منو

آموزش تعمیرات ای سی یو

خودرو

تعمیرات مدار ایسیو مستلزم شناخت کمی روی برق خودرو و اجزای آن است. دوره بردهای ایسیو بهمراه برد ایربگ و تعمیر برد ای بی اس خودرو میباشد. روی این بردها چیپ ها و ای سی هایی وجود دارند که مرتبط به یکدیگر هستند و با دانش کارایی هر یک براحتی میتوان آنها را عیب یابی و رفع عیبکرد.

آموزش تعمیرات ای سی یو
دسته‌بندی: خودرو

آموزش تعمیرات ای سی یو

برای آموزش تعمیرات ای سی یو ابتدا باید شناختی درباره مشخصات فنی خودروها و سیستم های برق خودرو داشته باشیم. تعمیرات مدار ایسیو مستلزم شناخت کمی روی برق خودرو و اجزای آن است. دوره بردهای ایسیو بهمراه برد ایربگ و تعمیر برد ای بی اس خودرو میباشد. روی این بردها چیپ ها و ای سی هایی وجود دارند که مرتبط به یکدیگر هستند و با دانش کارایی هر یک براحتی میتوان آنها را عیب یابی و رفع عیبکرد.

آموزش تعمیرات ایسیو

چگونه ای سی یو ماشین های داخلی و خارجی را تعمیر و عیب یابی کنیم

کلمه ECU مخفف کلمه Electeronic control unit میباشد یعنی برد کنترل الکترونیکی که از تعدادی قطعات الکترونیکی مانند IC، خازن، دیود، ترانزیستور و غیره تشکیل شده که خرابی های ECU ناشی از این قطعات می باشد. بعضی از این IC ها فقط تعویضی وبعضی دیگر دارای برنامه است که در صورت خراب شدن ویا تعویض نیاز به پروگرام Program یا برنامه ریزی مجدد را دارند.
میدانیم که خودروهای انژکتوری به دلیل عملکرد بهتر و توانایی پاس کردن استانداردهای آلودگی بطور کامل در تمام دنیا (البته برخی کشورها نظیر ایران) جایگزین خودروهای کاربراتوری شده اند و مغز این سیستم ECU میباشد.
ECU با توجه به سنسورهایی که به موتور ماشین متصل است وضعیت و شرایط خودرو را تحلیل کرده و پاسخهای لازم را به بقیه اجزای خودرو مانند کیلومتر، سوئیچ، انژکتور، جرقه زنها و غیره اعمال می کند.
سنسورهای کیت های انژکتوری مختلف هستند که هر چه تعداد آنها بیشتر باشد ECU بهتر می تواند شرایط موتور را درک کند. لازم به ذکر است که سنسورهای مهم خودروهای انژکتوری عبارتند از سنسور دور یا PRM، سنسور فشار داخل مانیفولد MAP (يا در نوع هاي ديگر فلومتر)، سنسور دریچه گاز یا TPS، سنسور دمای آب یا CTS، سنسور دمای هوا یا ATS، سنسور اکسیژن یا لامبدا، سنسور ضربه و غیره. اگر کار این سنسورها را بدانیم و اطلاعات داشته باشیم میتوانیم تعمیرات ای سی یو را بهتر انجام دهیم.
ایسیو برای هر خودرو دارای برند خود میباشد. تعمیر کیلومتر خودرو نیز بهمراه دوره تعمیر ایسیو مرتبط و یکدیگر را در بر میگیرد. برخی از این برندها شامل ایسیو ساژم، ایسیو بوش و ایسیو زیمنس در دسته بندی خودروهای داخلی ایران خودرو، پارس خودرو و سایپا میباشد. در زیر انواع ایسیو استفاده شده در ماشین را آورده ایم :

آموزش تعمیر ایسیو ساژم

•    sagem s2000-pl4تعمیر ایسیو
•    sagem s2000-11 پیکان وانت پیکان آردی RD
•    sagem s2000-10 پژو 405 پژو پارس سمند معمولی
•    sagem s2000-35 پژو 206
•    sagem s2000-3e پژو 206
•    sagem s2000-3f پژو 206
•    sagem sl96

آموزش تعمیر ایسیو بوش

•    BOCU 7.4.4 پژو206، پارس
•    BOCH 7.4.5 پژو 206SD
•    BOCH 7.4.9
•    BOCH 7.3
•    BOCH 5.2 زانتیا 2000
•    BOCHتعمیر ایسیو ساژم

آموزش تعمیر ایسیو زیمنس

•    SEMENS CI.1 پیکان وانت و پراید و روا
•    SEMENS CI.2
•    SEMENS CI.3 روا
•    SEMENS CI.4 ایموبیلایزر سمند، پراید
•    SEMENS CI.5 ایموبیلایزر سورن LX
•    SEMENS CI.6

در بالا کلیه ایسیو خودرو های ایران خودرو و سایپا آورده شده است. تمامی این مدل ایسیو ها از یک ساختار تبعیت میکنند و ساختار یکسان دارند. البته قلقهای هر ایسیو در تعمیر آن مختص به خودش میباشد.

ابتدای امر در آموزش تعمیرات ایسیو لازم است که قطعات روی مدارات الکترونیکی را بشناسیم و از کارایی هر یک آگاه شویم. آموزش تست و اندازه گیری قطعات مدار ایسیو اولین و مهمترین بخش در شروع تعمیرات ایسیو است. همچنین لازم است تا کمی درباره برق خودرو و موارد الکترونیکی خودرو آشنا باشیم. این کار کمک میکنی که بتوانیم عیب قطعه ای که روی ایسیو است را سریعتر تشخیص دهیم. بطور کل تمامی قطعات تشکیل دهنده ایسیو با برق ماشین در ارتباط است. بنابراین با آموزش آنالیز مدار ایسیو میتوانید براحتی ولتاژ گیری را یاد گرفته و کار تعمیر ایسیو را آغاز کنیم.ecu

برای اینکه در کار تعمیر ایسیو موفق شوید لازم است ابزارهایی نیز برای این کار داشته باشید. برخی از ابزارهای تعمیر ایسیو مانند هیتر، هویه، مولتیمتر، قلع کش، پنس و خازن سنج بصورت عمومی برای کلیه بردها مشترک است. برخی از ابزارها مانند تستر ایسیو و دستگاه دیاگ نیز کمک به پیشرفت سریع تعمیر ایسیو دارد.

خودرو اموزش تعمیر ای سی یو بوش آموزش تعمیر کیلومتر خودرو دوره تعمیر ای سی یو آموزش تعمیرات ای سی یو
مقالات مرتبط
ساختار سخت افزاری ECU های سیستم مولتی پلکس خودرو 206
هر ECU خودرو 206 مولتی پلکس دارای یک سری پایه های Input و Output و یک اوسیلاتور تولید فرکانس ( که می تواند بر مبنای RC و یا کوارتز باشد ) ، یک VAN و یا CAN کنترلر ( بر مبنای این که ECU مربوطه به شبکه CAN یا VAN متصل باشد ) و یک پورت ترانسیور Transceiver فرستنده و گیرنده ) است که همزمان می تواند اطلاعات ارسالی را در یافت نماید.
آموزش عیب یابی ایسیو دوگانه سوز و ایسیو های گاز
گاز طبیعی سوخت بسیار مناسبی برای استفاده در خودروها می باشد . مشخصه های آلایندگی و احتراق آن در مقایسه با سایر سوختها بهتر است به دلیل تفاوت خواص گازطبیعی با سوختهای دیزلی و بنزینی هیچ کدام از موتورهای دیزلی و بنزینی بدون انجام تغییراتی قابلیت استفاده از گاز طبیعی را ندارند .
ارسال پیام در واتساپ