منو

آموزش سیم بندی انواع پی ال سی

الکترونیک

دیتاشیت خوانی جزء جدایی ناپذیر و بسیار کارگشا در کار با پی ال سی ها است و هر پی ال سی ای را که خریداری می کنید به راحتی و با مراجعه به دیتاشیت کارت ها و بخش های مختلف آن، می توانید با نحوه سیم بندی پی ال سی آشنا شوید.

آموزش سیم بندی انواع پی ال سی
دسته‌بندی: الکترونیک

آموزش سیم بندی انواع پی ال سی

از صفر تا صد سیم بندی پی ال سی

پیشرفت چشمگیر در تکنولوژی باعث استفاده از plc ها به جای کنترل پنل های سنتی در صنایع مختلف شده است. پی ال سی در واقع برنامه ای که توسط کامپیوتر نوشته شده است را به کنتاکتور یا رله ها به وسیله مدار رابط انتقال می دهد و بر طبق برنامه ای که نوشته شه است باعث راه اندازی و کنترل کردن دستگاه می گردد. در این مقاله در ابتدا به معرفی plc و سپس آموزش از  صفر تا صد سیم بندی پی ال سی پرداخته شده است.

Plc چیست و چه مزایایی دارد؟

در اتوماسیون خط تولید کارخانه های مختلف و طراحی BMS از پی ال سی استفاده می شود. افرادی که پی ال سی کار هستند می دانند که سیم بندی plc از موارد مهمی است که باید به آن توجه نمود.

Programmable logic controller که به اختصار plc نامیده می شود به معنای کنترل گر منطقی برنامه پذیر بوده و به عنوان یک رایانه دیجیتال صنعتی عمل می کند. در واقع می توان گفت که پی ال سی یک دستگاه است که قابلیت برنامه ریزی منطقی را دارد و می توانید دیتاهای مختلفی را به عنوان تغذیه به دستگاه داده و پردازش های مختلفی روی آنها انجام دهید و در ادامه به کنترل خروجی ها بپردازید.

plc

Plc ها دارای دو نوع حافظه دائم و موقت می باشند و برنامه هایی که به آن داده می شود در حافظه آن ذخیره خواهد شد. از plc در مواردی مانند کنترل خط تولید، کنترل انواع ماشین ها و وسایل برقی و کنترل ماشین های پیشرفته استفاده می شود.

استفاده از plc دارای مزایایی می باشد که باعث استفاده گسترده از آن در سال های اخیر شده است. از جمله این مزایا می توان به توان مصرفی پایین آن اشاره کرد که باعث می شود تا توان مصرفی کل به شدت کاهش یابد.

همچنین در سیستم های plc قابلیت عیب یابی داخلی به میزان زیادی وجود دارد و توسط آن می توان به راحتی به عیب یابی سیستم پرداخت.

در سیستم های پی ال سی در صورتی که نیاز به تغییر نحوه کنترل و یا تغییر دادن ترتیب مراحل مختلف داشته باشیم نیازی به تغییر سیم بندی نخواهد بود و می توان با نوشتن برنامه به این کار پرداخت.

همچنین استهلاک مکانیکی در plc بسیار کم می باشد و طول عمر بالاتری نیز دارد. ضریب اطمینان در این دستگاه نیز از ماشین های رله ای بسیار بیشتر است.

نحوه سیم بندی پی ال سی به چه صورت است؟

سیم بندی از مراحل بسیار مهمی است که در پی ال سی های مختلف شکلی متفاوت داشته و برای نحوه سیم بندی به صورت دقیق برای هر دستگاه نیاز به مراجعه دیتاشیت آن دستگاه می باشد.

اما روش کلی آن یکسان بوده و با اطلاع از آن می توان به سیم بندی این دستگاه ها پرداخت. افرادی که در حوزه پی ال سی فعالیت می کنند نیاز است تا با دیتاشیت خوانی آشنایی داشته و قادر به سیم بندی پی ال سی ها توسط دیتاشیت هایی که برای آنها وجود دارد باشند.

در ابتدا نیاز است تا ورودی پی ال سی را سیم بندی نماییم. در ورودی پی ال سی ها سه جزء وجود دارد که این اجزا عبارتند از: تغذیه پی ال سی، سیم بندی COM و پایه های ورودی.

برای سیم بندی پی ال سی باید توجه نمود که تغذیه plc مقدار 24 ولت یا 220 ولت جریان متناوب می باشد. یک منبع تغذیه وجود دارد که این تغذیه توسط این منبع به پی ال سی داده می شود و موجب روشن شدن پی ال سی می گردد.

اما COM یک سطح ولتاژ مشترک می باشد که فرمان ورودی های پی ال سی را تشخیص می دهد. در واقع با دادن ولتاژهای مختلف به COM می توان فرمان های مختلف را به پی ال سی صادر کرد.

plc

به عنوان مثال در صورتی که به COM مقدار صفر ولت داده شود و به پایه های ورودی پی ال سی مقدار 24 ولت داده شود این تشخیص توسط پی ال سی داده می شود که فرمان آمده و ورودی فعال شده است.

حال اگر به COM مقدار 24 ولت داده شود فرمان فعال شدن ورودی توسط پی ال سی زمانی تشخیص داده می شود که به پایه های ورودی آن مقدار ولتاژ منفی یا صفر وارد شود.

در واقع برای فعال شدن پایه های ورودی نیاز است تا مابین این پایه ها و COM یک اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد.

در زمان هایی که سیم بندی پی ال سی انجام می گیرد نیاز است تا به این نکته توجه نمود که توجه ویژه ای به سر سیم زدن سیم ها داشت و آنها را در پایه های ورودی به درستی محکم نمود.

در نهایت می توان گفت که برای ایجاد یک اختلاف ولتاژ در میان COM و پایه های ورودی معمولا باید به COM یک ولتاژ منفی و به پایه های ورودی یک ولتاژ مثبت نصب نماییم. زمانی که در ورودی ها که شامل کلید یا یک سنسور می باشد تغییری به وجود آمد در برنامه هم این تغییر صورت خواهد گرفت.

چگونه در سیم بندی، سنسور را به PLC متصل نماییم؟

یک سنسور القایی pnp وجود دارد که باید به همراه کلید فشاری یا PB به پایه های ورودی 0.00 و 0.01 متصل گردد. قابل ذکر است که برای این نوع سنسورها نیاز به دو عدد سیم داریم که یکی از این رشته سیم ها مثبت و دیگری منفی می باشد.

علاوه بر این دو سیم، یک رشته سیم دیگر نیز در این سنسورها وجود دارد که در هر لحظه به مشاهده یک جسم می پردازد. با انداختن ولتاژ مثبت بر روی آنها، در خروجی یک ولتاژ مثبت به ما داده می شود.

اتصال سنسور به پی ال سی لوگو

در صورتی که از پی ال سی لوگو استفاده می کنید نیاز است تا پس از نگاه کردن به دیتاشیت آن، در صورتی که ولتاژ ورودی 220 ولت داشت اتصال را به صورت مستقیم برقرار نمایید.

ممکن است پی ال سی شما از ورودی 220 ولت پشتیبانی نموده و در نتیجه COM آن مجزا خواهد بود و باید نول به آن وصل گردد. اما به صورت کلی توصیه می شود که برای سنسورهایی که 220 ولتی می باشند از رله پی ال سی استفاده گردد، چرا که علاوه بر ارزان قیمت بودن سیم بندی راحت تری داشته و امکان به آسیب رساندن پی ال سی را نیز کمتر می کند.

plc

برای استفاده از رله پی ال سی باید بدانید که این رله ها از 3 پایه تشکیل شده اند که نیاز است تا از دو پایه آن استفاده نمود. برای اتصال سنسور القایی به پی ال سی لوگو نیاز است تا در ابتدا از سنسور به یک طرف رله پی ال سی که مربوط به ورودی رله می باشد برده شود و بعد از آن از پایه Normally close (NC) یک سیم گرفته و به ورودی پی ال سی وصل گردد.

این نکته قابل ذکر است که در سیم بندی پی ال سی، ورودی ها شامل کلید، سنسور، میکرو سوئیچ و … می باشد و خروجی های آن نیز در انواع ترانزیستوری و رله ای بوده و از چراغ سیگنال، شیرهای برقی، موتورها، جک ها و … تشکیل می شوند.

در پی ال سی های لوگو امکان نصب به دو صورت دیواری و بر روی ریلدر وجود دارد که در حالت دوم باید به این نکته توجه داشت که ماژول هایی که به ماژول های اصلی expand شده اند، از ولتاژ یکسانی برخوردار باشند.

در روش سیم بندی پی ال سی لوگو باید به اندازه سیم ها نیز دقت شده و قطر آنها در حدود 2.5 الی 5 میلی متر مربع باشد. در صورتی که از برق سه فاز استفاده می شود نیاز است تا هر گروه از ورودی ها را به یک فاز ویژه متصل نمود و برای دو گروه مختلف نمی توان از یک فاز یکسان استفاده کرد. همچنین فلزهای مختلف نباد به ورودی های لوگو متصل گردند.

الکترونیک Plc پی ال سی سیم بندی plc
ارسال پیام در واتساپ