منو

آموزش تعمیرات جاروبرقی

لوازم خانگی

جاروبرقی یک وسیله کاربردی است که نقش زیادی در پاکیزگی محیط زندگی دارد که امروزه در مدل ها و برندهای مختلف در بازار یافت می شود. اگرچه شرکت های در زمینه تولید جاروبرقی سعی می کنند از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا بهره گرفته و مدل های مختلفی از جارو برقی را با امکانات و قابلیت های مختلف عرضه کنند، اما گاهی ممکن است این دستگاه دچار مشکلاتی شود.

آموزش تعمیرات جاروبرقی
دسته‌بندی: لوازم خانگی

آموزش تعمیرات جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم برقی پر مصرف در خانه است که نقش مهمی در نظافت محیط اطراف ما دارد. یک جاروبرقی خوب با مکش مناسب می تواند حتی غبارهایی که با چشم دیده نمی شوند را نیز از لابلای فرش و موکت بیرون بکشد. اما استفاده غیر اصولی و ناشیانه از جاروبرقی می تواند موجب آسیب به دستگاه شود. تعمیر جاروبرقی در خانه اغلب موضوعی سخت و پیچیده به نظر می‌رسید چون در مواردی افراد با عدم کارکرد دستگاه رو به رو می‌شدند و راهکارهایی را برای رفع عیب و تعمیرات جاروبرقی در خانه نمی‌دانستند. قبل از هر اقدامی باید علت اصلی مشکل را پیدا کرد. اطلاعات درست و کافی درباره دستگاهتان داشته باشید و از آن طریق باتوجه به راه‌حل‌های ارائه شده به تعمیر آن بپردازید. در غیر این صورت حتما از متخصصین ماهر در این زمینه کمک و مشورت بگیرید.

vacuum cleaner

ما در این مقاله راهکارهای کاملا کاربردی را برای شما بیان کردیم. تا در صورت مشکل در جاروبرقی نگرانی را کنار بگذارید.

علت روشن شدن خودکار جاروبرقی چیست؟

گاهی به دلیل بروز مشکل در جاروبرقی و یا ایراد در لوله خرطومی، جاروبرقی خود به خود روشن می‌شود. اگر کلید ON/OFF روی بدنه‌ جاروبرقی است، لوله خرطومی و برق دستگاه را جدا کرده و مجدد جارو را به برق بزنید و امتحان کنید. اگر ایراد رفع نشد لازم است دستگاه شما بررسی شود.

علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

vacuum cleaner

گاهی علت خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی به این خاطر است که با حداقل قدرت در زمان بیش از 30 دقیقه و یا در زمان بیش از 20 دقیقه از جاروبرقی استفاده کرده‌اید که این مورد طبیعی است. جاروبرقی ال جی دارای ترموستاتی است که در زمانیکه موتور آن گرم می‌شود دستگاه را به طور خودکار خاموش میکند. در این هنگام مواردی را چک کنید.

اتصالات برقی دستگاه را چک کنید. یعنی پریز برق جاروبرقی، برق داشته باشد که با یک وسیله برقی مثل سشوار می‌توان این امر راچک کرد.

اگر جارو برقی محفظه آشغال آن پر باشد، یا لوله مسدود شده باشد یا گرفتگی فیلتر داشته باشد دستگاه سریع خاموش می‌شود.

در غیر این صورت نیاز است که ثبت درخواست تعمیرات جاروبرقی را انجام دهید.

چرا جاروبرقی خود به خود روشن می‌شود؟

اگر جاروبرقی شما خود به خود روشن می‌شود بهتر است طبق مراحل زیر عمل کنید.

اگر دکمه روشن و خاموش یا همان ON/OFF روی بدنه جاروبرقی بود، لوله خرطومی آن را از دستگاه جدا کنید، دستگاه را از برق بکشید و مجدد به برق بزنید. درصورتیکه مشکل جاروبرقی رفع نشد، باید ثبت درخواست تعمیر جاروبرقی را ثبت کنید.

مشکل عدم مکش جاروبرقی چیست؟

vacuum cleaner

اگر مکش جاروبرقی شما کم شده است و مکش آن به خوبی سابق نیست بهتر است چند نکته را بررسی کنید.

جاروبرقی را خاموش کنید و دوشاخه آن را از پریز برق بکشید. لوله تلسکوپی، شلنگ خرطومی و ابزار تمیز کننده را از لحاظ گرفتگی و انسداد مجاری چک کنید. محفظه زباله آن را چک کنید که پر نشده باشد. اگر پر شده بود که آن را خالی کنید. فیلتر هوای خروجی جاروبرقی را از لحاظ گرفتگی چک نمایید و در صورت لزوم آن را تمیز کنید. فیلتر هوا را از لحاظ گرفتگی نیز بررسی کنید و در صورت لزوم فیلتر هوا را تمیز کنید.

علت کم شدن مکش جاروبرقی چیست؟

برای بررسی علت کم شدن مکش جاروبرقی راهکارهایی را که بیان می‌کنیم را بررسی کنید.

پر بودن محفظه آشغال جاروبرقی یا گرفتگی فیلترها یا مسدود بودن لوله باعث ایجاد فشار اضافی به موتور و کاهش قدرت مکش جارو می‌شود. پس حتما فیلترها را به صورت دوره‌ای و با توجه به میزان استفاده تمیز کنید. اگر مشکل جاروبرقی شما رفع نشد درخواست تعمیرات جاروبرقی خود را ثبت کنید.

علت صدای غیر عادی جاروبرقی چیست؟

vacuum cleaner

اگر در هنگام جارو زدن، ناگهان صدای سرسام آور جاروبرقی کلافه‌تان کرد و از جارو زدن پشیمان شدید، بهتر است برای تعمیر جاروبرقی، بعد از خاموش کردن آن به بررسی علت نیز بپردازید.

گاهی گیر کردن شی خارجی داخل لوله‌های ورودی جاروبرقی، سبب صدای غیرعادی می‌شود که که باید آن‌ها تمیز گردد.

جانخوردن صحیح فیلترها در مدل‌هایی که آلارم نمی‌دهد می‌تواند باعث صدای غیرعادی جاروبرقی شود.

از تمیز بودن فیلترهای جاروبرقی اطمینان حاصل کنید.

در نهایت فراموش نکنید که به هیچ عنوان جاروبرقی را بدون فیلتر روشن نکنید، چون از دستگاه صدای بلندی شنیده می‌شود.

علت داغ شدن جاروبرقی چیست؟

اگر جارو برقی شما هنگام کار داغ کرد و نتوانستید ادامه نظافت را با آن انجام دهید، بهتر است قبل از جدی شدن موضوع را بررسی و به رفع مشکل بپردازید.

فیلتر های داخلی و خروجی هوا را چک کنید تا تمیز باشند.

کیسه یا مخزن زباله را تمیز کنید.

لوله خرطومی، تکلسکوپی و برس را بررسی کنید تا گرفتگی نداشته باشد.

در غیر این صورت نیاز است که متخصصین حرفه‌ای این کار را صدا بزنید تا تعمیر جابروقی برایتان انجام دهد.

دلیل بوی سوختگی همراه با دود جاروبرقی چیست؟

اگر از جاروبرقی بوی سوختگی همراه با دود احساس کردید، بهتر است وقت را تلف نکنید و فقط از کارشناسان حرفه‌ای آن برای تعمیر جاروبرقی خود استفاده کنید.

علت پرتاب خاک جاروبرقی چیست؟

vacuum cleaner

گاهی به دلیل عوامل مختلفی امکان دارد که جاروبرقی ال جی خاک به بیرون پرتاب کند، عواملی همچون:

 • عدم اتصال صحیح کیسه یا سطل زباله
 • کثیفی فیلترهای جاروبرقی
 • ایراد فنی

به همین دلیل در صورت بروز چنین مشکلاتی حتما نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم را چک کنید. کیسه یا سطل زباله‌ی جاروبرقی درست متصل شده باشد و فیلترهای جاروبرقی تمیز باشد.

در صورت عدم رفع ایراد نیاز است جارو برقی از سوی کارشناس در صورت نیاز تعمیر شود.

علت لغو عملکرد Follow Me در جاروبرقی ال جی چیست؟

در مدل‌هایی از جاروبرقی ال جی که حسگر Follow Me دارند فاصله‌ی فرد تا جاروبرقی سنجیده می‌شود و جاروبرقی در فاصله‌ی یک‌ متری افراد حرکت می‌کند. اگر این عملکرد لغو شده نیاز است نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم را چک کنید.

مانعی بر سر راه حسگر فرستنده و حسگرهای گیرنده‌ی جاروبرقی قرار نگرفته باشد.

گاهی گرد و خاک باعث مسدود شدن مسیر تشخیص سنسور می‌شود پس حسگر فرستنده و حسگرهای گیرنده را با یک پارچه‌ی پنبه‌ای پاک کنید.

تعمیر کلید روشن و خاموش جاروبرقی

کلید روشن و خاموش، قطع و وصل جاروبرقی یا همان ON/Off روی دستگاه در اثر ضربه یا اصطحلاک ناشی از استفاده طولانی مدت می‌تواند دچار مشکل شود.

اگر جاروبرقی روشن نمی‌شود یا هنگام کار قطع می‌شود و یا ایراداتی شامل عمل نکردن ولومی دستگاه و خرابی کلیدهای جاروبرقی بوجود می‌آید، برای تعمیرات جاروبرقی به ما اطلاع دهید.

راه حل پر بودن کیسه جاروبرقی

vacuum cleaner

همانطور که بهتر می‌دانید پر شدن کیسه جاروبرقی طبیعی می‌باشد، اگر احساس کردید که مکش جاروبرقی ضعیف شده با توجه به نوع دستگاه باید کیسه آن را تعویض یا تخلیه نمایید و یا سطل آن را تخلیه و تمیز نمایید. توجه نمایید استفاده طولانی مدت از دستگاه باعث گرفتگی منافظ کیسه شده که در این صورت باید کیسه حتما تعویض گردد، که می‌توانید در قسمت فروش لوازم جانبی آن را تهیه نمایید.

راهکار تعمیر سیم جمع کن جاروبرقی

ایجاد مشکل در سیم جمع کن جاروبرقی می‌تواند ناشی از ضربه و شکستگی قطعات مکانیکی و فنر سیم جمع کن به وجود آید. سیم جمع کن قطعه‌ای هست که کابل دستگاه را پس از پایان کار جمع میکند تا به آن آسیبی نرسد. اگر با فشار دادن دکمه مربوط به سیم جمع کن، سیم جمع نشد یا به کندی و با کمک دست جمع شد، یک مرتبه سیم دستگاه را کامل باز نموده و تمیز نمایید و دو مرتبه آن را جمع و مجدد خارج نمایید. اگر سیم جمع کن همچنان مشکل داشت تعمیر جاروبرقی ال جی را به متخصصان ما بسپارید.

vacuum cleaner

همانطور که مطالعه کردید با دانستن راه‌حل‌های ساده، مفید و کاربردی به راحتی می‌توانید مشکل دستگاه خود را متوجه شوید و بهترین راهکار را برای تعمیر آن انتخاب کنید. فراموش نکنید که چکاب و سرویس دوره‌‌ای هر 6ماه هر دستگاهی به طول عمر آن و جلوگیری از خرابی‌های احتمالی در آن کمک می‌کند.

نحوه کارکرد جاروبرقی

در منزل به راحتی می توانید به تعمیر جاروبرقی سامسونگ، الجی، بوش، الکترولوکس، دوو، پارس خزر، آاگ، اسنوا، ناسیونال، پاناسونیک، زیمنس و ... خود بپردازید.

همانطور که می دانید جاروبرقی وسیله ای برقی ست که توسط مکش آشغال ها را از روی سطوح جمع می کند. این وسیله در واقع ایجاد خلا نمی کند؛ بلکه فقط یه اختلاف فشار ایجاد می کند (کاهش فشار هوا در یک مخزن محصور) که باعث تولید مکش می شود. فشار هوا در خارج از مخزن بیشتر از فشار هوا در داخل مخزن می باشد. در این شرایط هوای خارج تمایل دارد به داخل برود و در مسیرش هر شیء قابل حملی را نیز  با خود می برد. اشیائی که به درون مخزن کشیده شده اند، در آنجا محبوس شده و هوا از مخزن خارج می شود. هر دو جاروبرقی ایستاده و خوابیده با همین مکانیزم کار می کنند. یک موتور الکتریکی فن را که هوا را می کشد، به حرکت در می آورد و در نتیجه آشغال ها در مخزن به دام می افتند.

نکته:

کیسه های جاروبرقی زیاد ارزان نیستند اما از آن که جاروبرقی را به تعمیرگاه ببرید، ارزان تر تمام می شوند. توصیه می کنیم که کیسه جاروبرقی را وقتی به اندازه سه چهارم ظرفیتش پر شد تعویض کنید. همچنین می توانید تاریخ تعویض کیسه را روی خودش و یا بر روی تکه کاغذی یادداشت کنید و به بدنه جاروبرقی بچسبانید.

اولین تفاوت در جاروبرقی های ایستاده و خوابیده در چیزیست که شما در موقع جاروکردن باید حمل کنید. تمام اجزای جاروبرقی ایستاده (موتور، کنترل ها و کیسه) در یک واحد جمع شده و شما همه آن ها را با هم روی سطح به عقب و جلو حرکت می دهید تا عمل جارو کردن را انجام دهید. جاروبرقی خوابیده قسمت بیشتر وزن خود که شامل موتور، فیلترها، کیسه و سیم جمع کن است را در یک واحد جداگانه قرار می دهد تا وزن چیزی که شما باید حمل کنید کمتر باشد. با وجود لوله فنری بلند، دستگاه می تواند در وسط اتاق مانده و شما راحت تر لوله فنری را به قسمت های مختلف اتاق بکشید. مزیت این نوع جاروبرقی این است که موتور بزرگ تر و پر قدرت تری می تواند در آن استفاده شود. هر دو جاروبرقی ایستاده و خوابیده یک برس چرخان دارند که آشغال های چسبنده را جمع کرده به داخل لوله می فرستد.

نکته:

از ورود اشیاء شیشه ای و برنده به داخل جاروبرقی جلوگیری کنید. بهتر است قبل از جارو کردن با جاروبرقی اشیاء برنده را با روشی دیگر بردارید و یا از جاروبرقی هایی که در برابر این گونه اشیاء مقاوم هستند استفاده کنید.

vacuum cleaner

چه مشکلاتی ممکن است برای جارو برقی اتفاق بیفتد؟

مشکلات رایجی که برای جاروبرقی پیش می آید، راه حل های ساده ای دارند. مثال: گرفتگی حاصل از اجتماع اشیا در لوله فنری. همچنین ممکن است کابل برق، موتور، کلید، فن، برس ها و بیرینگ های موتور نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد. ممکن است نیاز باشد تسمه را تعویض کنید و یا فیلتر و لوله احتیاج به  تمیز کردن داشته باشند. تمامی این موارد را می توانید خودتان انجام دهید.

چطور مشکل را پیدا کنیم؟

 • اگر موتور جاروبرقی کار نکرد، مطمئن شوید که دستگاه به برق وصل است و گیرنده الکتریکی مشکلی ندارد. کابل برق را نیز تست کنید. موتور یونیورسال و کلید را تست کنید و هر قطعه ای که مشکل دارد را تعمیر یا تعویض کنید.
 • اگر موتور کند کار می کند، به دنبال هر گونه آشغال یا تجمع گرد و خاک به مرور زمان بگردید و در صورت وجود آن را برطرف کنید. اگر فن خراب است، آن را تعویض کنید. برس های فرسوده را تعویض کنید و بیرینگ های خشک را با روغن و یا گریس سبک روغن کاری کنید و بیرینگ های فرسوده را تعویض کنید.
 • اگر موتور متوقف می شود و دوباره کار می کند، کابل برق، کلید، موتور و فن را تست کنید و در صورت نیاز سرویس و یا تعویض کنید.
 • اگر موتور صدا می دهد، محفظه جاروبرقی را باز کنید و کثیفی و آشغال موجود در اطراف موتور را تمیز کنید. فیلتر ها را تمیز یا تعویض کنید. تسمه خراب را جدا کرده و تعویض کنید. فن موتور را بررسی کنید و در صورت خراب بودن آن را تعویض کنید و رابط فن به شفت موتور را محکم کنید.
 • اگر مکش جاروبرقی کافی نیست، به احتمال زیاد مخزن یا کیسه آن پر شده است. در صورت نیاز آن را خالی و یا تعویض کنید. همچنین لوله فنری را از نظر انسداد چک کنید و در صورت گیر کردن یا تجمع اشیا در آن، مشکل را برطرف کنید. فیلتر را تمیز یا تعویض کنید. فن موتور را چک کنید.
 • اگر برس کرک بر روی فرش بر جا می گذارد، تسمه شل شده را تعویض کنید و غلتک برس را بررسی کنید و تمیز کنید و آن ها را در جایشان تنظیم کنید و یا در صورت لزوم تعویض کنید. مسیر جریان هوا در لوله و داخل دستگاه را تمیز کنید.

چه وسایلی برای تعمیر جاروبرقی لازم هستند؟

 • پیچ گوشتی های مختلف
 • انبردست
 • مولتی متر

توجه: برای خرید عمده قطعات جاروبرقی و همچنین مشاهده هزینه قطعات جاروبرقی در مجموعه آی پی میتوانید کلیک نمایید.

مراحل تعمیر جاروبرقی

باز کردن جاروبرقی ایستاده

 1. جاروبرقی را از برق بکشید. پیچ دستگیره پایین را باز کرده و دستگیره را جدا کنید. در صورت وجود، پیچ لوله کمکی را باز کنید و آن را جدا کنید.
 2. جاروبرقی را بغلتانید و پیچ های پوشش بالایی را باز کنید. دستگاه را به سمت راست و بالا بچرخانید. تنظیم کننده های ارتفاع را از سر راه بردارید و بدنه را به سمت بالا بکشید.
 3. برای جدا کردن موتور، ابتدا غلتک برس و تسمه را بردارید. پیچ هایی که کلمپ های موتور را نگه داشته اند باز کنید. مراقب باشید که به واشر در طرف دیگر موتور در هنگام سوار کردن دوباره موتور آسیب نرسانید.

باز کردن جاروبرقی خوابیده

 1. جاروبرقی را از برق بکشید. لوله، کیسه و فیلتر را جدا کنید. پیچ های بدنه را باز کنید و بدنه را به سمت بالا بکشید تا به موتور و اجزای الکتریکی دسترسی پیدا کنید.
 2. برای سرویس کردن برس های موتور و یا خود موتور، هر پیچی که پوشش موتور را نگه داشته است باز کنید و موتور را بیرون آورید. مطمئن شوید که واشرها را پیدا کرده و آن ها را تعویض کنید.
 3. برای سرویس کردن غلتک برس، گرد و خاک و آشغال های گیر کرده به آن را پاک کنید. پیچ های پوشش بالایی را باز کنید. دستگاه را به پهلو بچرخانید و کاور را بردارید.

سرویس کردن غلتک زیر جاروبرقی (جاروبرقی های ایستاده و خوابیده)

 1. جاروبرقی یا دسته جاروبرقی را برعکس کنید تا به غلتک دسترسی پیدا کنید. غلتک در لبه جلوی محفظه قرار دارد.
 2. گیره در دو انتها را جدا کرده، تسمه را نیز جدا کرده و غلتک را از محفظه جدا کنید.
 3. میله غلتک را برداشته و در صورت لزوم، کلاهک انتها را جدا کرده و برس را از محفظه بیرون بکشید.
 4. اگر برس فرسوده شده است، آن را تعویض کنید. در صورت نیاز کلاهک شکسته شده را تعویض کنیدو یا کل غلتک را تعویض کنید.

تعویض تسمه جاروبرقی

 1. یک سر غلتک زیر جاروبرقی را از محفظه جدا کنید.
 2. تسمه را از پولی موتور شل کرده و از اطراف غلتک بیرون بیاورید.
 3. تسمه جدید را از اطراف میله غلتک وارد کرده و در مجاور پولی های موتور قرار دهید. توجه داشته باشید که تسمه جدید از تسمه قبلی کوچکتر خواهد بود (نه باریک تر و نه پهن تر) زیرا تسمه قدیمی در اثر استفاده کشیده شده بود.
 4. میله غلتک را دوباره در جای خود قرار داده و تسمه را تنظیم کنید.

تمیز کردن لوله فنری مسدود شده

لوله فنری را به خروجی جاروبرقی وصل کرده و سر دیگر نازل را به ورودی دستگاه وصل کنید. اگر نیروی هوا مواد گیر کرده در لوله را به داخل کیسه خالی نکرد، لوله را از جاروبرقی جدا کنید. با دقت با شیلنگ باغبانی خشک و تمیز و یا هر وسیله مناسب دیگری را به داخل لوله بفرستید تا آشغال ها را به بیرون هل دهد.

نکته:

اگر لوله جاروبرقی دارای رابط برقی است، با مولتی متر پیوستگی آن را چک کنید. اگر جواب تست مطلوب نبود، کابل و یا کل شیلنگ برقی را تعویض کنید.

حیوانات خانگی دشمن جاروبرقی هستند. موهای بدن این حیوانات به سادگی در اطراف غلتک برس به دام می افتند و لوله فنری را مسدود می کنند. اگر در خانه خود حیوان خانگی نگهداری می کنید، مراقب برس و لوله فنری باشید و همیشه آن ها را تمیز کنید.

آموزش تعمیر جاروبرقی که مکش ضعیف دارد

لوازم مورد نیاز:

 • جالباسی
 • پیچ گوشتی های مختلف
 • چسب برق

حتی جاروبرقی بوش و امثال آن که سیستم الکترونیک آن زیاد می باشد، میتوانید با خواندن این مقاله به تعمیر جاروبرقی بوش خود بپردازید.

وقتی مکش جاروبرقی شما قطع می شود، می تواند به اندازه خرید یک جاروبرقی نو هزینه داشته باشد. قطع شدن یا ضعیف شدن مکش جاروبرقی مشکل رایجی است و خیلی از جاروبرقی ها دچار این مشکل می شوند. در زیر به شما می گوییم چطور به جای تعمیرات با هزینه بالا و یا خرید یک دستگاه نو، جاروبرقی ای که مکش خود را از دست داده است را تعمیر کنید.

 • گام اول – مشکل را پیدا کنید.

جاروبرقی ها همگی یک مکانیزم مشترک دارند. یک موتور که برای جاروبرقی تولید نیرو کرده و خلا ایجاد شده تولید مکش می کند و خرده آشغال ها را از روی زمین بر می دارد. رایج ترین جای از دست رفتن مکش، خود لوله یا شیلنگ جاروبرقی، کیسه جاروبرقی، گرفتگی غتلک، تسمه خراب شده و یا واشر آسیب دیده است. تمام مشکلات ذکر شده منجر به ضعیف شدن یا قطع شدن مکش می شوند.

 • گام دوم – غلتک ها را چک کنید.

غلتک ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که کاملا تمیز هستند. تمام موها، کاغذ و یا هر شیء دیگری که به آن ها چسبیده است را جدا کنید. سپس دوباره جاروبرقی را روشن کرده و تست کنید. اگر مشکل حل نشده بود، به گام سوم بروید.

 • گام سوم – کیسه جاروبرقی را بررسی کنید.

چه جاروبرقی شما کیسه قابل تعویض داشته باشد چه نداشته باشد، بهرحال پر شدن زیاد محفظه آشغال در جاروبرقی باعث ضعیف شدن مکش می شود. محفظه را کاملا خالی کرده و درون آن را تمیز کنید و یا کیسه جارو برقی را تعویض کنید. سپس جایی که لوله به مخزن جمع آوری و یا همان کیسه وصل می شود را چک کنید. وجود گرفتگی و خرده آشغال در این قسمت و یا هر گونه شکستگی و پارگی را بررسی کنید. بعد از تمام این اقدامات جاروبرقی را روشن کرده و امتحان کنید. اگر مکش هنوز کم بود، مشکل جای دیگری ست.

 • گام چهارم – شکستگی در لوله ها را چک کنید.

اگر شیلنگ جاروبرقی دارای شکستگی یا حفره باشد، قطعا تاثیر بدی بر مکش دستگاه دارد. پیدا کردن درز و حفره در شیلنگ زیاد کار ساده ای نیست. اگر جاروبرقی شما قابلیت مکیدن آب را نیز دارد، شیلنگ ها را به آب و صابون آغشته کنید و به صورت معکوس به جاروبرقی وصل کنید. اگر در جایی درز یا حفره ای باشد حباب از آن نقطه بیرون می آید. در صورتی که جاروبرقی شما این قابلیت را ندارد، می توانید کل شیلنگ را با چسب برق بپوشانید.

 • گام پنجم – تسمه یا واشر را تعویض کنید.

اگر غتلک ها تمیز اند، کیسه یا مخزن آشغال خالی است و شیلنگ ها مشکلی ندارند، احتمالا مشکل از تسمه یا واشر است. برای تعمیر این مورد نیاز است جاروبرقی را باز کنید. تسمه می تواند به آسانی متوقف شود. نگاهی به آن بیندازید که خرده آشغال یا هر عامل دیگری باعث گیر کردن تسمه نشده باشد. اگر تسمه شکننده است و اکنون دارای شکستگی می باشد، آن را تعویض کنید. واشر نیز می تواند فرسوده یا خراب شود. در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

آموزش تعمیر موتور جاروبرقی

موتور vacuum cleaner

لوازم مورد نیاز:

 • پیچ گوشتی
 • اهم متر
 • قطعاتی که نیاز به تعویض دارند

موتور قطعه اصلی جارورقی ست که به کمک آن جاروبرقی کار می کند. هرچند که موتور به آسانی خراب نمی شود، در مواردی احتمال دارد نیاز باشد که آن را چک کنید و در صورت نیاز قطعاتش را تعویض کنید. در ادامه رایج ترین مشکلات موتور جاروبرقی و راه حل های آن ها را شرح می دهیم.

 • گام اول – با ساختار کلی و مکانیزم جاروبرقی آشنا شوید.

حتما قبل از هر گونه اقدام به انجام تعمیرات، دستورالعمل کاربر و راهنمای عیب یابی دستگاه را بخوانید. برای مثال طرز باز کردن جاروبرقی و جدا کردن قطعات داخلی. این کار از نظر ایمنی توصیه می شود.

 • گام دوم– عیب یابی مشکلات رایج

برخی از مشکلاتی که باعث می شوند موتور جاروبرقی از کار بیفتد، شامل قطع برق دستگاه، مشکلات سیم کشی دستگاه، خراب شدن فیوز و یا داغ شدن بیش از حد می باشد. از وجود برق ساختمان با روشن کردن یک لامپ یا هر وسیله برقی دیگر مطمئن شوید. همچنین مطمئن شوید که دوشاخه جاروبرقی به پریز برق متصل است. سیم جاروبرقی را از نظر هر گونه قطعی بررسی کنید. در صورتی که سیم آسیب دیدگی ظاهری نداشت، آن را از دستگاه جدا کنید و با یک اهم متر تستش کنید. اگر اهم متر بی نهایت را نشان داد، سیم را تعویض کنید.

بعضی اوقات مشکل از داغ شدن بیش از حد جاروبرقی است. دستگاه را از برق بکشید و 30 دقیقه صبر کنید. سپس دوباره آن را به برق وصل کرده و روشن کنید. اگر هیچ گونه از اقدامات ذکر شده مشکل را حل نکرد، پس احتمال دارد که یکی از  قطعات داخلی موتور ایراد دارد.

 • گام سوم – فن و برس ها را چک کنید.

رایج ترین روش پیدا کردن مشکل فن و برس های موتور گوش دادن به صدا و لرزش جاروبرقی می باشد. صدای غیر نرمال و بلند از موتور جاروبرقی می تواند نشانه خراب بودن فن باشد که در آن صورت باید آن را تعویض کنید. برای بررسی، پیچ هایی که موتور را به بدنه وصل می کنند باز کنید. با چشم بررسی کنید و به دنبال آثار آسیب دیدگی باشید. اگر فن خراب بود، آن را از موتور جدا کرده و تعویض کنید.

مشکل رایج دیگر خود برس موتور است. یا بطور تخصصی تر، شکسته شدن بیرینگ در غلتک برس. اگر به این مشکل برخوردید، کل برس را از موتور جدا کرده و تعویض کنید. اگر برس قابلیت جدا شدن از دستگاه را ندارد، وقت آن رسیده است که یک جاروبرقی نو بخرید. در موارد دیگر، اگر برس و فن هر دو خراب بود، کل موتور را تعویض کنید.

 • گام چهارم – تصمیم گیری درباره اینکه جاروبرقی را تعمیر کنید یا یک دستگاه جدید بخرید.

جاروبرقی های قدیمی که موتورشان فرسوده و خراب می شوند بهتر است به زباله های بپیوندند. همه جاروبرقی ها با تعویض قطعات به خوبی تعمیر نمی شوند و ممکن است هزینه اضافی در بر داشته باشند. بعضی مواقع بهتر است به جای هزینه برای تعمیر یک جاروبرقی قدیمی، یک جاروبرقی جدید بخرید.

آموزش تعمیر نشتی در لوله جاروبرقی

لوله vacuum cleaner

وسایل مورد نیاز:

 • دسته جارو
 • پودر گچ یا تالک
 • چاقوی تیز
 • چسب برق

لوله های جاروبرقی معمولا برای کشیدن جاروبرقی در طول خانه استفاده می شوند و احتمال آسیب دیدنشان زیاد است. کشیده شدن مداوم لوله باعث ایجاد پارگی و شکستگی در آن شده و منجر به ایجاد نشتی و ضعیف شدن مکش دستگاه می شود. در این صورت نیاز است که آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

 • گام اول – محل نشت را شناسایی کنید.

اگر نشتی در لوله باعث تعضیف مکش و کارایی جاروبرقی شما شده است، احتمالا پارگی بزرگ و قابل مشاهده ای در آن وجود دارد.

 • گام دوم – اگر نشتی در محلی نزدیک به یکی از دو سر لوله می باشد.

وقتی نشتی در نزدیک انتهای لوله باشد، با جدا کردن رابط پلاستیکی تعمیر می شود.

از نقطه بالای لوله آن را ببرید.

رابط پلاستیکی را به سر تازه بریده شده لوله متصل کنید.

نکته: بعضی رابط ها در کارخانه به لوله متصل شده اند و قابل جدا شدن نیستند. در این صورت این کار غیر قابل انجام است.

 • گام سوم – محل نشت را تمیز کنید.

وصله کردن محل نشت فقط باید به عنوان راه حل موقتی در نظر گرفته شود.

محل نشت باید از هر گونه گرد و خاک و روغن پاک شود. شستن با مایع شوینده راه حل خوبی ست. اگر جارو برقی شما قابلیت مکش آب را ندارد، دقت کنید که در موقع شستشو آب به داخل نفوذ نکند.

 • گام چهارم – لوله را بکشید.

یک دسته جارو چوبی را با پودر گچ یا تالک بپوشانید. دسته جارو را داخل لوله فنری برده و قسمتی که دارای نشت است را بکشید. مطمئن شوید که رنگ سفید گچ از طریق قسمتی که نشت دارد قابل دیدن است. ممکن است برای این کار به کمک فردی دیگر احتیاج داشته باشید.

 • گام پنجم – نشت را مهر و موم کنید.

در اکثر موارد این امکان وجود دارد که نشتی را با یک نوار یا چسب برق تعمیر کنید. لوله فنری منعطف است و قابلیت چسبندگی دارد. مطمئن شوید که نواحی دور نشتی خشک بوده و عاری از هر گونه گرد و خاک است. سپس با چسب برق محکم آن را مهر و موم کنید. مطمئن شوید که هر گونه درز و حفره را محکم با چسب پوشانده اید.

 • گام ششم – دسته جارو را خارج کنید.

دسته جارو را از لوله خارج کنید و بررسی کنید که چسب برق به خوبی چسبیده باشد.

 • گام هفتم – احتمال انسداد لوله را از بین ببرید.

وجود یک صفحه چسبنده در داخل لوله فنری خود موجب ایجاد مشکل می شود. با فشار دادن چسب برق از بیرون و چسبیدن چسب از لا به لای درز لوله به پوشش گچی دسته جارو، باعث می شود چسبندگی چسب برق در داخل لوله از بین برود. برای ایجاد اطمینان و از بین بردن تمام چسبندگی، مقداری گچ روی زمین ریخته و با جارو برقی جمع کنید. این کار باقیمانده چسبندگی را در لول از بین می برد.

جریان هوا درون لوله فنری نسبتا قوی بوده و به مرور زمان باعث بزرگ شدن محل نشتی می شود. می توانید تعمیر را تکرار کنید اما هر بار محل نشت بزرگ تر می شود. بهترین کار این است که لوله فنری پاره شده را تعویض کنید.

آموزش برطرف کردن بوی جاروبرقی

بوی جاروبرقی به طور کلی دو نوع است: بوی بد جاروبرقی به خاطر کثیفی و بوی سوختگی.

 • بوی بد جاروبرقی

اگر جاروبرقی شما بویی شبیه زباله می دهد، معمولا این مشکل به علت گیر کردن آشغال در جاروبرقی می باشد که از مو، پشم حیوانات، باکتری و مواد بوزای دیگر که در جاروبرقی گیر کرده اند، متصاعد می گردد.

 1. مرحله اول این است که کیسه، برس ها و فیلتر را چک کنید. دراین حالت بهتر است کیسه را به جای خالی کردن تعویض کنید. اگر جاروبرقی شما کیسه قابل تعویض ندارد، باید آن را خالی کرده و کاملا با آب بشویید. سیکلون جاروبرقی را با یک دستمال پارچه ای به خوبی تمیز کنید.
 2. ممکن است مجبور باشید فیلتر را تعویض کنید. البته اگر فیلتر منشا ایجاد بو باشد. گاهی اوقات شستن فیلتر کمکی به از بین بردن بو نمی کند. حتی فیلترهای قابل شستشو نیز هر چند وقت یک بار باید تعویض شوند. همیشه قبل از دوباره قرار دادن فیلتر در جای خود، از خشک شدن کامل آن مطمئن باشید. گاهی اوقات 2-3 روز تا خشک شدن کامل فیلتر زمان می برد. بهترین راه این است که فیلتر یدک داشته باشید.
 3. همچنین ممکن است که غلتک برس دارای باکتری و مواد دیگری شده باشد و ایجاد بو کند. در این مورد نیز باید مطمئن شوید که پاک کردن و شستن برس مشکل را حل می کند و یا اینکه باید آن را تعویض کنید.
 4. علاوه بر این، اگر جاروبرقی شما کیسه قابل تعویض ندارد، محفظه اشغال را خالی کرده و با دقت آن را بشویید و صبر کنید تا کامل خشک شود.

در صورت تعویض هر کدام از قطعات ذکر شده، حتما مطمئن باشید که قطعات جدید اورجینال هستند. قطعات فیک کیفیت پایینی دارند و ممکن است درست فیت جاروبرقی شما نباشند. که در آن صورت عملکرد دستگاه در بهترین حالت نخواهد بود.

برای ایجاد بوی خوب می توانید از قرص های خوشبو کننده برای جاروبرقی استفاده کنید. این قرص ها به داخل کیسه جاروبرقی رفته و بوی مطلوبی ایجاد می کنند که از خروجی جاروبرقی در زمان روشن بودن به بیرون متصاعد می شود. در برخی مدل ها، تولید کننده ها فیلترهای خوشبو کننده نیز ارائه می دهند. اگر میانه خوبی  با خوشبو کننده ها ندارید، می توانید از مواد طبیعی مانند دارچین و دیگر دانه ها استفاده کنید که تجربه ثابت کرده است که نتیجه مشابه دارند.

 • بوی سوختگی جاروبرقی

اگر از سمت جاروبرقی خود بوی سوختگی حس کردید، این مسئله دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. ممکن است انسدادی در جاروبرقی ایجاد شده باشد که مانع عمل کردن تسمه شود که در آن صورت بوی لاستیک سوخته حس خواهید کرد. همچنین ممکن است تسمه فرسوده و کشیده شده باشد که در آن صورت در برابر بیرینگ می لغزد و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. بررسی کنید که کشش در تسمه به قدری هست که غلتک برس را با سرعت بالا بچرخاند.

ممکن است مو یا نخ به دور غلتک برس پیچانده شده باشد که در نتیجه ایجاد بوی سوختگی می کند. اگر جاروبرقی تمیز نباشد و فیلترها مسدود شده باشند، فشار روی موتور بیشتر شده و مجبور است کار بیشتری انجام دهد که حتی ممکن است به سوختن موتور نیز منجر شود. پس باید مطمئن شوید که جاروبرقی تمیز بوده و مسیر جریان هوا باز است.

بوی سوختگی همچنین می تواند نشانی از مشکل سیم کشی باشد. وقتی که جاروبرقی روشن است، به سیم دست بزنید و اگر حس کردید بیش از حد گرم است، جاروبرقی را از برق بکشید و پایانه های آن را چک کنید. هر پایانه ای که شل شده بود، محکم کنید.

اگر تمام اقدامات بالا را انجام دادید ولی هنوز بوی سوختگی برطرف نشده بود، ممکن است مشکل از موتور باشد. در این صورت بهترین کار این است که جاروبرقی را به تعمیرگاه ببرید.

آموزش تعمیرات جاروبرقی که صدای زیادی دارد

در آموزش تعمیرات جاروبرقی به دلیل صدای زیاد جاروبرقی و رفع عیب آن میپردازیم: به طور کلی جاروبرقی یک وسیله پر سر و صدا است. فقط بعضی مدل ها کم صدا تر و بعضی دیگر پر صدا تر هستند. در هر حال اگر جاروبرقی شما به یک باره خیلی پر صدا تر از قبل می شود، نشان دهنده وجود یک مشکل است. دلایل مختلفی برای صدای زیاد جاروبرقی وجود دارد. از یک گرفتگی مختصر در جاروبرقی تا انسداد شدید و حتی مشکلات جدی تر در موتور یا فن می توانند باعث صدای بیش از حد جاروبرقی شوند.

ابتدا باید همانطور که در مقالات قبل شرح دادیم به بررسی انسداد و کاهش مکش در دستگاه، نشت هوا و یا شکسته بودن غلتک که همگی باعث صدای زیاد می شوند، پرداخته و در صورتی که یکی از موارد مذکور مشکل مورد نظر است، با روش هایی که در همان مقالات توضیح دادیم، آن را برطرف نمایید.

در صورتی که مشکل با اقدامات بالا برطرف نشد، امکان دارد مشکل مربوط به موتور، فن و یا هر دو باشد. برای مطمئن شدن از این موضوع باید بدنه جاروبرقی را بردارید و موتور و فن را بررسی کنید.

با استفاده از دفترچه دستورالعمل دستگاه خود مشخص کنید که موتور و فن در دستگاه شما در کجا قرار دارد.

تمام پیچ های بدنه پلاستیکی جاروبرقی را باز کرده و بدنه و در صورت نیاز اجزای دیگر را نیز بردارید تا به موتور دسترسی پیدا کنید.

تیغه های فن را بررسی کنید که فرسوده یا آسیب دیده نشده باشد و با چرخاندن آن با دست، دقت کنید که در جایش شل نشده باشد. تیغه های فرسوده و آسیب دیده چون نمی توانند به راحتی و آزادانه بچرخند، ایجاد صدای زیادی می کنند و همچنین ممکن است با جریان آشغال وارد شده به دستگاه برخورد کنند.

وقتی بیرینگ های موتور فرسوده باشند، صدای سایش مانند زیادی تولید می کنند و اگر مشکل از این ناحیه باشد، تعمیرات اساسی باید انجام گیرد. اگر مشکل جارو برقی شما از بیرینگ موتور باشد، ممکن است مجبور باشید کل موتور را تعویض کنید که به اندازه یک دستگاه جدید هزینه خواهد داشت.

در برخی موارد نیز مشکلات موتور با تعویض برس های موتور، در صورتی که فرسوده باشند، حل می شوند. نشانه های فرسودگی برس های کربنی می تواند بوی سوختگی یا دود و یا جرقه در جاروبرقی و همچنین صدایی حاکی از آهسته شدن سرعت موتور باشد. تعویض برس های موتور یکی از سرویس های روتین و متداول است ولی بهتر است که به افراد حرفه ای سپرده شود. مگر اینکه مطمئن باشید می دانید چکار باید بکنید.

آموزش تعمیرات جاروبرقی که روشن نمی شود

دلایل مختلفی که ممکن است باعث شوند جاروبرقی روشن نشود، عبارتند از:

 • مشکل الکتریکی در کلید، کابل برق و یا پریز

برای چک کردن کلید و پریز برق احتیاج به مولتی متر و پیچ گوشتی خواهید داشت.

 • با برداشتن پوشش کلید، به پشت آن درسترسی پیدا کنید. این کلید ممکن است در دستگیره یا بدنه باشد و توسط یک کاور پوشیده شده باشد که با باز کردن پیچ ها برداشته می شود.
 • مطمئن شوید که سیم ها در کلید وضعیت خوبی دارند. از مولتی متر برای تست پیوستگی استفاده کنید و مطمئن شوید با خاموش بودن کلید، مدار باز است و با روشن بودن کلید مدار بسته است.
 • وقتی از عملکرد نادرست کلید و یا مشکل داشتن سیم های آن مطمئن شدید، باید آن را تعویض کنید.
 • همچنین باید پریز برق را با برداشتن کاور آن و بررسی سیم ها و پایانه های آن چک کنید. مطمئن شوید که سیم ها وضعیت مطلوبی داشته و اتصالات محکم هستند. تعمیرات لازم را انجام دهید و کاور را در جای خود بگذارید. همچنین باید مطمئن شوید که عدم وجود برق در جاروبرقی به علت برق نداشتن پریز نیست. برای این کار پریز برق دیگری را امتحان کنید.
 • مشکل در جریان هوا

اگر جریان هوا در جاروبرقی مشکل داشته باشد، باعث می شود که هوا به موتور نرسد که در نتیجه باعث بالا رفتن دمای موتور و داغ شدگی می شود و برای حفاظت از موتور، دستگاه خاموش می شود. به این دلیل است که بعد از زمان کمی ممکن است دوباره دستگاه روشن شود و دوباره این بار زودتر خاموش شود. در قسمت بالا نحوه تعمیر مکش ضعیف و مشکل در جریان هوا را شرح دادیم. با استفاده از راهنمایی های موجود مشکل جریان هوا در جاروبرقی خود را برطرف کنید تا دستگاه در حین کار خاموش نشود.

لوازم خانگی تعمیر جاروبرقی عیب یابی جاروبرقی آموزش تعمیر جاروبرقی
مقالات مرتبط
نحوه جرم گیری ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی
ماشین ظرفشویی و لباسشویی از لوازم پرکاربرد در منزل است که نحوه نظافت و رسیدگی به آنها باعث طول عمر بیشتر دستگاه میشود. در این مطلب آموزشی میخواهیم شما را با روش جرمگیری و نظافت ماشین ظرف شویی و لباس شویی آشنا کنیم.
آشنایی با انوع یخچال و شناخت قطعات مکانیکی
لازم است جهت خرید یخچال یا شروع کار تعمیرات یخچال اطلاعات فنی درباره مکانیزم و قطعات مکانیکی یخچال داشته باشیم. در این بخش شما با اصطلاحات پایه درباره یخچال آشنا شده که شروع خوبی برای شناخت انواع یخچالهای صنعتی، خانگی و آزمایشگاهی میباشد.
ارسال پیام در واتساپ