منو

چند نکته در بازیابی اطلاعات هارد دیسک

کامپیوتر و لپ تاپ

معمولا ارزش هارد دیسک ها بسته به اطلاعاتی است که داخل آن کاربر ذخیره میکند. یعنی برخی موارد خود هارد دیسک ارزشی ندارد در صورتیکه اطلاعات هارد مهم تر است. در ریکاوری اطلاعات باید چند نکته را بخاطر داشته باشید.

چند نکته در بازیابی اطلاعات هارد دیسک
دسته‌بندی: کامپیوتر و لپ تاپ

چند نکته در بازیابی اطلاعات هارد دیسک

اگر هارد دیسک شما معیوب شده و اطلاعات شما مهم است لازم است که نکاتی در اینباره بدانید. البته گاهی اوقات دانستن اطلاعات درباره ساختار هارد دیسک ها منجر به رعایت برخی از موارد توسط کاربرد میشود؛ که به هارد کمتر آسیب میرسد.

روش ریکاوری اطلاعات هارد

همچنین داشتن هارد اس اس دی یا هارد معمولی در ریکاوری نرم افزاری اطلاعات یکسان است. در زیر چند نکته درباره ریکاوری اطلاعات هارد دیسک آورده شده است. البته در حالت نرم افزاری فقط اطلاعاتی توسط برنامه ها و نرم افزارها بر میگردد که فرمت شده، پاک شده و یا در اثر نصب ویندوز اشتباهی از بین رفته باشند.

بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده دیلت و پاک شده

هارد را وقتی فرمت میخواهد، فرمت نکنید و اگر هاردتان اشتباها فرمت شد نگران نباشید؛ بازیابی اطلاعات هارد فرمت شده مثل روز اول برمیگردد؛ یعنی ۱۰۰٪ ریکاوری می شود.

هاردهایی که پسورد دارند را بهیچ عنوان نباید فرمت کرد در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه از بین میرود.

اگر هارد دیسک را فرمت کرده یا پارتیشن های آن را پاک و دوباره ساخته اید تمام اطلاعات شما مانند روز اول برمی گردد به شرط آنکه:

دیتا و اطلاعات جدید داخل هارد دیسک ریخته نشود، هارد دستکاری نشود، فایلهای هارد دیسک جابجا نشود، بازیابی اطلاعات توسط خودتان و یا دوستانتان انجام نگیرد و با نرم افزار ریکاوری بازیابی اطلاعات نشود.تعمیر هارد

فایل سیستمهای fat 32 اگر فرمت FAT شوند تمام پوشه بندی هار را از دست میدهیم بنابراین هارد یا حافظه جانبی را تا میتوانید فرمت fat نکنید.

اگر پارتیشنی باز نمی شود و یا فرمت میخواهد و اطلاعات آن پارتیشن درایو هارد اکسترتال یا لپ تا پ یا اینترنال برایتان مهم است، به هیچ عنوان آن درایو پارتیشن هارد دیسک را فرمت نکنید.

یکی از کارهای اشتباه آنست که پارتیشنهای ناپدید شده فرمت Format گردد و با نرم افزار بازیابی گردد و بد تر از آن اینکه داخل خود هارد ریخته شود.

اگر پارتیشن هارد اکسترنال یا اینترنال یا لپ تاپی باز نمی شود براحتی در این مرکز پارتیشن ها با تمام اطلاعات داخلش درست میگردد و احتیاجی به بازیابی ریکاوری اطلاعات ندارد و پارتیشن هارد براحتی باز و اطلاعات داخل آن مثل روز اول بر می گردد.

با فرمت اشتباهی هارد دیسک اطلاعات پاک نمی شود و اطلاعات کامل ریکاوری بازیابی میگردد.

بعضی وقتها کل یا تعدادی از پارتیشن ها ناپدید می گردد و بجای آنها فضای خالی میبینید ناپدید شدن تمام پارتیشن های هارد دیسک اکسترنال و اینترنال و فلش زیاد اتفاق می افتد. در اینگونه موارد اگر می خواهید اطلاعاتتان کامل مثل روز اول بدون هیچ تغییری بازگردد بهیچ عنوان پارتیشن مورد نظر را دوباره پارتیشن بندی نکنید، فرمت نکنید، خودتان ریکاوری نکنید و بدون هیچ دستکاری آنرا به مراکز بازیابی اطلاعات برسانید مطمئن باشید صد در صد اطلاعاتتان بر میگردد بطوریکه انگار هیچ اتفاقی برای هاردتان پیش نیامده است.

نکته خیلی مهم : هارد را به هر کسی برای بازیابی اطلاعات ندهید همه افراد و دوستان علاقمند هستند با نرم افزار اطلاعات دیگران را بازیابی کنند، که متاسفانه روزانه شاهد آن هستیم که کل اطلاعات طرف مقابل را خراب و باعث می شوند که دیگر کسی هم نتواند اطلاعات را بازیابی کند.
در بعضی مواقع بخاطر این عمل درصد موفقیت بازیابی اطلاعات از صد در صد به صفر در صد تبدیل می شود !

ابزار برای بازیابی اطلاعات هارد مهم است. چرا که وقتی هارد دیسک ضربه میخورد و یا آسیب فیزیکی بهش وارد میشود با ابزارهای تعمیر هارد میتوان آنرا ریکاوری کرد.

کامپیوتر و لپ تاپ تعمیر هارد ریکاوری اطلاعات تعمیرات هارد بازیابی اطلاعات
مقاله قبلی
آموزش ماسفت
مقاله بعدی
شناخت هارد دیسک
مقالات مرتبط
تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال
هارد درایو های Internal و External از نظر فیزیکی و ساختار داخلی هارد دیسک کاملا شبیه هم هستند و تفاوت ظاهری این دو فقط در این هست که هارد درایوهای External داخل یک جعبه محافظ قرار گرفته اند که در اصطلاح به آن Enclosure گفته می شود ، این جعبه ضمن حفاظت فیزیکی از این هارد درایو ، دارای رابط های سخت افزاری USB یا Firewire ای می باشد که بر روی انها تعبیه شده اند.
ارسال پیام در واتساپ