منو

آموزش تعمیرات ایکس باکس

نصب و راه اندازی

در ابتدا تیم توسعه‌دهندهٔ کنسول‌های بازی در شرکت مایکروسافت تصمیم داشت کنسول XBOX ۳۶۰ را با نام زنون (Xenon) یا XBOX ۲ به بازار معرفی کند، اما شرکت مایکروسافت برای این‌که اثر گذاری این محصول را بیشتر کند، نام ایکس باکس ۳۶۰ (Xbox 360) را بر آن نهاد. عدد ۳۶۰ با توجه به لگوی رسمی کنسول می‌تواند به منظور واحد درجه باشد که می‌خواهد مفهوم دربرگیرنده را برساند.

آموزش تعمیرات ایکس باکس
دسته‌بندی: نصب و راه اندازی

آموزش تعمیرات ایکس باکس

ایکس باکس لایو (Xbox Live) یک بازی چند نفره برخط رسانه‌ ای است که توسط شرکت مایکروسافت ابداع شده و بهره ‌برداری می‌شود. ایکس‌ باکس لایو اولین بار برای دستگاه اکس‌باکس در سال ۲۰۰۲ میلادی عرضه شد. نگارش به روز شده‌ای از ان نیز در سال ۲۰۰۵ همزمان با دستگاه ایکس باکس ۳۶۰ ارائه شد. در ابتدا تیم توسعه‌دهندهٔ کنسول‌های بازی در شرکت مایکروسافت تصمیم داشت کنسول XBOX ۳۶۰ را با نام زنون (Xenon) یا XBOX ۲ به بازار معرفی کند، اما شرکت مایکروسافت برای این‌که اثر گذاری این محصول را بیشتر کند، نام ایکس باکس ۳۶۰ (Xbox 360) را بر آن نهاد. عدد ۳۶۰ با توجه به لگوی رسمی کنسول می‌تواند به منظور واحد درجه باشد که می‌خواهد مفهوم دربرگیرنده را برساند، به این معنا که کاربر خود را در مرکز این دنیای ساختگی توسط این بازی حس کند.

آموزش تعمیرات ایکس باکس، عیب یابی و بررسی روش تعمیرات ایکس باکس 360


آموزش انواع روش های کپی خور شدن ایکس باکس

کپی خور کردن دستگاه به روش نرم افزاری می باشد، که به روش LT3 بیشتر شناخته شده است: در این روش برای کپی خور کردن ایکس باکس یک سوراخ کوچک روی ای سی برد درایو دستگاه ایجاد میکنند. در این روش دستگاه به صورت عادی کار میکند یعنی تصویر کنسول سریع بالا میاید و با دکمه ی eject (بازو بسته کردن در درایو) دستگاه هم روشن میشود. در ادامه مقاله آموزش تعمیرات ایکس باکس بیشتر با روش های تعمیرات آشنا خواهیم شد.

روش JTAG در ایکس باکس 360 اسلیم:

جی تگ یک روش سخت افزاری برای هک یک دستگاه مثلا ایکس باکس 360 اسلیم است. دو مدل جی تگ داریم، یک مدل جی تگ برای کپی خور کردن ایکس باکس استفاده میشود و یک مدل جی تگ که با اضافه کردن یک بورد الکترونیکی به برد ایکس باکس، در این روش برد اصلی درایو عوض شده و با بردی که قابل کپی شدن می باشد، جایگزین می شود و یک قطعه به نام Cool Runner (کول رانر) به دستگاه اضافه می شود که میشود درایو نوری را حذف کرد و بازی ها را از روی هارد اجرا کرد. JTAG یک قابلیت به ایکس باکس اضافه میکند چیزی از آن کم نمیکند، یعنی تمام کارهایی که با ایکس باکس خام میشود انجام داد با مدل جی تگ هم میشود.
ایکس باکس خام (بدون جی تگ) نیاز به اپدیت دارد، خطاهای گوناگونی قبل و حین بازی میدهد و بازی از روی دی وی دی درایو اجرا میشه که باعث داغ کردن کنسول و تاخیر در لودینگ بازی ها میشود. در مدل جی تگ شده بازی ها روی هارد نصب میشوند و از روی هارد بدون نیاز به دی وی دی درایو هم اجرا میشوند، این مزیت باعث شده تا کنسول ایکس باکس 360 اسلیم مثل کامپیوتر بازی را بدون تاخیر و سرو صدا اجرا کند. با مدل جی تگ شده فیلم و موزیک هم میتوان پخش کرد. 
در این روش تصویر دستگاه دیرتر از 2 روش قبلی بالا میاد و زمانی که با استفاده از دکمه Eject سعی در روشن کردن دستگاه می نمایید، یا تصویر نمیاد یا یک صفحه آبی رنگ نشان داده می شود، و زمانیکه در حالت عمودی از بالا به داخل دستگاه نگاه کنید،  نور سبز و قرمز در داخل کنسول می بینید، که مربوط به برد Cool Runner نصب شده، بر روی دستگاه می باشد.

استفاده از برد LTU:

در روش ال تی یو برد درایو ایکس باکس به طور کل عوض میشه و برد زیر جایگزین میشود، البته ابتدا دستگاه برای گرفتن دی وی دی کی از برد ایکس باکس باید جی تگ شود. در این مدل از کپی هم تصویر ایکس باکس سریع بالا می آید و تفاوت اصلی آن، نسبت به روش LT3 در این می باشد که زمانیکه  دکمه Eject دستگاه رو بزنید، دستگاه روشن نمی شود و فقط صدای بوق به گوش می رسد.

آموزش روش استفاده ی درست از ایکس باکس (XBOX 360) اسلیم و نکات مهم برای جلوگیری از خرابی های احتمالی:

 1. بهتر است بازی ها بر روی هارد نصب شوند، چون بازی ها فقط در قسمت لودینگ loading نیاز به DVD دارند و در این صورت کمتر به لنز و موتور گرداننده DVD فشار وارد میشود، میدانیم که کار بیشتر موتور ولنز یعنی تولید گرمای بیشتر، وقتی لنز و موتور کمتر کار کنند گرمای کمتری هم بوجود می آید و چون گرما باعث اسیب رسیدن به قطعات الکترونیکی میشود هرچه گرما کمتر تولید شود قطعات الکترونیکی سالم تر هستند. در جی تگ نیازی به DVD نیست.
 2. ایکس باکس 360 اسلیم را به هر دو مدل افقی و عمودی میشود استفاده کرد اما تجربه ثابت کرده که در حالت خوابیده یا افقی اسیب کمتری به لنز و موتور گردان میرسد. در اصل استاندارد استفاده از دی وی دی WR به صورت افقی است. همینطور چراغ سینک دسته ایکس باکس در حالت عمودی یا ایستاده مشکل پیدا میکند. در ایکس باکس جی تگ فرقی ندارد دستگاه را به کدام طرف قرار دهیم چون به دی وی دی نیازی ندارد.
 3. قبل از گذاشتن دی وی دی در دستگاه باید ان را تمیز کرد و اکس باکس را دور از رطوبت و گرد و خاک نگه داشت، گردو خاک به تدریج روی فن و قطعات دیگر نشسته و علاوه بر ایجاد نویز و سرو صدا باعث استهلاک و گرمای بیشتر میشود. لنز به هیچ عنوان نباید خاک بگیرد.
 4. بهتر است از تکنولوژی JTAG استفاده شود. اگر دستگاه شما قابلیت جی تگ شدن را داشته باشد عمر ایکس باکس 360 شما به شدت بیشتر میشود، البته برای مواردی که دستگاه خام گرفته میشود و از اول دستگاه جی تگ شده خریداری نمیشود.
 5. اگر بازی از روی درایو نوری اجرا میشود حتما هر دو ساعت یکبار به دستگاه یک استراحت کوچک داده شود، اگر هم از روی هارد بازی اجرا شود باز هم باید مراقب بود.
 6. در حین بازی و هنگامی که DVD داخل دستگاه است به هیچ وجه نباید وضعیت ایکس باکس را تغییر داد چون باعث آسیب دیدن مکانیزم گردش دی وی دی میشود.
 7. بهتر است دسته و خوده دستگاه ایکس باکس به صورت نرم افزاری خاموش شوند.
 8. بدون اطلاع و دانش کافی به آپدیت و بخش نرم افزاری دستگاه ایکس باکس نباید دست زد.
 9. فشار دادن دکمه های کنترلر یا دسته باعث اسیب دیدن ان میشود و تاثیری هم در سرعت بازی ندارد!

اموزش عیب یابی و روش تعمیر ایکس باکس 360 اسلیم:

 • در تعمیرات ایکس باکس 360 در اکثر موارد مربوط به اجرا نکردن بازی هاست که در اکثر موارد مشکل آپدیت کردن یا مشکل سخت افزاری دارند.
 • ایکس باکس 360 اسلیم هیچ DVD را نمی خواند: به احتمال زیاد مشکل از DVD خوان یاهمان درایو نوری هست، باید درایو سرویس شود.
 • ایکس باکس 360 اسلیم برخی بازی ها رو می خواند بعضی را نمی خواند: عیب یابی این مشکل کمی پیچیده تر است که می تواند از درایو نوری باشد یا DVD بازی یا مربوط به آپدیت باشد.
 • ایکس باکس 360 اسلیم بازی جدید رو پخش نمی کند و خطای آپدیت میدهد: وقتی آپدیت کنسول قدیمیه و آپدیت بازی جدید این مشکل پیش می آید فقط با تحقیق دکمه ی اپدیت را ok کنید.
 • بازی جدیدی رو روی هارد ایکس باکس 360 اسلیم نصب کردید بازی هم تا ۵ دقیقه ۱۰ دقیقه نمایش داده میشه اما بعد از ان خطا میدهد واز بازی بیرون میاد: این مشکل بیشتر به دلیل آپدیت داشبورد ایکس باکس 360 اسلیم هست. در اکثر مواقع اگه بازی رو از روی هارد پاک کنید سپس اجرا کنید مشکل حل میشود، اما برای رفع همیشگی این مشکل باید از DVD هایی که به روش برنر مکس Burner Max رایت شدند و قیمیتی بیشتر از بازی های معمولی ایکس باکس 360 اسلیم دارن استفاده کنید.
 • درب درایو نوری باز نمیشود: این مشکل مربوط به خود ایکس باکس 360 اسلیم نیست بلکه این مشکل برای اکثر درایو های نوری اتفاق میفتد. مشکل از موتور یا تسمه موتوری است که مسئول باز و بسته کردن درب درایو است که باید تعویض شود.
نصب و راه اندازی تعمیر ایکس باکس اموزش تعمیر xbox 360 عیب یابی ایکس باکس تعمیر بورد ایکس باکس کنسول ایکس باکس
مقالات مرتبط
آموزش تعمیر لپ تاپ
دوستانی که کار مونتاژ و کار تعمیر سخت افزاری کامپیوتر را انجام میدهند بزودی باید خود را آپدیت کنند چرا که کامپیوترهای بزرگ خانگی که به PC پی سی معروف هستند کم کم جای خود را به لپ تاپ ها داده اند و گستردگی و فروش این نوع دستگاهها زیاد است. آموزش تعمیرات لپ تاپ برای مغازه داران و کسانیکه میخواهند در شرکت های تعمیرات فعالیت کنند مناسب و مفید میباشد.
ارسال پیام در واتساپ