منو

آموزش لحیم کاری

الکترونیک

برای اینکه برای برداشتن قطعات الکترونیکی SMD و DIP روی مدارات مختلف بتوانیم مهارت کسب کنیم لازم است که هویه خوبی در نظر بگیریم. مهمترین بخش در تعمیر یک برد آموزش لحیم کاری و هویه کاری روی بردهای مختلف است. روش لحیم کاری باید نحوه صحیح باشد بطوریکه به قطعات و یا مدار آسیبی وارد نشود.

آموزش لحیم کاری
دسته‌بندی: الکترونیک

آموزش لحیم کاری

با توجه به اینکه وقتی در آموزش هویه کاری مهارت کسب کنیم؛ دیگر به قطعات دیگر برد آسیبی وارد نمیشود. اگر در آموزش هویه کاری لغزش دست احساس شود و یا از هویه خوبی برای لیحم کاری استفاده نکنیم به مدار و برد الکترونیکی آسیب وارد میکنیم.

آموزش هویه کاری

اگرهویه شما برای اوّلین بار است به برق زده می شود، پس از اینکه کاملا داغ شد، نوک آن را داخل روغن لحیم فرو کرده و بعد کمی قلع به نوک آن میزنیم تا نوک هویه  قلع اندود شود، این کار باعث می شود نوک هویه سیاه نشود و لحیم کاری با آن راحت انجام شود. در آموزش الکترونیک عملی این کار با کارآموزان تمرین میشود.

روش لحیم کاری

درحین کارکردن با هویه باید مواظب باشید، سیم برق آن از مسیری مناسب روی میز کار یا جایی که لحیم کاری را انجام میدهید، عبور کند  و همچنین همیشه خطر گرفتن بدنه داغ هویه به سیم برق آن و به اشیاء محیط کار وجود دارد ضمن اینکه هویه را همیشه در پایه آن بگزارید تا ضمن اینکه حرارت  آن جذب  فنر می شود، همیشه جای هویه روی میز یا محیط کار مشخص باشد و صدمه ای درحین لحیم کاری به چیزی وارد نگردد.

در حین لحیم کاری پیوسته نوک هویه را تمیز نگهدارید، برای این کار هر موقع  میخواهید هویه را روی پایه اش قرار دهید، نوک هویه را یک لحظه کوتاه درون روغن لحیم فرو برده و سپس نوک هویه را با اسفنج مرطوب تمیز نمایید، ضمنا اسفنج مخصوص را هنگام خرید هویه یا قطعات الکترونیکی، تهیه کرده و همیشه  قبل از لحیم کاری ، ابتدا اسفنج را با آب و مایع  ظرفشویی بشویید و بعد آن را فشار دهید تا آب اضافه آن خارج گردد، در حین لحیم کاری این اسفنج باید پیوسته کمی مرطوب باشد تا وقتی نوک هویه را با آن تمیز می کنید نسوزد.

روش لحیم کاری
آموزش لحیم کاری
هویه کاری برد

در لحیم کاری لازم است نوک هویه خوبی داشته باشیم

بعد از چند وقتی نوک هویه شما نیاز به تعویض خواهد داشت برای تعویض، یک نوک نسوز هویه مثل نوک هویه قبلی از فروشگاه تهیه و  با شل کردن پیچهای نگهدارنده آن، نوک هویه را عوض کنید در ضمن این پیچها را هر چند گاهی یک آچار کشی بکنید چون اگر شل باشند نوک هویه خوب داغ نمی شود و از عمر هویه شما کاسته می شود.

ابزار مورد نیاز برای لحیم کاری

  • هویه Soldering iron: از دو نوع هویه SMD و هویه DIP برای مدارات و برد های مختلف میباشد. هویه گوت Goot یکی از بهترین هویه های داخل بازار است.
  • پایه نگهدارنده: مخصوص مداری که میخواهیم هویه کاری کنیم.ابزار لحیم کاری
  • تنظیف نوک هویه: یا سیم ظرفشویی برای تمیز نگه داشتن نوک هویه میباشد.
  • ناهید خشک: یا تینر ده هزار برای نظافت بعد از هویه کاری بکار میرود.
  • قلع کش: جهت جمع کردن قلع های اضافی روی مدار در حین حرارت هویه بکار میرود.
  • سیم قلع کش: برای برداشتن قطعات دیپ و اس ام دی
  • روغن قلع: برای تمیز کردن نوک هویه و لحیم کاری تمیز

آموزش لحیم کاری

نقطه ای را که میخواهید لحیم شود ابتدا باید طوری تمیز باشد که بتواند لحیم را جذب کند؛ مثلا اگر زنگ زده یا  کثیف باشد، لحیم کاری سخت انجام می شود، پایه قطعه مورد نظر هم باید تمیز باشد برای تمیز کردن می توان از سنباده نرم استفاده کرد  ضمن اینکه اگر نیاز به مایع تمیز کننده باشد، می توانید از تینر فوری که در رنگ آمیزی استفاده می شود، استفاده کنید منتها مواظب باشید تینر مثل بنزین خطرناک است باید در ظرفی مطمئن و در دار و به دور از اشیاء لحیم کاری و داغ و دور از دسترس افراد نا آگاه، نگهداری شود؛ همچنین از این تینر برای تمیز کردن نقاطی که لحیم کاری کرده اید نیز استفاده می شود. به این ترتیب که در پایان کار توسط یک مسواک آغشته به این تینر پشت برد الکترونیکی را چند بار با مسواک بکشید تا کاملا تمیز و براق شود.

تمیز کردن برد قبل از لحیم کاری و بعد از لحیم کاری با تینر ۱۰،۰۰۰ امکان پذیر است. این نوع تینر را میتوانید از رنگ فروشی ها تهیه کنید.

شروع لحیم کاری

برای لحیم کردن سیم های افشان به هم، ابتدا باید سیم کاملا تمیز باشد سپس کمی روغن  لحیم به سیم زده و با گذاشتن نوک هویه روی قسمت مورد نظربستگی به قطر سیم، صبر کنید سیم داغ شود وهمزمان قلع را اضافه کنید تا کاملا قلع به مغز سیم نفوذ کند، به اندازه مورد نیاز قلع اضافه شود. به طور مثال اگر این سیم قرار است توی یک ترمینال پیچ شود، به اندازه ای که سیم قلع اندود شود کافی است ولی اگر میخواهید سیم را به سر یک سیم دیگر لحیم کنید، بهتر است لحیم بیشتری استفاده شود؛ چون برای نگهداری و محکم شدن دو سیم به یکدیگر نیاز  است. برای لحیم کردن پایه قطعات مثلا یک مقاومت، نوک هویه را کمی خوابیده طوری به پایه بچسبانید که همزمان نوک هویه به برد و پایه قطعه تماس داشته باشد و در همین زمان سیم لحیم را به این نقطه که داغ و آماده جذب لحیم شده نزدیک کرده و به محض اینکه دیدید  قلع آب شد و قلع به صورت یک اشک کوچک و صاف و براق و یکنواخت در آمد بلافاصله، ابتدا قلع را دور کنید و بعد هم هویه را عقب بکشید، عملی را که برای لحیم کردن پایه مقاومت توضیح دادم، از زمانیکه نوک هویه را با پایه قطعه  نزدیک می کنید تا وقتی که  لحیم کاری انجام می شود، حداکثر حدود ۳ ثانیه بیشتر طول نمی کشد مگر اینکه هویه را خوب نگه ندارید یا قلع مرغوبی نداشته یا اینکه نقاطه مورد لحیم کاری شرایط خوبی برای جذب لحیم نداشته باشند.

طریقه لحیم کاری پایه قطعات

روش لحیم کاری شاید به نظر ساده باشد ولی در عمل خواهید دید نکاتی ریز وجود دارد که اگر در نظر گرفته نشوند، نتیجه کار زیبا نخواهد بود. به بردهای  الکترونیکی نظری بیندازید می بینید چقدر منظم و زیبا است البته بردهای الکتـرونیک را  با دستگاههای پیشرفته لحیم می کنند؛ ولی اگر شما کمی دقّت نمایید می توانید مشابه لحیم  کارخانه،  لحیم کاری کنید، هستند کسانیکــه چنان تمیز لحیم کاری را انجام  میدهند که تشخیص  اینکه کار دست است مشکل است پس سعی کنید تصمیم  بگیرید زیبا لحیم کاری کنید تا ضمن نحسین دوستان یا  مشتریان، از کارتان لذّت ببرید.آموزش لحیم کاری

روش کشیدن لحیم برای خارج نمودن قطعات از روی برد:

ابتدا قلع کش را آماده مکش کنید یعنی اینکه فنر آن را به طرف پایین جمع کنیـد که ضامـن دارد و خودش پایین می ماند حال با هویه نقطه مورد نظر را داغ کرده طــوری که کاملا قلع آب شــود سپس درهمین موقع دکمه قلع کش را فشار دهید تا توسط نیروی جمع شده  فنرآن،  مثل یک پمپ عمل کند و قلع را از نوک خود بکشـــد،  برای تمیز کردن  قلع  داخل قلع کش، میتوانید هرچند گاهـــی آن را باز کرده و تمیز کنید نوک قلع کش در برابر حرارت مقاوم است ولی اگر خواستید نوک های نسوز مخصوصی هم وجود دارد که برای سهولت کار می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

انواع هویه در لیحم کاری

یکی از ابزارهای مهم در لحیم کاری هویه است. اگر میخواهید قطعات DIP را روی برد درآورید و یا جا بزنید لازم است که از هویه ۶۰ وات استفاده کنید. در صورتیکه میخواهید بردهای SMD مانند برد موبایل و یا برد لپ تاپ لحیم کاری کنید از نوک هویه ریزتر و هویه ۴۰ وات استفاده کنید.

بهترین هویه برای لحیم کاری

یکی از هویه های خوب در بازار هویه گات Goot میباشد. این برند از برندهای خوب در بازار ایران ابزاری عالی برای لحیم کاری انواع برد بکار میرود. هویه ها به ۲ دسته تفنگی و میله ای طبقه بندی میشوند که تعمیرکاران موبایل و لپ تاپ از نوع میله ای آن بیشتر استفاده میکنند. در لحیم کاری سیم قلع کش و قلع کش و سیم لحیم نیز مهم است. استفاده از مواد مصرفی مانند روغن لحیم و قلع با تاریخ روز میتواند کیفیت لحیم کاری را بهتر کند. شما میتوانید در کلاس آموزش الکترونیک تمامی این موارد را بصورت عملی زیر نظر تعمیرکار تجربه کنید.

الکترونیک آموزش هویه کاری آموزش لحیم کاری روش لحیم کاری
مقالات مرتبط
معرفی لوازم مورد نیاز برای تعمیر بردهای الکترونیک
برای اینکه بتوانیم براحتی تعمیرات برد های الکترونیکی را انجام دهیم و مشکل بیشتری برای آن بوجود نیاوریم بعد از اینکه شناخت کافی روی قطعات پیدا کردیم نیاز است که بتوانی آنها را براحتی از روی این بردها جداسازی و تست کنیم. همانطور که میدانیم بردهای دستگاههای جدید بسیار ظریف تر و دارای قطعات SMD ریزتری است. بنابراین وقتی میتوانیم یک برد را براحتی تعمیر کنیم که از ابزارهایی که در تعمیرگاهها بکار رفته اند استفاده درست داشته باشیم.
لحیم کاری قطعات smd با هیتر
هیترها انواع مختلفی دارند که میتوانند فقط شامل دستگاه دمنده ی هوای داغ باشند یا در کنارشان یک هویه قلمی هم داشته باشند که به این نوع (hot air soldering station) گفته میشود. آموزش روش کار با هیتر به این صورت است که المنت دمای مد نظر را تولید میکندو با دمیده شدن باد داخل دسته هیتر، باد گرم از نازل دسته هیتر خارج میشود.این دستگاه دارای کنترل دما و کنترل فشار هوا میباشد.
ارسال پیام در واتساپ