منو

آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

نصب و راه اندازی

نصب دوربین مداربسته آنالوگ کار پیچیده ای نیست با این حال برای افرادی که تا به حال این کار را انجام نداده اند ممکن است پیچیده به نظر برسد. در این مطلب نحوه نصب دوربین مداربسته آنالوگ به صورت گام به گام و ساده به شما آموزش داده خواهد شد.

آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ
دسته‌بندی: نصب و راه اندازی

آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ

نصب دوربین مداربسته آنالوگ کار پیچیده ای نیست با این حال برای افرادی که تا به حال این کار را انجام نداده اند ممکن است پیچیده به نظر برسد. در این مطلب نحوه نصب دوربین مداربسته آنالوگ به صورت گام به گام و ساده به شما آموزش داده خواهد شد.

نحوه نصب دوربین های مداربسته آنالوگ

به منظور نحوه راه اندازی یک سیستم امنیتی صحیح لازم است که اطلاعات خود را درباره انواع دوربین مداربسته و کابل ها و سوکت ها بیشتر کنیم. همچنین استفاده از یک دستگاه DVR مناسب برای پاسخ دهی کیفی تصویر نیز مهم است. در اموزش نصب دوربین مداربسته، تجربه و توانمندی افراد حائز اهمیت میباشد.

تجهیزات لازم برای نصب دوربین مدار بسته

یک نصاب دوربین مداربسته برای نصب دوربین مداربسته آنالوگ نیاز به تجهیزات خاصی دارید. هر چه در کار ابزار خوبی بکار ببریم راحت تر و امن تر میتوانیم عمل کنیم. لوازم  این تجهیزات عبارتند از:

  • دوربین مداربسته آنالوگ: وظیفه دریافت تصاویر را بر عهده دارد.
  • کابل تصویر RG59: وظیفه انتقال تصاویر از دوربین به نمایشگر یا دستگاه DVR را برعهده دارد.
  • کابل برق: وظیفه انتقال برق از منبع تغذیه تا دوربین را برعهده دارد.
  • منبع تغذیه یا آداپتور: وظیفه تغییر ولتاژ برق شهر (220ولت) به ولتاژ مناسب دوربین (معمولا 12ولت) را بعهده دارد.
  • دستگاه DVR: وظیفه ضبط و آنالیز تصاویر را برعهده دارد.
  • هارد دیسک: در DVR قرار گرفته و  وظیفه ذخیره تصاویر را برعهده دارد.
  • نمایشگر: وظیفه نمایش تصاویر را برعهده دارد.
  • فیش ها و اتصالات: برای اتصال قسمت های مختلف به کار می روند.
  • برای انتقال تصاویر و برق دوربین به صورت همزمان می توانید از کابل ترکیبی هم استفاده کنید.

نکته : در دوربین های آنالوگ تیوی لاینی امکان اتصال مستقیم دوربین به نمایشگر هم وجود دارد. البته در این صورت دیگر امکان ضبط تصاویر وجود نخواهد داشت. توجه داشته باشید که دوربین های آنالوگ نسل جدید امکان اتصال مستقیم به تلویزیون را ندارند و باید حتم از دستگاه DVR استفاده کنید.

مراحل نصب دوربین مداربسته

دوربین را از جعبه خارج کرده و ورودی - خروجی های آن را شناسایی کنید. دوربین باید حداقل دارای دو خروجی/ورودی باشد. یکی برای تغذیه و دیگری برای تصویر دوربین
خروجی تصویر دوربین مداربسته به شکل یک فیش مادگی BNC است. ورودی تغذیه نیز شکلی مشابه فیش های آداپتور یا تغذیه تجهیزات الکترونیکی دارد.
خروجی تصویر دوربین را باید از طریق کابل تصویر RG59 که دو طرف آن با فیش BNC اتصال خورده به دستگاه DVR متصل کنید.
همچنین برای تامین برق دوربین آداپتور دوربین را به برق شهر متصل کرده و خروجی آن را به فیش تغذیه دوربین متصل می کنید.
دستگاه DVR را از طریق خروجی های تصویر به نمایشگر متصل کرده و سپس روشن کنید. (برای اطلاعات بیشتر به مطلب آموزش نصب دستگاه DVR مراجعه کنید.)
در صورتی که مراحل بالا را به خوبی انجام داده باشید با روشن شدن دستگاه DVR میتوانید تصویر دوربین را بر روی نمایشگر ببنید.
بقیه دوربین ها را به همین روش به دستگاه متصل کنید.
در صورتی که میخواهید تنظیماتی بر روی دوربین ها انجام دهید باید این کار را از طریق دستگاه DVR انجام دهید. برای این کار به مطلب آموزش تنظیم منوی دستگاه DVR مراجعه کنید.

عیب یابی دستگاههای DVR

در صورتی که تصویر دوربین را بر روی دستگاه DVR نداشته باشید یکی از حالت های زیر اتفاق افتاده است:

منبع تغذیه دارای مشکل است: چک کردن منبع تغذیه را میتوانید از طریق ولت متر انجام دهید یا در صورتی که دوربین دید در شب بود میتوانید سنسور نور آن را بپوشانید تا دید در شب دوربین فعال شود. در صورتی که مشکلی در تغذیه وجود داشت احتمالا باید برق ورودی آداپتور یا کابل اتصال برق را چک کنید یا آداپتور را عوض کنید.

کابل تصویر مشکل دارد: برای چک کردن کابل تصویر از طریق یک کابل کوتاه دوربین را به DVR وصل کنید. البته تسترهای کابل و قطعی کابل نیز در این مورد استفاده میشود.

دوربین دچار مشکل شده یا با دستگاه شما منطبق نیست: باید توجه داشته باشید که امکان دیدن دوربین های آنالوگ نسل جدید بر روی دستگاه های قدیمی آنالوگ وجود ندارد (گرچه برعکس آن ممکن است) پس در صورتی که چنین مشکلی وجود دارد باید دستگاه DVR را با توجه به تکنولوژی دوربین انتخاب کنید. همچنین نمیتوان دوربین هایی از یک تکنولوژی متفاوت را بر روی دستگاه DVR ببنید. مثلا دوربین های AHD بر روی دستگاه HDCVI تصویری نخواهند داشت.

تصویر دچار نویز است: نویز تصویر در صورتی که از نوع نویز الکترونیکی باشد (نقاط ریز رنگی در تصویر) معمولا به علت کم بودن نور و حساسیت پایین چیپ تصویر دوربین به وجود می آید و کار خاصی به جز عوض کردن دوربین و استفاده از یک دوربین حرفه ای تر نمی توانید برای ان انجام دهید. در رابطه با نویز های الکترومعناطیسی که به صورت اعواج یا موجهای متحرک در تصویر خود را نشان می دهند مشکل معمولا در کابل کشی دوربین ها یا اتصالات آنهاست. تمام فیش های BNC را تست و تعویض کنید. اگر مشکل حل نشد احتمالا مجبور خواهید شد مسیر کابل کشی را تغییر دهید یا از تقویت کننده در مسیر استفاده کنید.

نکته در نصب دوربین مداربسته

همواره استفاده از کابهای خوب و سوکت های خوب در نصب دوربین مداربسته میتواند طول عمر سیستم را بیشتر کند و راحت تر آنرا نصب و راه اندازی کنید. در اموزش نصب دوربین مداربسته داشتن تجهیزاتی از قبیل سیم لخت کن، سوکت زن، هویه، سیم لحیم،‌ مته،‌ پیچ گوشتی برقی و داکت نیاز است.

نصب و راه اندازی آموزش نصب دوربین مدار بسته نصب دوربین مدار بسته انالوگ آموزش نصب DVR
مقالات مرتبط
نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته
افرادی که میخواهند نصب دوربین مداربسته را آموزش ببینند لازم است که اطلاعاتی درباره فروش دوربین مداربسته تحت شبکه، انالوگ، دید در شب، بولت، دام و اسپید دام داشته باشند تا بهترین پیشنهاد را به مشتری دهند. همچنین طراحی و راه اندازی اتاق های کنترل و مانیتورینگ و سیستم های کنترل تردد و سیستم انتقال صوت و تصویر بر روی شبکه، اینترنت و تلفن همراه را بدانند.
اصطلاحات تخصصی نصب دوربین مداربسته
درباره نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته لازم است که برای شروع با اصطلاحاتی که فروشندگان و واردکنندگان این محصولات بکار میبرند آشنایی پیدا کنیم. در اینجا با مخفف ها و اصطلاحات محصولات دوربین مداربسته اشنا شده و میتوانیم در کار نصب و راه اندازی دوربین آنها را بکار ببریم.
ارسال پیام در واتساپ