منو

آموزش تعمیر موبایل مبتدی فصل ۵

موبایل و تبلت

در یادگیری تعمیر موبایل لازم است که مفاهیم پایه مخابراتی و آنتن های موبایل را بدانیم. به همین جهت در این بخش آموزش تعمیر موبایل شما با بخش های آنتن، شبکه و مخابرات آشنا میشوید. این اطلاعات برای شروع کار تعمیرات گوشی لازم است.

آموزش تعمیر موبایل مبتدی فصل ۵
دسته‌بندی: موبایل و تبلت

آموزش تعمیر موبایل مبتدی فصل ۵

در جزوه آموزش تعمیر موبایل این بخش اصول اولیه شبکه، آنتن و مخابرات توضیح داده میشود. دکل های مخابراتی، فیلترها و نویزها نیز بررسی شده تا کارآموزانی که میخواهند در بخش تعمیر آنتن موبایل مهارت کسب کنند اطلاعات پایه داشته باشند. همانطور که در فصول قبل اشاره شد این جزوه آموزش تعمیر موبایل برای کسانی است که میخواهند کار تعمیر گوشی را تازه شروع کنند و مبتدی هستند. در اصل هر چه اطلاعات پایه در تعمیر موبایل بیشتر باشد میتوانید پیشرفت بهتری بدست آورید.

آشنایی با مفاهیم مخابرات و بخش آنتن در گوشی و تبلت ها

مخابرات

24- مخابرات

ساختار مخابرات

1-24- DSP

مبدل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس که در مسیرهای ورودی و خروجی بخش مخابرات وجود دارد.

2-24- TX (فرستنده)

فرستنده روی سیگنال ورودی از مبدل پردازش انجام می دهد )مدلاسیون( تا بتوان آن را از طریق کانال ارسال کرد.

3-24- کانال

پلی است مابین فرستنده و گیرنده که ارتباط بین آن دو را برقرار می کند.

 • این در تلفن ها همان کابل مخابرات و در تلفن های همراه شبکه مخابرات می باشد.

4-24- گیرنده

روی سیگنال ورودی از کانال پردازش انجام می دهد تا بتوان آن را از مبدل و خروجی پخش نمود.

5-24- (FDX (FULL DUBLEX

ارتباط موجود در شبکه مخابراتی موبایل FDX گفته می شود. این نوع ارتباط را یک ارتباط کاملا دو طرفه می نامند.

6-24- نحوه به وجود آمدن ارتباط در شبکه مخابراتی

ارتباط شبکه مخابراتی

هر شبکه مخابراتی برای تحت پوشش قرار دادن یک منطقه از تعدادی سلول در کنار هم استفاده می کند. در بین این سلول ها دکل هایی قرار میگیرد که وظیفه برقراری ارتباط بین (MS موبایل و سیم کارت) و شبکه مخابراتی را بر عهده دارد.درسلول مرکزی یک MTSO قرار می گیرد که هم یک سوئیچ بین دکل ها و شبکه مخابراتی می باشد و هم خود نقش یک BTS را ایفا می کند.

BTS

یک نوع ایستگاه رادیویی می باشد که وظیفه ی برقراری ارتباط را در بین موبایل و شبکه دارد.

نکته: هر 6 BTS به یک MTSO متصل می شود.

HLR

یک پایگاه متمرکز داده ای که همه ی اطلاعات مشترکین را در خود ذخیره می کند. اطلاعاتی از قبیل: نام و نام خانوادگی، شماره تلفن، شماره سریال گوشی (IMEI) ، شماره سریال سیم کارت (IMSI) و محل دقیق قرارگیری مشترک در شبکه مخابراتی.

IMEI

شماره سریال 15 رقمی گوشی که هویت بین المللی دستگاه تلفن می باشد. برای دیدن این کد می توان روی جعبه پشت گوشی و نرم افزار آن را مورد بررسی قرار داد. برای دیدن مورد آخر از کد #16#* استفاده می نمائیم.

IMSI

شماره سریال 19 رقمی سیم کارت می باشد که در هنگام فعال کردن آن این کد بعلاوه شماره تلفن سیم کارت به شبکه ارسال می شود.

VLR

شبکه مهمان پذیر است و در صورتی فعال می شود که مشترک مورد نظر از محدوده تعریف شده برای خود خارج شود، دراین حالت سیم کارت وی به شبکه مهمان پذیر انتقال می یابد.

7-24- مدلاسیون

به سوار کردن موج پیام در حالت دیجیتال بر روی موج حامل در حالت آنالوگ مدلاسیون گفته می شود. به مدلاسیون مورد استفاده در گوشی تلفن همراه FSK گفته می شود. در این حالت پیام دیجیتال با استفاده از موج آنالوگ ارسال می شود.

8-24- دمدلاسیون

دمدلاسیون

برد گوشی

9-24- RSP

قسمتی از شبکه مخابراتی در گوشی تلفن همراه می باشد که وظیفه ی مدلاسیون و دمدلاسیون را بر عهده دارد.

10-24- PF

تقویت کننده و شتاب دهنده ی نهایی برای ارسال اطلاعات به شبکه مخابراتی می باشد.

11-24- SWRF

سوئیچ بخش آنتن است که دو وظیفه را بر عهده دارد:

 • کنترل اطلاعات ورودی و خروجی سیستم
 • سوئیچ کردن روی شبکه مورد نظر که سیم کارت آن را داخل دستگاه قرار دادیم.

12-24- BPF

فیلتر بخش آنتن که وظیفه ی حذف کردن نویزها و تداخلات به وجود آمده در فرکانس را بر عهده دارد.

نویز

آلودگی و مزاحمتی است که توسط منابع ناشناخته به وجود می آید و قابل پیش بینی نمی باشد، ولی قابل پیشگیری است. اینکار از طریق فیلترینگ انجام می شود.

تداخل

نوعی مزاحمت و آلودگی که توسط دستگاه های ساخت دست بشر به وجود می آید.

13-24- انواع فرکانس های مورد استفاده در شبکه تلفن همراه

 1. همراه اول                                                        GSM900
 2. ایرانسل                                       (DCS 1800 (GSM 1800
 3. در ایران کاربرد ندارد                                        PCS 1900

فرکانس های مخابراتی

در آموزش تعمیر موبایل بخش آنتن لازم است که اطلاعات خوبی در زمینه دکل های مخابراتی بدست آوریم تا بصورت علمی بتوانیم تسلط خوبی در تعمیر آنتن گوشی داشته باشیم.

14- انواع دکل های مورد استفاده در شبکه مخابراتی

 1.  Macro Cell
 2. Micro Cell
 3. Nano Cell
 4. Pico Cell
 5. Umberella Cell

Macro Cell

بزرگترین سایز در شبکه مخابراتی که می تواند شعاعی به طول 11 KM را تحت پوشش خود قرار دهد. این نوع دکل معمولا در مناطق مسطح که جمعیت کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد. مانند سواحل دریا یا مناطق بیابانی.

شبکه مخابراتی

Micro Cell

نوعی کوچک تر از دکل های مخابراتی که معمولا در مناطق شهری مورد استفاده قرار می گیرند. برد این دکل ها معمولا از 200M تا 2KM می باشد اما تعداد افرادی که به صورت همزمان می توانند از شبکه استفاده نمایند بالا می باشد.

Pico Cell & Nano Cell

این نوع دکل ها معمولا در مساحت کوچک تر از 211M مورد استفاده قرار می گیرند. Nano Cell ها معمولا در ساختمان های بلند و Pico Cell ها معمولا در تونل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در بزرگ راه ها برای تحت پوشش قرار دادن طول یک بزرگ راه در یک منطقه بلند در مسیر بزرگ راه از یک دکل قوی برای تحت پوشش قرار دادن تعدادی از دکل های کوچک تر که در نزدیک بزرگراه قرار گرفته اند استفاده می شود. به این ترتیب تعداد نقاط Hand Off (خارج از دسترس) در مسیر کاهش می یابد.

دکل

خب تا اینجای کار شما با مبانی مخابرات و آنتن های گوشی آشناش شدین. حتی برخی از آی سی ها را میشناسین و میدانید که ابزارهای اولیه در تعمیر موبایل کدامند. سعی کرده ایم در هر فصل یکی از مباحث تعمیر گوشی را برای شما تشریح کنیم تا با این اطلاعات بتوانید آشنایی اولیه برای شروع کار بدست آورید.

کار اصولی در تعمیر موبایل مستلزم دانش اطلاعات پایه روی مفاهیم گوشی تلفن همراه میباشد. در جزوه آموزش تعمیر موبایل تمامی این اطلاعات بصورت پایه ای برای شما آورده شده است. حتی آموزشگاههای تعمیر موبایل در کشور میتوانند از این مطالب برای کارآموزان مبتدی استفاده کنند.

موبایل و تبلت آموزش تعمیرات گوشی آموزش تعمیر تلفن همراه آموزش تعمیر تبلت جزوه آموزش موبایل
مقالات مرتبط
آشنایی با روش تعمیرات موبایل
در اینجا میخواهیم روش های تعمیرات موبایل و دستیابی به شروع کار تعمیرات موبایل را که چطور مغازه و یا شرکتی یا میزی در این رابطه داشته باشیم ایجاد کنیم. همانطور که گفته شد وقتی اطلاعات خود را روی مشخصات فنی یک موبایل بالا ببریم و بتونیم گوشی های مختلف موبایل را مقایسه کنیم و از امکانات آنها بصورت کاربردی مطلع باشیم گام نخست در تعمیرات موبایل را برداشته ایم.
لوازم مورد نیاز برای راه اندازی تعمیرگاه لپ تاپ و موبایل
یکی از تجاربی که برای راه اندازی مرکز خدمات و تعمیرات نیاز است، اطلاعات درباره خرید لوازم مناسب برای این کار است. در اصل با شناخت ابزاراهای تعمیرات و خرید مناسب بهترین حالت میتوانیم پاسخگوی مشتریان و راحتی کار خود باشیم.
ارسال پیام در واتساپ