هستند و در رده امنیتی دوم قرار دارند.

قفل شبکه

نوعی قفل نرم افزاری که از طریق کارخانه سازنده روی گوشی قرار می گیرد تا گوشی فقط با فرکانس های مخابراتی یک شرکت خاص فعالیت کند این قفل به صورت نرم افزاری بوده و گوشی از نظر سخت افزار هیچ فرقی با گوشی های دیگر ندارد.

نسخه مناسب چاپ
ارسال دیدگاه